„Metų ūkis 2023“ nugalėtojai: tausojama žemė atsidėkoja už meilę

Stipri ūkininkų tradicija susirinkti į šventinį vakarą, pagerbti geriausius metų ūkius, pasidžiaugti augančiomis šeimomis jau įgyvendinta ir šiemet. Praėjusį penktadienį Vėžaičių konferencijų salėje iškilmingai paskelbti tradicinio konkurso „Metų ūkis – 2023“ nugalėtojai. Konkurse šiemet dalyvavo šeši ūkiai. Konkursantai ypač akcentavo žemės tausojimą, gamtos saugojimą ateities kartoms.


Vakaronėje – smagios nuotaikos
Lietuvos ūkininkų sąjungos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas Vidmantas Buivydas įsitikinęs, kad nors 2023-ieji ūkininkams buvo nelengvi metai tiek gamtos, tiek valdžios sprendimų, tiek biurokratinės naštos požiūriu, verta skirti laiko vieni kitiems vakaronėje, pasidalinti naujienomis, pasidžiaugti pasiekimais ir pamatyti tuos, kuriems reikia paramos. Jis paragino padėti nuo gaisro smarkiai nukentėjusiam Kinderių ūkiui Šakėnuose.
„Mūsų ūkininkai moka ne tik dirbti, bet ir švęsti. Noriu padėkoti ūkininkams už kuriamą pridėtinę vertę, taip pat už visuomeniškumą, bendruomeniškumą“, – nuotaikingai sveikindamas vakaronės dalyvius kalbėjo Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas, prisipažinęs, jog vis dar jaučiantis nostalgiją tam metui, kai pats ūkininkavo ir dažniau bendraudavo su kitais ūkininkais.
Klaipėdos rajono savivaldybės vicemerė Violeta Riaukienė, rajono Savivaldybės tarybos narė, Žemės ūkio ir kaimo plėtros rėmimo programos vertinimo komisijos pirmininkė dr. Loreta Piaulokaitė-Motuzienė, rajono Savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėja Aurelija Latakienė, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Klaipėdos departamento direktorius Antanas Bauža, LŪS Plungės rajono skyriaus pirmininko pavaduotojas Marijus Kaktys ir kiti kalbėję vakaro svečiai ūkininkams dėkojo už kantrybę, ištvermę ir darbštumą, už tai, kad niekada nenuleidžia rankų, kai užklumpa sunkumai.
Penkis dešimtmečius veterinaru ir apsėklintoju dirbęs, o rudenį į pensiją išėjęs veiviržėniškis Povilas Stonkus šventinėje vakaronėje patyrė ypatingą ūkininkų pagarbos akimirką: gyvulininkystės ūkių atstovai Povilui įteikė glėbius gėlių ir širdingai dėkojo už rūpestingumą, profesio­nalumą, nepaprastą darbštumą. „Mes Povilą vadiname „auksine rankele“, – nuoširdžiai kalbėjo ūkininkė Vida Gedmintienė. Pagrindinis konkurso „Metų ūkis – 2023“ mecenatas – Klaipėdos rajono savivaldybė, įvairios bend­rovės įsteigė prizų.

Veiviržėniškis P. Stonkus šventinėje vakaronėje su žmona patyrė ūkininkų pagarbą.


Mažiau zyzti, kokybiškiau dirbti
Šventiniame ūkininkų vakare širdingai padėkota šešiems šeimų ūkiams, kurie dalyvavo tradiciniame metų konkurse.
„Visi šeši ūkiai, kuriuos aplankė komisija, yra verti apdovanojimų. Jie yra puikus pavyzdys kitiems“, – įsitikinęs LŪS Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas V. Buivydas. Štai Arvydas ir Audronė Leketai 35 ha bitininkystės ūkyje Lapiuose darbuojasi net nuo 1987 m. Sukurta graži aplinka, dar auginami ir grikiai, iš 200 bičių šeimų medus renkamas modernia įranga.
Tvarkingoje sodyboje gyvenantys agluonėniškiai Rolandas ir Rūta Andrijauskai modernia technika ūkininkauja apie 15 metų. 100 ha plote vystomas augalininkystės-daržininkystės ūkis, kuriame dirba visa darbšti šeima, o ką tik gali, daro savo rankomis.
Gručeikių kaime nuo 2014-ųjų ūkininkauja Audrius ir Violeta Bagdonai. 370 ha specializuotame, modernizuotame ūkyje jie vysto augalininkystę, kalkina dirvas. Jie nuolat investuoja į techniką, siekia būti draugiškesni aplinkai. Optimistiškai nusiteikusio Audriaus nuomone, ne visada viską lemia žemės kiekis, svarbiausia, reikia mažiau zirzti, o daugiau domėtis naujovėmis ir kokybiškai dirbti, atsakingiau elgtis su žeme. Tada už atsidavimą ir meilę žemė atsidėkoja dosniu derliumi. Audriaus ir Violetos ūkiui pripažinta ketvirtoji vieta – jiems įteiktas Padėkos apdovanojimas.

Konkurso „Metų ūkis – 2023“ nugalėtojai kartu su rajono meru B. Markausku, LŪS Klaipėdos rajono skyriaus pirmininku V. Buivydu, Žemės ūkio ir kaimo plėtros rėmimo programos vertinimo komisijos pirmininke, rajono Tarybos nare dr. L. Piaulokaite-Motuziene, vicemerėmis V. Riaukiene, J. Kitra, Administracijos direktoriumi S. Karbausku, rajono Savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėja A. Latakiene, seniūnais A. Mockumi, E. Sluckiene, K. Novikova, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Klaipėdos departamento direktoriumi A. Bauža, LŪS Plungės rajono skyriaus pirmininko pavaduotoju Marijumi Kakčiu.


Ir patyrę, ir jauni
Šventinio renginio dalyviams audringai plojant meras B. Markauskas paskelbė „Metų ūkis – 2023“ nugalėtojus: I vieta – Stasys ir Regina Uktveriai iš Lapių, II vieta – Edvinas ir Dovilė Bagdonai iš Jucaičių, III vieta – Kęstutis ir Vilma Daukantai iš Radailių. Tarp nugalėtojų yra ir didelę patirtį turinčių ūkininkų, ir pirmuosius žingsnius žemės ūkyje žengiančių.
Pirmosios vietos laimėtojai Stasys ir Regina Uktveriai iš Lapių – patyrusi ūkininkų šeima, 400 ha plote auginanti kviečius, žirnius, pupas ir rapsus, veiklą pradėjusi nuo 1992-ųjų. LŪS Klaipėdos rajono skyriaus narys Stasys dar užsiima ir mėgėjiška bitininkyste. Jis itin domisi augalininkystės naujovėmis, atidžiai prižiūri pasėlius, atlieka dirvožemio tyrimus, savo patirtimi dalijasi su žemės ūkio mokyklų studentais. Darbymečiu Uktverių ūkyje ir akmuo kruta: dirba ne tik samdomi darbininkai, bet talkina ir giminės, kaimynai.
Antrąją vietą laimėję Edvinas ir Dovilė Bagdonai iš Jucaičių, ūkininkauti pradėję 2019 m., specializuojasi uogininkystėje. Pradėjusi auginti braškes plyname vieno su puse hektaro plote dabar šeima su šypsena prisimena, kad tada dar neturėjo nei tinkamų sąlygų, nei patirties. Tačiau nugalėjo jaunųjų ūkininkų ryžtas, stengimasis tobulėti, mokytis, ir jau yra akivaizdūs pasiekimai.

„Braškes pirkėjams stengiamės patiekti vos nuskintas, tada jos vertingiausios, patys jomis ir prekiaujame. Dar auginame svarainius, šiek tiek šitakio grybų. Planuojame auginti ir daržovių, taip pat mąstome ir apie perdirbimą, kad ūkis galėtų veikti ištisus metus“, – ateities planus atskleidė Edvinas, kartu su žmona dirbantis 7,5 ha. Sezono metu ūkyje triūsdami net ir 18 valandų per parą, Bagdonai džiaugiasi artimųjų, draugų supratingumu ir parama.
Radailiškiai Kęstutis ir Vilma Daukantai, trečiosios vietos laimėtojai, 2014 m. pradėję nuo 15 ha, dabar valdo apie 400 ha. Ūkininkai taiko moderniausias technologijas, pasisemti patirties priima ir žemės ūkio mokyklų studentus. Ūkyje padeda ir vyresnėlis sūnus, pradėjęs mokytis agronomijos. „Kiti du sūnūs yra labiau meninio polėkio“, – šypsojosi Vilma.
Kęstučiui skaudžiausia, kad žemės ūkyje kol kas pasitenkinama dabartimi, o mažiausiai galvojama apie ateitį.
„Ką paliksime ateities kartoms? Žemę turime kuo labiau tausoti“, – įsitikinęs ūkininkas, ragindamas ūkininkų bendradarbiavimą, o ne konkurenciją.

Ūkininkai vakarojo šventiškoje aplinkoje.


Vilija BUTKUVIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių