Minint Pasaulinę sveikatos dieną, POLA ragina padovanoti sau profilaktinį sveikatos patikrinimą ir dalinasi patarimais, kaip pasirengti vizitui pas gydytoją

Balandžio 7-ąją minima Pasaulinė sveikatos diena – šia proga POLA (Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija) visus žmones kviečia pasirūpinti savo sveikata, nepamiršti ir artimųjų, kartą metuose skirti laiko profilaktiškai pasitikrinti sveikatą ir/ar dalyvauti pagal amžių priklausančiose prevencinėse vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų patikros programose. Išties, turime jaustis daug lemiantys savo sveikatos istorijoje, nes, kaip teigia Pasaulinė sveikatos organizacija, net 50 proc. sveikatos priklauso nuo mūsų gyvenimo būdo, nuo to, ar esame aktyvūs, laikomės sveikatai palankios gyvensenos, ar atsakingai tikrinamės profilaktiškai.

Kartą metuose – vizitas pas šeimos gydytoją

Būdami budrūs dėl savęs ir savo artimųjų, bent kartą per metus turime apsilankyti pas šeimos gydytoją. Laikydamiesi požiūrio, kad tikrindamiesi profilaktiškai mes ne ieškome ligų, o įsitikiname, ar esame sveiki, padarysime geriausia, kas įmanoma dėl savo sveikatos. Jei pakitimų ar pavojingų būklių nebus nustatyta – tai bus geriausia dovana sau, o jei vis tik sveikatos sutrikimą ar betūnančią ligągydytojai ras –  būsite padovanoję sau vieną svarbiausių dalykų kovoje su liga – laiką, nes kuo mažiau liga pažengusi, tuo lengviau ir greičiau ją galima pažaboti ar net visiškai įveikti.

Prašymas, kad Jus palydėtų šeimos narys ar kitas asmuo, kuriuo pasitikite

Tyrimai rodo, kad išeidamas iš gydytojo, pacientas atsimena maždaug 10 proc. išgirstos informacijos. Jei žmogus vyresnio amžiaus, jis gali įsimintidar mažiau. Kai pacientas atvyksta su lydinčiu asmeniu, dviese pavyksta užfiksuoti dvigubai daugiau informacijos – jei kažko neatsimena vienas, gal atsimins kitas.  Tai tik viena iš priežasčių, kodėl rengiantis vizitui pas gydytoją, svarbu paprašyti, kad Juspalydėtų šeimos narys ar kitas asmuo, kuriuo pasitikite. Lydintis asmuo padeda susiorientuoti klaidžiuose gydymo įstaigų koridoriuose, drauge laukdamas padeda sumažinti vizitą lydintį nerimą, gali užsirašyti aktualią informaciją ir pan. Gydytojai sako, kad jei artimieji į vizitus atvyktų drauge su pacientu, jie būtų naudingi gydymo planavimui ir įgyvendinimui, padėtų anksčiau pastebėti  ligos ir gydymo komplikacijas. Onkologai pastebi, kad yra susidūrę su daugybe atvejų, kai artimieji nežino apie šeimos nario ligą ar ligos progresą, o jei į vizitus atvyktų drauge, tai padėtų išvengti stresinių situacijų šeimoje, ypač,jei liga staiga tampa kritine. 

Vizito išvakarėse

Kad viskąbūtų paprasčiau atsiminti ir tvarkingai saugoti informaciją, vizitams pas gydytoją įsigykite atskirą sąsiuvinį ar užrašų knygutę, turėkite gerai rašantį rašiklį. Suteikdami gydytojui aiškią, išsamią informaciją apie tai, kaip jūs jaučiatės, kaip keičiasi savijauta, jūs labiausiai padėsite sau, nuo to priklausys jūsų gydymo sėkmė.

Tad pirmiausia namuose ramiai apgalvokite jaučiamus simptomus, būtinai viską susirašykite, nes pas gydytoją tikrai daug ką pamiršite (apima jaudulys, nerimas ir pan.):

  • Įsiklausykite ir įvardinkite visus jaučiamus požymius, kurie jums kelia susirūpinimą.
  • Pagalvokite ir prisiminkite kiekvieno požymio (simptomo) pradžią, jei jis baigėsi, tai kada?
  • Atminkite, kad požymiai gali būti skirtingo intensyvumo- didėjantys, mažėjantys, stabilūs. Pasižymėkite, ar simptomus kažkas išprovokuoja, o galbūt nuo kažko jie praeina. 
  • Galbūt tokios pačios sveikatos problemos yra būdingos ir kitiems šeimos nariams, giminaičiams?
  • Labai svarbu – kuo daugiau papasakosite apie savo savijautą, tuo tikslesni bus medikų patarimai, tuo tiksliau paskirti reikalingi tyrimai.
  • Kokius vaistus, vitaminus ar maisto papildus šiuo metu vartojate?Galbūt pastebėjote šalutinių poveikių, alerginių reakcijų?
  • Ar jaučiate skausmą? Įvertinkite skausmą nuo 1 (mažas skausmas) iki 10 (nepakenčiamas skausmas)? Ar ir kaip pavyksta jį valdyti?

Apgalvokite, kaip apsirengsite. Įvertinkite galimą temperatūrą lauke ir patalpose.Vizito metu dažnai atliekama išorinė apžiūra – apgalvokite, ar galėsite greitai dalimis nusirengti, apsirengti. Rūbai su smulkiomis sagutėmis, suknelės šiuo aspektu nėra praktiškiausias pasirinkimas.Nepamirškite švaros, venkite stiprių kvepalų. Su savimi turėkite vandens buteliuką, bekvapių užkandžių – jie pravers, jei tektų palaukti. Medicininė veido kaukė, vienkartinės nosinaitės taip pat turėtų būtų Jūsų rankinėje ar krepšyje.

Vizito metubūkite pasirengę užsirašyti gydytojo pastabas, rekomendacijas. Jei jums patogiau, paprašykite, kad tai darytų Jus lydintis asmuo. Pasižymėkite, ką,kiek, kada turite daryti, vartoti, nes parėjus namo ar sekančią dieną greičiausiai atsiminsite ne tiek, ne taip. Paklauskite, kokie tyrimai jums reikalingi, kodėl jie reikalingi, ko gydytojas iš jų tikisi, kur ir kada tyrimai bus atliekami, kaip jiems tinkamai pasiruošti. Jeigu pokalbio metu ko nors nesuprantate, paprašykite gydytojo paaiškinti dar kartą. Kelti klausimus ar ko nors nesuprasti yra natūralu, nesibaiminkite klausti. Atminkite, kad iškilus poreikiui, turite teisę paprašyti kito specialisto nuomonės dėl gydymo.

Regis, smulkmena, bet svarbi

Kad nepraleistumėte kasmetinio profilaktinio apsilankymo pas gydytoją, pravartu jį susieti su jums svarbia data, pvz., gimtadieniu. Artėjant šiai datai, bus lengva prisiminti užsiregistruoti. Atminkite – jūs ir jūsų gydytojas esate viena komanda, tad veiksmingai išnaudokite vizito laiką, nuo gydytojo neslėpkite informacijos, ateikite vizitui pasiruošę ir gerai nusiteikę, turėdami realistiškus lūkesčius, lankykitės su lydinčiu asmeniu.

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) primena, kad visi, turintieji onkologinės ligos diagnozę, gali kreiptis dėl POLA kortelės, su kuria gali 80 proc. pigiau važiuoti visuomeniniu transportu, naudotis kitomis galimybėmis: gauti POLA partnerių nuolaidas prekėms ir paslaugoms, nemokamas specialistų konsultacijas socialiniais, teisiniais, psichologiniais, mitybos klausimais, dalyvauti edukaciniuose renginiuose, terapiniuose užsiėmimuose, gauti specialių leidinių sveikatos temomis, kvietimų nemokamai apsilankyti kultūros renginiuose. Kortelė yra nemokama, ją galima užsakyti internetu www.pola.lt (siuntimo išlaidos 5 Eur) ir gauti paštu nurodytu adresu arba kreiptis į artimiausią Jūsų vietovėje POLA savanorį – kortelės ambasadorių. Daugiau informacijos tel. 8 620 74646.

POLA nuolat dirba, kad su onkologine liga susidūrusiems žmonėms ir jų šeimoms atsivertų daugiau galimybių – kviečiame paaukoti ir paremti POLA veiklą skiriant iki 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) paramą (POLA kodas 302704554) ar siunčiant SMS trumpuoju numeriu 1670, įrašant POLA2 – auka 2 Eur, POLA5 – auka 5 Eur. Dėkojame!

***

POLA yra skėtinė nevyriausybinė organizacija, šiuo metu vienijanti 30 onkologinėje srityje veikiančių nevyriausybinių organizacijų ir turinti daugiau nei 38000 bendruomenės narių. POLA yra skaidri ir nepriklausoma, onkologinių pacientų interesams atstovaujanti organizacija, kurios misija – dėti visas įmanomas pastangas siekiant pagerinti onkologinių pacientų ir jų artimųjų gyvenimo kokybę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių