Mistinėmis jėgomis abiturientai nepasikliauja

Kasdien vis greičiau atskubantys egzaminai verčia ne tik sistemingai mokytis, bet ir taikyti nestandartinius būdus norint išlikti ramiam ir susikaupusiam. „Jauniklių pastogė“ nusprendė pasidomėti, kokiais būdais abitūrai ruošiasi gimnazijų abiturientai.

Tiki minties galia

Dauguma žmonių yra girdėję įvairių posakių ir patarlių sėkmei atkeliauti į jų rankas – vieni pataria nešiotis talismaną, kuris padeda nusiraminti, kiti rekomenduoja ir praktikuoja įvairius ritualus. Pavyzdžiui, prieš egzaminą siūloma paglostyti katiną, esą jis padės pritraukti laimę ir darbus seksis atlikti lengviau. Tačiau Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos gimnazistai nėra linkę to praktikuoti – štai abiturientė Rolanda Mockutė teigia, kad prieš svarbius darbus talismanų nesinešioja, o ritualų vėlgi nepraktikuoja. „Neturiu ritualo, nes tuomet labai tikiu, jog egzaminai sėkmės reikalas“, – konstatavo ketvirtokė. Jai antrino ir gimnazistė Rugilė Petruokaitė, kuri daiktų galia irgi netiki, tačiau mano, jog pildosi mintyse puoselėjami tikslai. „Tikiu minties galia. Manau, kad pasitikėdami kažkokiu daiktu iš tiesų labiau pasitikime savimi, todėl jis atneša sėkmę, tačiau pati tokio neturiu.“ Mergina tikino, kad nemano, jog jie gali padėti, tačiau tai priklauso nuo žmogaus įsitikinimų.

Didžiausias abituriento Irmanto Šaltupio talismanas – pasitikėjimas savimi, kuris ne ką mažiau svarbus kiekvieno žmogaus gyvenime. „Eidamas į kiekvieną atsiskaitymą stengiuosi būti pozityvus, o vėliau nesureikšminu gauto rezultato. Ne visada tai parodo tikrąjį lygį.“ Kita vertus, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos ketvirtokė Neda Gaudulytė mano, jog brangių žmonių dovanoti aksesuarai (auskarai, grandinėlės) padeda savimi pasitikėti labiau. Pašnekovė irgi nepraktikuoja jokių ritualų. „Tik pozityvus nusiteikimas“, – konstatavo ji.

Svarbu planas ir terminas

Paklaustos, ar naudoja mokymosi planus, kurie padeda lengviau susidėlioti dienotvarkę, abi „Vaivorykštėje“ besimokančios merginos teigė, kad šiuos dalykus teko išbandyti. Štai Rolanda prieš egzaminą visada sprendžia pavyzdinius uždavinius, kad jaustųsi pasirengusi, o Rugilė stengiasi nusistatyti terminus, kokią dieną kuriuos dalykus kartos, tačiau tokią dienotvarkę taikyti sekasi sunkiai. „Sunku jos laikytis. Taip pat kartodama darausi įvairias schemas pagal savo užrašus, papildau kita informacija, savo mintim.“ Kaip pagrindinę priemonę kartojimuisi abiturientė naudoja paprastą metodą – ankstesnių egzaminų sprendimą ir mokymąsi iš savo klaidų. Irmantas iš pradžių atlieka tiksliųjų mokslų užduotis, nes pastarieji yra specifiniai, nereikalaujantys kūrybiškumo ar lankstumo. Vėliausiai jis imasi užsienio kalbų bei literatūros, kadangi tokiu būdu gali kontroliuoti laiką ir būti užtikrintas, kad visa, kas reikalinga, bus atlikta.

Nuramina kasdieniai dalykai

Prieš egzaminą ne ką mažiau svarbu yra ir vidinė ramybė. Rugilė prieš abitūrą stengiasi ramiai nusiteikti, jog padarys tai, ką gali geriausiai. „Taip pat bandau neliūdėti, jei nepavyks. Tai padeda susitaikyti su savimi ir nurimti“, – patarimais dalijasi gimnazistė. Ji teigia, kad jaučiasi užtikrinta savo jėgomis tuomet, kai žino, jog pakankamai pasiruošė, tačiau šio jausmo kol kas nejaučia, tad viliasi jo sulaukti iki pagrindinių egzaminų pradžios. Rolanda pasakoja, jog save ramina tuo, kad viskas tuoj praeis ir galės pajausti ramybę, kuri padeda atsipalaiduoti. Irmanto ramybės šaltinis – ramios rusiškos muzikos klausymas. „Jos klausydamasis labai dažnai nevalingai nusišypsau – tuomet suprantu, kad atsipalaidavau ir esu pasirengęs naujiems iššūkiams“, – teigia vaikinas.

Rugilė su skaitytojais taip pat dalijasi save nuraminančiu receptu – prieš svarbią dieną ją, kaip ir Irmantą, teigiamai veikia patinkanti rami daina, taip pat arbatos puodelis. „Vis dėlto mano pagrindinis ginklas prieš stresą – nusiteikimas, kad viskas bus gerai, net jei nepasieksiu savo tikslo, pasaulis nesugrius, ir viskas tekės sava vaga“, – pozityvų nusiteikimą reiškia abiturientė. Nedai prieš  egzaminą ramiau jaustis padeda supratimas, kad su egzamino neišlaikymu gyvenimas nesibaigia, o Irmantą nuramina pakankamas poilsis. Jis mano, kad noras gauti maksimalų rezultatą tik padidina stresą. „Daug geriau iš savęs reikalauti tiek, kiek iš tiesų esi vertas“, – mintimis dalijosi abiturientas.

Robertas MACIUS

„Jauniklių pastogės“ korespondentas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių