Mokyklos valgykloje centams – pastumdėlių dalia
Nauja valiuta baigia įveikti rajono mokyklas. Iš žiemos atostogų šią savaitę grįžę vaikai valgyklose saujomis beria lietuviškus centus, kuriuos virėjos jau kaupia kibiruose. Ir nors biudžetinėms įstaigoms pirmiausia privalu paisyti Vyriausybės nutarimų, Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos valgykloje vaikai su lietuviškais centais esą buvo vejami nuo kasos.
Pirmenybė – su eurais
Pirmadienį „Kranto“ pagrindinės mokyklos valgykloje tvyrojo sumaištis. Per pertrauką pavalgyti skubėję moksleiviai rizikavo vėluoti į pamokas ar net likti be pietų. Pirmenybė esą buvo teikiama tiems, kurie turi euro monetų. Lietuviškais centais norėję atsiskaityti kai kurie vaikai išgirdo, kad jie nebus aptarnaujami. Kadangi centus mielai priiminėjo šalia mokyklos esanti parduotuvėlė, paaugliai prisišlamštė bent saldumynų. Tuo antradienį ryte stebėjosi į „Bangos“ redakciją paskambinę vienos „Kranto“ mokyklos mokinės tėvai.
Tą patį rytą „Bangos“ korespondentams valgyklos vedėja Irena Seselskienė teigė, kad šiomis dienomis dirbti labai sunku: „Valgykla tapo pinigų keitykla. Per vieną dieną suprekiavome 660 Lt, nes beveik visi atsiskaito litais.“ Nepriimti centų esą buvęs buhalterijos nurodymas. Tačiau didžiausią apgultį valgyklos darbuotojos jautė gruodį – tada vaikai tikrai kratė taupykles, o kasininkės buvo priverstos imti visus atneštus centus. Šiomis dienomis perkančiųjų už centus buvo mažai.
Privaloma keisti 50 monetų
„Žiauru“, – taip darbą sausio pradžioje komentavo kitos šios mokyklos valgyklos darbuotojos. Anot jų, tėvai galėtų būti supratingesni. „Reikia suprasti, kad vaikų pas mus daug, pertraukos trumpos. Skaičiuoti centų neturime kada“, – sakė I. Seselskienė.
Gali būti, kad euro pamoką blogai išmoko būtent mokyklos finansininkės. Valgykloje sutikta viena iš buhalterių „Bangos“ korespondentę tikino, esą Vyriausybės nutarimu prekybos vietose leidžiama atsiskaityti iki 5 monetų ir dėl to valgykloje jos nepriimamos. Deja, Lietuvos bankas nurodo gerokai kitaip – monetų (centais ar litais) galima pažerti iki 50 vienetų.
„Kranto“ pagrindinės mokyklos direktorius Egidijus Žiedas bei pavaduotoja Violeta Petrošienė tvirtino, kad jų mokyklos valgykloje priimamos abi valiutos, centai taip pat. „Nesusipratimų galėjo būti, nes pinigus skaičiavo dvi darbuotojos – viena priiminėjo litus, kita – eurus. Grąžai pritrūkus eurų, keliems vaikams galbūt ir buvo pasakyta ateiti per kitą pertrauką, tačiau tikrai ne visiems“, – tikino E. Žiedas.
Gal vaikai prisigalvojo?
Direktorius gyrė mokyklos finansininkes, kurios į Gargždų bankus pirmadienį kursavo bent du kartus – vis pritrūkdavo euro centų. Esą į šalia esančią parduotuvę, vadinamą garažėliu, vaikai eina kasdien ir specialiai tėvams teisinasi nespėję pavalgyti valgykloje. „Pernai rengėme vaikų apklausą – klausėme, į kokias ekskursijas su klase jie per metus vyko. Pusė vaikų atsakė niekur nebuvę. Vėliau perklausti prisiminė buvę ir ten, ir šen. Manau, tas pats įvyko ir šį kartą – ne viskuo, ką sako vaikai, galima tikėti“, – įsitikinęs E. Žiedas.
„Prieš atostogas vaikai buvo įspėti atsinešti eurų, apie tai elektroniniuose dienynuose auklėtojos informavo ir tėvus“, – pasiruošimą prisiminė pavaduotoja V. Petrošienė. Buhalterė Alma Kmitienė neigė nurodymus valgykloje nepriiminėti centų. Esą apie tai nebuvo nė kalbos.
Tą pačią dieną apsilankę „Vaivorykštės“ gimnazijoje įsitikinome, kad čia situacija liberali – atsiskaityti galima bet kokia valiuta, monetos nebrokuojamos. „Prieš atostogas buvome parašę skelbimą, kuriame prašėme nuo 2015 metų į valgyklą atsinešti eurų, ir kuo smulkesnių. Litų vaikai maišais neneša, bet saujomis – taip“, – sakė gimnazijos valgyklos vedėja Rima Malakauskienė. Anot jos, šiomis dienomis dirbti sudėtinga, tačiau įmanoma.
KOMENTARAS
- Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Biudžeto ir ekonomikos skyriaus vedėja Irena GAILIUVIENĖ:
– Biudžetines įstaigas, kurios dirba su grynaisiais pinigais, euro įvedimui ruošėme. Du kartus Savivaldybėje darbuotojus konsultavo banko atstovė – įstaigų finansininkai, taip pat ir valgyklų darbuotojos buvo supažindintos su euro įvedimo tvarka, banknotais. Su mokyklų vadovais kalbėta, kad iš anksto reikėtų organizuoti auklėjamąjį darbą klasėse, įpareigoti auklėtojas informuoti tėvus apie valiutos priėmimą. Labiausiai baiminomės dėl kaimo mokyklų valgyklų. Kaimuose valiutų keityklų nėra, taigi parduotuvės ir valgykla galėjo tapti pagrindine vieta pinigams keisti. Jei kuriose nors valgyklose nepriimami litai arba centai, tai jau savivalė.