Nebe pirmą kartą protestuojančiam ūkininkui – puokštelė tulpių

Įsimintina šiemet Šv. Valentino diena ūkininkui Mindaugui Žąsyčiui iš Vainotiškės kaimo Veiviržėnų seniūnijos. Jis su žmona Aušra Gargždų turguje nemokamai išdalijo 650 litrų pieno. Tai viena iš protesto formų prieš neadek­vačias pieno supirkimo kainas. Tądien gėlėmis prekiavusi moteris šiems akcijos dalyviams įteikė puokštelę tulpių.


Siūlė pardavinėti turguje
Rajono ūkininkai pieną nemokamai dalijo ir šią savaitę, kaip buvo susitarę, pagal grafiką jį vežė į Gargždų turgų. Antradienį, šv. Valentino dieną, miestiečiai čia sulaukė Žąsyčių iš atokaus Vainotiškės kaimo produkcijos – natūralaus pieno. Eilė nusidriekė per pusę turgaus – išsirikiavo ne mažiau kaip šimtas žmonių. Eilė netirpo, o pienas seko, nes dauguma norėjo parsinešti namo 5–10 litrų, tik retas tenkinosi litru ar trilitriu. Vėliau atėjusieji teiravosi, ar užteks jiems. „Patinka ūkininkų pienas, – šyptelėjo M. Žąsytis. – Jis patikrintas, kokybiškas, riebumas – 4,6 proc., turtingas baltymų. Mūsų produkcija nuolat kontroliuojama.“
Viena pensininkė prisipažino, kad jau valandą laukė eilėje. Tačiau pavasariškai saulėtą dieną naminio pieno laukimas neprailgo. Žmonės dėkojo, aukojo ir teiravosi, ar sulauks naminio pienelio kitą dieną. Ir nepraleido progos pasakyti savo nuomonę. „Reikia suprasti, kiek padaryti reikia, kol atsiranda pienas: išarti, pasėti žolę, nušienauti, užauginti gyvulį. Jeigu valdžioje sėdintys žmonės taip padirbėtų metus, gal paskaičiuotų, ką tai reiškia“, – rep­likavo pagyvenęs vyriškis.
„Valdžiai neįdomios paprastų žmonių bėdos“, – antrino garbaus amžiaus gargždiškė. Ji sakė nepalaikanti prekybininkų – turguje perkanti pieną, už kurio litrą mokanti 60 centų. Beje, kai kurie ūkininkai iš namų parduoda po eurą. (Supirkėjai šiuo metu moka 27 ct/kg). Kita moteris siūlė Žąsyčiams vežti į turgų ir čia pardavinėti pieną, bet išgirdo, jog kasdien šiame ūkyje primelžiama apie 2,4 tonos pieno. „Ar įsivaizduojat, kokie reikalavimai? Parduoti turguje galima laikant 10–20 karvių“, – atsakė ūkininkas.

Šv. Valentino dieną Mindaugas ir Aušra Žąsyčiai dalijo pieną gargždiškiams.


Pasigenda vienybės
Pieno ūkių savininkai yra patyrę, kaip stipriai banguoja pieno supirkimo kainos. „Pagerėja situacija, atrodo, kad viskas bus gerai, bet praeina pusmetis ir vėl į apačią krenta“, – kalbėjo M. Žąsytis.
Per 30 ūkininkavimo metų jam visaip teko kovoti už savo uždarbį – ūkio išlikimą. Kadaise nepabūgo su kitais streikuojančiais pienininkais gultis ant asfalto magistraliniame kelyje ties Dirvupiais. Prieš kelerius metus į žemumas numušus kainas, su karstais, simbolizuojančiais pienininkystės žlugimą, apsirengę karvės kailį imituojančiais apdarais ūkininkai žygiavo sostinės Gedimino prospektu pro Žemės ūkio ministeriją – tarp jų ir M. Žąsytis.
„Ir vis tikimės, kad bus geriau“, – prasitarė pieną su vyru pilsčiusi Aušra Žąsytienė. „Putoja kaip melžiant karvę rankomis“, – šyptelėjo Mindaugas. Ūkininkavimo pradžioje abu su žmona rankomis pamelždavo keliolika piendavių. Dabar jie sukūrę šiuolaikišką pieno ūkį, suformavę produktyvią bandą, kurioje 100 karvių. Apie sėkmingą ūkininkavimą liudija ir konkurso „Metų ūkis 2018“ nugalėtojo vardas.
Žąsyčių vyriausiasis sūnus Simonas taip pat pradėjo ūkininkauti, pasak Mindaugo, turės ateityje perimti ir tėvų ūkį.
„Bet šiandieninė situacija baugina: nežinau, kaip jauni žmonės gali ryžtis ūkininkauti, karves laikyti, – abejonių neslėpė ūkininkas, vienas iš pirmųjų rajone įkūręs ūkį. – Supirkimo kainos stipriai banguoja: supirkėjai jas mažina iš karto 7–8 centais už kilogramą, o prašyti reikia, kad padidintų centu, dviem. Nusibodo derėtis su „Žemaitijos pienu“ – perėjau į kooperatyvą „Pienas LT.“
M. Žąsytis apgailestavo, kad ūkininkai nėra vieningi. „Mūsų krašte yra 10 pieno ūkių, bet akcijoje dalyvaujame tik mes, stambesnieji. Kiti sako, jei kovosit, ir dėl mūsų iškovosit“, – šyptelėjo ūkininkas.

Rajono pieno gamintojų atstovai vyks į pasitarimą
Sudėtinga situacija Lietuvos pieno sektoriuje – antrą savaitę ūkininkai protestuoja dėl nesąžiningų žaliavinio pieno supirkimo kainų. Krintant joms, anot žemės ūkio ministro K. Navicko, didžiausias smūgis smulkiesiems ūkininkams. Jo teigimu, būtina stiprinti mažų ir vidutinių pieno gamintojų derybines galias, kooperaciją.
Lietuvos bankas, atlikęs maisto kainų analizės tyrimą, kuriame vertino, kaip skirtingi sektoriai maisto tiekimo grandinėje – žemės ūkio, maisto pramonės ir pardavėjai prisidėjo prie maisto kainų augimo. Jis nustatė, kad žemės ūkio sektoriaus sąnaudos ūkininkams didėjo lėčiau nei žemės ūkio produkcijos kainos, todėl iš maisto brangimo labiausiai išlošė jie. Ši išvada papiktino ūkininkus. „Juokinga, kai apie ūkininkavimą kalba to neišmanantys žmonės“, – replikavo Klaipėdos rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Vidmantas Buivydas.
Vasario 24 d. numatytas pieno gamintojų, perdirbėjų, prekybininkų, Konkurencijos tarybos ir Žemės ūkio ministerijos susitikimas. Jame turėtų būti rastas būdas, kaip suvaldyti pieno sektoriaus situaciją. Šiame susitikime dalyvaus ir Klaipėdos rajono pieno ūkių atstovai. Iki tos dienos jie savo akciją tęs – Gargžduose ir kitur nemokamai dalins pieną.

Pieno ūkių savininkai yra patyrę, kaip stipriai banguoja pieno supirkimo kainos. „Pagerėja situacija, atrodo, kad viskas bus gerai, bet praeina pusmetis ir vėl į apačią krenta“, – kalbėjo ūkininkas M. Žąsytis.


Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių