Neblėstantis Gargždų „Vaivorykštės“ šimtadienio kūrybiškumas

Finalinė šimtadienio daina „7 minutes pabūti šalia tavęs“ – jautri mokyklinės bendrystės akimirka.

Vasaris abiturientams svarbus dėl ypatingo įvykio – lieka šimtas dienų iki egzaminų pradžios. Šventei pradedama ruoštis maždaug prieš tris mėnesius: rašomi renginio oficialiosios dalies scenarijai, statomi vaidinimai, tariamasi, kaip bus puošiamos salės ir klasės.
Nors viešojoje erdvėje pastaruoju metu daug diskusijų, ar tokia šventė abiturientus tebejaudina ir yra įdomi kaip ankstesnėms kartoms, tačiau Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje šimtadienis tebėra puiki proga tiek moksleiviams, tiek pedagogams parodyti savo kūrybingumą ir išmoningumą.
Kasmet – stebinanti išmonė
„Vaivorykštės“ gimnazijos baigiamųjų klasių pedagogai neslepia, kad pastaraisiais metais ir vienuoliktokų (trečiokų), ir dvyliktokų (ketvirtokų) entuziazmas padėti kurti, dalyvauti šventėje blėsta. Priežasčių yra įvairių: ne tik užimtumas, įtampa rengiantis egzaminams, finansinių lėšų poreikis, bet ir vis labiau trūkinėjantys bendrystės ryšiai tarp bendraklasių, vis stipriau įsikerojantis individualizmas, ypač išryškėjęs po karantino.
Visgi Klaipėdos koncertų salė, kurioje vyko šimtadienio vakarinė dalis, vasario 15-ąją lūžte lūžo nuo dalyvių gausos. Gimnazija neturi tokios didelės salės, kad sutalpintų apie pusę tūkstančio baigiamųjų klasių gimnazistų, tad šiuo metu, kai vyksta Gargždų kultūros centro remontas, patalpų tenka ieškoti uostamiestyje.
Ankstesnių metų patirtis – tik pozityvias emocijas sukeliantis gimnazijos šimtadienis. Tad stebinantis gimnazistų, mokytojų išradingumas kasmet sukurti ir įgyvendinti tokį šventės scenarijų, kad tris valandas absoliučiai prikaustytų žiūrovų dėmesį ir sukeltų audringų ovacijų gūsius – išskirtinis.
Šiais metais šimtadienyje išmoningai išvystyta itin artima ir moksleiviams, ir mokytojams daug emocijų kelianti patyriminė tema „Paskutinė ekskursija“.
Šventės organizatoriai ir scenarijaus autoriai kaip visuomet – patys vienuoliktokai (trečiokai). Pasak šimtadienio šventės įkvėpėjos, režisierės, lituanistės Rasos Rusteikienės, kūrybingiausiomis scenaristėmis atsiskleidė Ieva Sutkutė ir Laurita Moliakovaitė. Pagrindinius ir labai įtikinamus vaidmenis spektaklyje „Paskutinė ekskursija“ kūrė trečiokai Nedas Kymantas, Urtė Andrijauskaitė, Ieva Sutkutė, Laurita Moliakovaitė, Kotryna Žabinskytė, Joris Vytis, Mikas Grikšas, Vilius Šunokas.

Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, šimtadienio režisierė R. Rusteikienė: „Tikiu, kad įdomi gyvenimo ekskursija po egzaminų maratono visiems tęsis. Juk laukia nematyti kraštai ir vandenynai, bet norėtųsi, kad baigę klajones mūsų gimnazistai grįžtų namo, nes dangus labiausiai žvaigždėtas ne Havajuose, o gimtinėje, kur dar norisi „7 minutes pabūti šalia tavęs“.


Netikėti scenarijaus vingiai
Kelionės augina, grūdina, išbando tiek organizatorius, tiek ekskursantus. Taigi, gimnazistų „Paskutinėje ekskursijoje“, kol pagaliau pasiektas kelionės tikslas – Havajai, aplankyta daug šalių, patirta įvairių nuotykių. Tuo pačiu kaip ant delno atsiskleidė bendraklasių charakteriai, išaiškėjo, kuo galima pasitikėti, o ką reikia iš tolo apeiti. Malonių plojimų nusipelnė scenoje savo ugdytinius palaikančios ir suvaidinusios spektaklyje orlaivio palydoves trečiokų vadovės Gražina Pupšienė, Zofija Vaitkuvienė, Laima Rimkienė, Giedrė Jakaitė, Aušra Naujokienė ir Vida Mockuvienė.
Havajų paplūdimyje ilsėjosi ir „netikėtai“ kartu su savo ugdytiniais viename vakarėlyje linksminosi šaunieji abiturientų vadovai Valentas Marcinkevičius, Inga Ulonienė, Raimonda Kundrotienė, Rita Batečko, Jurga Venckauskienė, R. Rusteikienė.
Šimtadienio šventėje aplodismentų bangą sukėlė „Metų apdovanojimai“: pro komisijos akis nepraslydo ir madingiausieji, ir muzikaliausieji, ir romantiškiausieji. Geros kloties palinkėta abiturien­tei, buvusiai gimnazijos mokinių prezidentei Darijai Sermontytei.
Paskutinę spektaklio akimirką, kai visi ekskursantai sukrenta scenoje ir žvelgdami į žvaigždes garsiai svajoja, o paskui pritariant saviems muzikantams kartu dainuoja atsisveikinimo dainą „7 minutes pabūti šalia tavęs“, negalėjai likti abejingas, negalėjai nepasidžiaugti, kad visgi daug gražaus jaunimo Lietuvoje auga.
Tradicijai – greitai šimtmetis
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje išsaugotos visos šimtadienio tradicijos: rytinis šventės šėlsmas mokykloje, 100-dienio kalendorius, šmaikštūs pusates­tačiai, mokytojų pasirodymai, abiturientų šokiai scenoje ir nuoširdžios jų padėkos, staigmenos, gėlės pirmosioms mokytojoms, klasės vadovams.
Po šimtadienio vakarinės dalies iš Klaipėdos koncertų salės besiskirstantys abiturientai ir vienuoliktokai švietė šypsenomis. „Oi graušis nagus tie, kurie nedalyvavo“, – kažkas tarstelėjo.
Priminsime, kad šimtadienis Lietuvoje pradėtas švęsti dar tarpukariu. Po poros metų jam sukaks šimtmetis. Manoma, jog šios šventės pradininkai yra Kauno „Aušros“ gimnazijos moksleiviai. Mokyklos interneto puslapyje pasakojama apie 1926 m. P. Spudo vestą istorijos pamoką aštuntos klasės gimnazistams. Pamokoje kalbėta apie prancūzų Didžiąją revoliuciją, o didesnis dėmesys buvo skirtas Napoleono sugrįžimui į šią šalį. Ją Napoleonas valdė tik 100 dienų. Štai tada gimnazistams ir kilo mintis surengti iki mokslo metų pabaigos likusių mokytis 100 dienų šventę. Paskaičiavus šimtosios dienos datą, būtent tą dieną buvo organizuotas linksmas gimnazistų vakarėlis. Po metų šimtadienio šventė Kaune tapo tradicinė. Vėliau ji paplito ir visoje Lietuvoje.
Parengė
Vilija BUTKUVIENĖ
Autorės nuotr.: Gargždų „Vaivorykštės“ šimtadienio vakarinės dalies šventės akimirkos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių