Nelengvoje pensininkų kasdienybėje – ir dėmesio blyksniai

Gargžduose grožio studijos „Gala“ šeimininkė G. Lisauskienė sausio mėnesį kviečia senjorus apsikirpti ir mokėti tiek, kiek gali.

Apsikirpti ir sumokėti tiek, kiek gali, pasivaišinti nemokama kava – tokios akcijos senjorams vienur kitur vyksta Gargžduose. Jų ne tiek daug, tačiau atkreiptas dėmesys pakelia pensininkams ūpą. Šiek tiek optimizmo, nepaisant didėjančios infliacijos, šuoliais augančių kainų suteikia ir padidėjusios pensijos. Kiek jos padidėjo, kas jas pristato ir kokios konkrečiai akcijos senjorus vilioja Gargžduose, domėjosi „Banga“.


Ir apsikirpti, ir kavos atsigerti
Visą sausį Gargžduose įsikūrusi plaukų grožio studija „Gala“ (Klaipėdos g. 17A, Gargždai) kviečia senjorus apsikirpti ir mokėti tiek, kiek gali. „Šios akcijos idėja kilo labai paprastai. Esame naujai atsidarę, tad norime paskleisti žinią apie grožio studiją „Gala“. Taip pat gera padėti senjorams, juk daugelio pensijos nėra didelės, tad ir nedidelė pagalba yra vertinga. Viena akcija, o nauda dvipusė“, – neabejoja grožio studijos „Gala“ šeimininkė Gintarė Lisauskienė.
Senjorai laukiami ir Gargždų centre įsikūrusioje kavinėje „Minė“. Pirmadienį nuo 9 iki 11 val. jie vaišinami nemokamai palikta kava. Priminsime, kad „Palikta kava“ – graži tarptautinė socialinė iniciatyva, kuri leidžia nupirkti puodelį kavos ir jį palikti kitam. „Žmonės labai noriai prisideda prie šios akcijos, paliktų kavų turime tiek, kad nepajėgiame jų išdalinti. Tad esame vaišinę ir gyvenančiuosius bendruomeniniuose šeimos namuose, taip pat neįgaliuosius ir pan.“, – sakė „Minės“ direktorė Valdonė Gėdminė.
Tiek apsilankyti kirpykloje, tiek vaišintis palikta kava gali tik senjorai, turintys galimybių pasus.


Apskaičiuota pagal naują principą
„Sodra“ jau perskaičiavo ir sausį moka padidintas senatvės ir kitas socialinio draudimo pensijas. Šiais metais jos buvo apskaičiuotos pagal naują principą.
Kiekvieno gavėjo pensija susideda iš bendrosios ir individualiosios dalies. Abi šios dalys svarbios skaičiuojant pensijos dydį. Bendroji pensijos dalis pagal šių metų indeksavimo koeficientą didės 8,47 procento. Padidės taip pat individualioji dalis, kuri priklauso nuo kiekvieno žmogaus per visą gyvenimą sumokėtų socialinio draudimo įmokų. Ši pensijos dalis bus indeksuojama papildomai ir didės 12,71 proc.
Be to, siekiant labiau padidinti mažiausias pensijas, buvo pakeista bendrosios pensijos dalies apskaičiavimo tvarka. Anksčiau viso dydžio bendrąją pensijos dalį, kuri yra lygi vienos bazinės pensijos dydžiui, gavo tie žmonės, kurie yra įgiję būtinąjį stažą. Turintieji minimalų stažą (15 metų), bet neturintieji būtino stažo, gavo proporcingai mažesnę bendrąją pensijos dalį. Nuo šiol tokiems žmonėms bus mokama viso dydžio bendroji pensijos dalis – 215,09 euro. Tie, kurių stažas yra didesnis, ir toliau gaus didesnę bendrąją pensijos dalį.


Padidėjimas – individualus
„Senjorai ir neįgalieji gauna padidintas pensijas jau šį mėnesį, greičiau nei per Socialinio draudimo pensijų įstatyme numatytą terminą“, – sako „Sodros“ direktoriaus pavaduotojas Ježy Miskis. Išankstinių senatvės pensijų gavėjai padidėjimą pajus vasarį, kadangi ši pensija, skirtingai nei visos kitos socialinio draudimo pensijos, yra mokama už praėjusį mėnesį.
Svarbu prisiminti, kad kiekvieno gavėjo pensija skaičiuojama individualiai ir padidėjimas taip pat bus individualus. Du žmonės, gaunantys tokio pat dydžio pensiją ir sukaupę tiek pat metų stažo, gali sulaukti skirtingo pensijų padidėjimo dėl to, kad turi sukaupę skirtingą kiekį apskaitos vienetų, kuris priklauso nuo praeityje gauto darbo užmokesčio dydžio ir sumokėtų įmokų.
Skaičiuojama, kad vidutinė senatvės pensija didėja nuo 414 eurų iki 465 eurų, vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu didėja nuo 441 iki 489 eurų.


Rajone pristato „Rausidas“
Nuo šių metų sausio Lietuvos paštas „Sodros“ išmokas, įskaitant ir pensijas, pristatys beveik visoje Lietuvos teritorijoje. Laimėjęs „Sodros“ viešąjį konkursą, Lietuvos paštas aptarnaus 42 „Sodros“ skyrių aptarnaujamų teritorijų klientus – laiškininkai pensijas ir kitas išmokas kas mėnesį pristatys beveik 240 tūkst. gavėjų. Tokia apimtimi išmokas Lietuvos paštas pristatys trejus metus – iki 2024 metų pabaigos. Tačiau „Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič „Bangą“ informavo, kad Klaipėdos mieste ir rajone, kaip ir anksčiau, pensijas ir kitas išmokas pristato UAB „Rausidas“. Čia tiekėjas nepasikeitė.
Prieš įteikiant išmoką darbuotojas išmokos gavėjo prašo pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Tai gali būti pasas arba asmens tapatybės kortelė. Jei išmoką už gavėją atsiima kitas asmuo, būtina pateikti įgaliojimą (jį supaprastinta tvarka galima išsiimti Registrų centro interneto svetainėje).


Geriau nei nieko
Klaipėdos rajone gyvenanti senjorė Stasė (tikras vardas, pavardė redakcijai žinomi) sakė jau gavusi padidintą pensiją, ji didesnė 35 Eur. „Kalbėjo, kad bus pakelta 48–50 Eur, tačiau man išėjo 35 Eur. Žinoma, vis tiek žymiai geriau nei nieko. Man vienai tokios sumos užtenka mėnesiui į maisto prekių parduotuvę. Mat daržovių užsiauginu pati, paukštienos – taip pat. Tad iš parduotuvės belieka nusipirkti grietinės ir pan.“, – kalbėjo senjorė.
Gargždiškė Aniceta sakė taip pat jau gavusi padidintą 42 Eur pensiją. „Kai kainos tokios, manau, nelabai pajusime tą padidėjimą. Tačiau, aišku, geriau nei nieko. Panaudosiu mokesčiams už komunalines paslaugas, taip pat skirsiu maistui. Pensiją leidžiu einamiesiems reikalams, taupytis tikrai neišeina, svarbu į skolas neįbristi“, – kalbėjo „Bangai“ Aniceta.

TAI ŽINOTINA

Išmokos vienišiems. Šiemet našlių pensijos bazinis dydis padidės nuo 28,63 euro iki 32 eurų. Tokio pat dydžio išmokas gaus taip pat Lietuvoje gyvenantys vieniši, tai yra niekada nesusituokę arba išsiskyrę asmenys, sukakę senatvės pensijos amžių ir neįgalieji, kuriems nustatytas 55 proc. ar mažesnis darbingumo lygis. Išmoka bus skiriama remiantis Gyventojų registre esančiais duomenimis apie asmenų šeimyninę padėtį – nereikės teikti prašymo raštu ar telefonu.
Asmenys, kuriems vienišo asmens išmoka paskirta praėjusiais metais, šį mėnesį gaus dvi išmokas – už gruodį ir už sausį. Taip yra dėl to, kad pasikeitus įstatymui nuo šiol vienišo asmens išmoka bus mokama už einamąjį, o ne už praėjusį mėnesį.
Šalpos pensijos. „Sodra“ taip pat administruoja pensijas, kurios mokamos ne iš socialinio draudimo fondo, o iš valstybės biudžeto: šalpos, nukentėjusiųjų asmenų, mokslininkų, pareigūnų ir karių pensijas. Visos šios pensijos mokamos už praėjusį mėnesį, tad jų gavėjai sausio mėnesį sulauks tokio pat dydžio išmokų, kaip visus praėjusius metus, o jau nuo vasario pajus padidėjimą.
Šalpos pensijas gauna tie gyventojai, kurie nėra įgiję minimalaus stažo socialinio draudimo pensijai gauti arba jų socialinio draudimo pensija mažesnė už šalpos pensiją. Šalpos pensijos bazė šiemet didės nuo 143 iki 150 eurų.

Agnė ADOMAITĖ
A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių