„Nepatogus kinas“ atvyksta į Klaipėdą: tikros istorijos – dar įdomesnės nei išgalvotos

Nuo savaitgalio per Lietuvą keliaujantis festivalis „Nepatogus kinas“ spalio 11–29 d. klaipėdiečius kviečia susitikti priešais didįjį ekraną kino teatre „Arlekinas“. Rinktinės dokumentikos programoje šiemet – netikėtos, įkvepiančios, drąsios, iššaukiančios ir demaskuojančios istorijos.

„Amžinas pavasaris“ (rež. Jason Loftus).

Spalio 11 d. peržiūras Klaipėdoje atidarys „Miglos vaikai“ (rež. Diem Ha Le). Tai – istorija apie paauglę Di, kuri gyvena Vietnamo kalnuose, o čia vis dar grobiamos nuotakos. Vadovaujantis senoviniu papročiu, ją bet kurią akimirką gali ištekinti už jaunikio, kuriam mergina krito į akį.

Didžiajame ekrane spalio 12 d. žiūrovai galės išvysti kūrinį „Gamtos pabaiga“ (rež. Esther Elmholt). Filmas pasakoja apie skaičius tam, kad galėtų kalbėti apie jausmus – nebeturime prabangos jaustis išskirtinėmis būtybėmis. Mokslininkai pasakoja apie naują išnykimų bangą ir tai, kaip atrodys gamta „po gamtos“.

„Gamtos pabaiga“ (rež. Esther Elmholt)

Jos – magiški elniai vakarėliuose ir bažnyčiose, rožiniai vienaragiai oro pajėgų susitikimuose, zombiai senelių namuose. Kas gi jos? Tai – „Kalendorinės mergaitės“ (rež. Maria Loohufvud ir Love Martinsen). Ši istorija keičia supratimą apie senatvę ir kviečia šokti visus – kol dar ne vėlu. Filmą festivalis kviečia pamatyti spalio 13 d.

Spalio 14 d. ekrane – filmas „Mes susipažinom virtualioj realybėj“ (rež. Joe Hunting). Tai yra, ko gero, pirmasis vien virtualioje realybėje nufilmuotas filmas. Na, o ten žmogus gali pavirsti bet kuo – ir elfu, ir katinuku. Taip pat ir ukrainiečių kalba subtitruotas filmas yra atviras ateičiai – VR revoliucija jau čia.

Filmo „Keturios kelionės“ režisierius Louis Hothothot pats puikiai žino, ką reiškia būti „nelegaliu“ vaiku – antruoju šeimoje, kuomet jo šalyje, Kinijoje, yra vykdoma vieno vaiko politika. Savo istoriją jis įamžino filme, kurį Klaipėdos žiūrovai kviečiami pamatyti spalio 15 d.

Spalio 18 d. ekrane – filmas „Laisvėje“ (rež. Olha Zhurba), nukelsiantis į 2014 m., patį Maidano revoliucijos įkarštį. Anuomet čia tarp Molotovo kokteilius mėtančių protestuotojų galėjai sutikti trylikametį Romą. Po revoliucijos jam teko grįžti į vaikų namus, o po dar penkerių metų jis tiesiogine žodžio prasme buvo išmestas į gatvę.

Žiūrovų „Arlekine“ lauks ir „Kosmonautas Kalis“ (rež. Christine Kugler, Günther Kurth), kurį bus galima pamatyti spalio 19 d. Kosmonautų alėja – gatvė Šiaurės Rytų Berlyne, kurioje sutiksite šio filmo veikėją Kalį. Režisieriai jį sekė daugiau nei dešimtmetį – filmo pradžioje berniukui tebuvo dešimt metų.

Spalio 20 d. festivalis kviečia į filmą „Svaiperiai“ (rež. Pacho Velez). Ne paslaptis, kad „Tinder“ gerokai palengvino susipažinimą su naujais žmonėmis. Bet kartu tai iš esmės pakeitė tai, kaip mąstome apie savo porą. Geras seksas, sielų ryšys ar drugeliai pilve: ko ieško svaiperiai?

Filmas „Delikado“ (rež. Karl Malakunas) – trileriui prilygstanti dokumentinė istorija. Kol Palavano sala verčiama naujausiu Filipinų turistiniu rojumi, aktyvistai pradeda mirtinai pavojingą kovą prieš jos niokojimą. Didžiajame „Arlekino“ ekrane šį filmą galima pamatyti spalio 21 d.

Spalio 22 d. žiūrovai turės progą pamatyti net du festivalio filmus. „Tik gyvuliai“ (rež. Saila Kivelä, Vesa Kuosmanen) papasakos apie jaunas aktyvistes, kurios atskleidžia žiaurias gyvūnų laikymo sąlygas… ir už tai keliauja į teismą. Antrasis tądien rodomas filmas „Būti saulėje“ (rež. Aliona van der Horst) atskleis neįtikėtiną totorio, sovietų karo belaisvio gyvenimo istoriją. Režisierė gaivina archyvus ir jų vaizduose ieško sielų, kurios buvo pašalintos iš karo istorijos.

Spalio 25 d. kino teatre žiūrovus pasitiks „Amžinas pavasaris“ (rež. Jason Loftus). Falun Gong sekta Kinijoje ilgai buvo politinės propagandos taikiniu. Galiausiai, siekdama paneigti apie ją skleidžiamus gandus, ji pasiryžta jėga perimti nacionalinio transliuotojo eterį ir už veiksmus atsakyti gyvybe.

Festivalis didžiajame ekrane kviečia pamatyti ir filmą „Riaušiamiestis, JAV“ (rež. Sierra Pettengili). 7 deš. JAV vyko ne vienas mirtimis pasibaigęs milžiniško masto protestas – vyko akivaizdi kartų kaktomuša ir maištai dėl socialinės nelygybės. Užuot pasirinkusi spręsti ligos priežastis, prezidento administracija ėmėsi kovoti su simptomais – riaušės malšinamos smurtu. Filmas bus rodomas spalio 26 d.

Spalio 27 d. „Arlekino“ ekrane – filmas „Mūsų mieste tau nėra vietos“ (rež. Nikolay Stefanov). Režisierius pakvies pažvelgti į futbolo chuliganų, gyvenančių atšiauriame Bulgarijos mieste Pernike, kasdienybę. Kadaise klestintis pramonės centras šiandien tėra nykstantis miestas. Filmas klausia – galbūt yra kita šio žiauraus fasado pusė?

Filme „Jaunasis Platonas“ (rež. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath) ekscentriškas Belfasto berniukų pradinės mokyklos direktorius kovoja su smurtu pasitelkdamas… Platoną ir Aristotelį. Jis kasdien savo jaunuosius mokinius namo siunčia apginklavęs filosofų išmintimi. Žiūrovai šį filmą kviečiami pamatyti spalio 28 d.

Paskutinis didžiojo ekrano seansas Klaipėdoje 29 d. dedikuotas kelio filmui „Lygumos“ (rež. David Easteal). Andrew diena iš dienos sėdasi į automobilį ir važiuodamas įsijungia radiją. Kartais kartu su juo važiuoja Davidas ir ant galinės sėdynės įtaisyta kamera, kuri „stebi“ ir „klausosi“. Kartu su ja – ir mes, žiūrovai, tarsi tapę jų nematomais pakeleiviais.

Visus festivalio filmus klaipėdiečiai iki pat spalio 30 d. taip pat gali žiūrėti virtualioje salėje www.nepatoguskinas.lt.

Kaip ir kasmet, žiūrovai gali išsirinkti jiems palankiausią bilieto kainą: įsigyti festivalio pasą į visus filmus, pirkti virtualų vienkartinį ar išankstinį kino teatro bilietą. Tradiciškai, kino teatrų kasose įsigyti festivalio bilietus prieš pat seansą žiūrovai galės ir laisvos kainos bilieto principu – patys nuspręsdami, kiek gali prisidėti prie festivalio.

Apie „Nepatogų kiną“

„Nepatogus kinas“ – nuo 2007 m. kasmet vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis. Tai yra nekomercinis renginys, siekiantis kurti erdvę žmogaus teisių, politikos, socialinės atsakomybės, tvarumo temomis, supažindinti visuomenę su pasaulinėmis aktualijomis, skatinti būti sąmoningiems ir kritiškiems. Festivalio metu pristatoma turtinga dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su kino kūrėjais, organizuojamos diskusijos su filmų herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Vienas pagrindinių festivalio rėmėjų – Lietuvos kino centras.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių