Nuotykių parkas Laugaliuose – trokštantiems adrenalino
Prieš metus „Nuotykių parkas 77 Laugaliuose“ Gargždų pašonėje pakvietė pirmuosius lankytojus, o šiemet – į pirmąjį gimtadienį. Jo sumanytoja ir įkūrėja gargždiškių Jurgitos ir Roberto ŠIAULIŲ šeima siekia ekstremaliomis pramogomis patraukti vaikus ir jaunimą, paskatinti juos sportuoti, mankštintis, džiaugtis gamta, ją saugoti. Išpuoselėtas, parku paverstas miškas – ir dalelė krašto istorijos pažinimo.
Pamėginę nebegali sustoti
Tokio parko, kur vaikai, jaunimas gali ekstremaliai praleisti laisvalaikį – kopti į medžius, žingsniuoti tarp jų įrengtomis siūbuojančiomis įvairaus aukščio ir sudėtingumo laipynėmis, čiuožti lynu, Gargžduose nebuvo. Prieš metus jį pusantro hektaro plote įkūrė Jurgita ir Robertas Šiauliai. Išvalytame, išpuoselėtame miške įrengtos 5 laipiojimo trasos: nuo geltonos iki mėlynos spalvos, kurios žymi jų sudėtingumą – nuo paprasčiausios (geltonos) iki sunkiausios (mėlynos). Tai skirta vaikams nuo 4 metų amžiaus, bet kartais kopia ir tėvai, pageidauja net pagyvenę lankytojai – sulaukę 69-erių ir vyresni. Prieš kopiant į medį instruktorius supažindina su pramogų taisyklėmis, pamoko atsargumo – suaugusieji privalo stebėti sportuojančias savo atžalas. „Keista, bet kartais jie nori palikti vienus“, – šyptelėjo R. Šiaulys.
Mėgautis šiomis pramogomis reikia drąsos, susikaupimo, miklumo ir patirties. „Bet kai pamėgina, nebegali sustoti“, – juokėsi Robertas, išbandęs visas trasas. Prieš kopdami į trasą, lankytojai prisitvirtina saugos diržais. Bilieto kaina – nuo 5 eurų už valandą. Pasak R. Šiaulio, lankytojų atvyksta ne tik iš Gargždų, kitų seniūnijų, bet ir kaimyninių rajonų. Mokiniai čia švenčia mokslo metų pabaigtuves, šeimos renkasi švęsti vaikų gimtadienius – po ekstremalių išbandymų laipynėmis visi susėda pavėsinėje prie atsivežtų vaišių stalo.
Užpraėjusį sekmadienį sutikta gargždiškė Daiva Čėsnienė prisipažino čia apsilankiusi pirmą kartą: dvylikametė dukra Livija su būriu draugų šventė gimtadienį. „Norėjome, kad vaikams būtų įdomiau, laiką praleistų gamtoje, ir jie patys čia norėjo išbandyti laipynes. Gerai, kad tokia pramogų vieta atsirado – daugiau mieste panašių atrakcijų nėra, – kalbėjo Daiva. – Vaikai eina laipynėmis pirmą ratą – pratinasi. Tai nėra paprasta – iš pradžių dukra net apsiverkė.“
O ten sutiktas mažametis Deinas prisipažino, jog keliavo žemesne trasa. „Norėjau aukščiau, bet mama neleido“, – neslėpė berniukas.
Pramogų sala su praeities akcentu
Ilgai pakelėje, ties miškeliu Laugalių gatvėje, kabojo skelbimas apie čia parduodamą sklypą. Prieš pusantrų metų jį ryžosi įsigyti gargždiškiai J. ir R. Šiauliai – jų dėmesį patraukė ten buvusi apžėlusi kūdra. „Mūsų dvylikametis sūnus Dominykas mėgsta žvejybą – galvojome įrengti tvenkinį, įveisti žuvų. Mūsų neatbaidė šiame sklype esančios senosios Laugalių evangelikų liuteronų kapinaitės. Amžinojo poilsio vietą seniai prisijaukinome – mūsų du kūdikiai amžinojo poilsio atgulę kapinėse, priešingoje kelio pusėje, – nelinksmai atskleidė Jurgita. – Evangelikų liuteronų kapinaitės buvo labai apleistos – atsiliepėme į gidės Monikos Vasylienės kvietimą atvykti į talką jas tvarkyti. Po to nusprendėme sklypą su šiuo kultūros paveldo objektu įsigyti.“
Senosios kapinės yra nuošaliau nuo ekstremalių pramogų vietos – lankytojai netrikdo rimties. Iš šabakštynų, brūzgynų išvaduotose kapinėse mėlynuoja neužmirštuolės. Yra išlikusių senųjų kryžių likučių, liudijančių apie besiilsinčiuosius amžinybėje. Tai primena istoriniame Klaipėdos krašte buvusį gyvenimą – buvusio pasienio, Laugalių kaimo, gyventojus.
Praeitis ir dabartis – šalia.
Spėjama, kad sovietmečiu netoli senųjų kapinaičių smėlingą lauką buvo vengiama dirbti ir per kelis dešimtmečius jis apžėlė pušimis, beržais. Gyventojai paslapčia čia kasė smėlį ir vežėsi statyboms. Ir ne tik – nesidrovėdami gabeno ir pylė šiukšles, atliekas. Naujieji savininkai ilgai vargo, kol išvalė mišką. Išpjovus sausuolius, krūmokšnius, atsivėrė jo grožis.
R. Šiaulys prisipažino, kad jam su dukra Patricija vaikštinėjant ir žvalgantis į išlakias pušis, į galvą dingtelėjo: o kodėl tarp jų neįrengus laipynių ir nepakvietus čia vaikų, jaunimo sportuoti, mankštintis? „Reikia juos išjudinti – atitraukti nuo kompiuterių, mobiliųjų telefonų“, – nusprendė Šiauliai.
Naudos dar nesitiki
Per pusmetį sumanytas projektas buvo įgyvendintas. Laipynių įrenginius sumeistravo, profesionaliai įrengė vienos sostinės įmonės darbuotojai, turintys nemažą patirtį šioje srityje. Pasiteiravus, kiek tai kainavo, R. Šiaulys šypsodamasis atsakė, jog reikėjo parduoti namą. Ir tai buvo tiesa. „Nežinome, kada atsipirks, bet mums smagu, kad sutvarkėme šį apleistą kampelį, sukūrėme ekstremalių pramogų erdvę, – kalbėjo verslininkas. – Pavadinimas kilo nuo to, kad iš pradžių įrengta 77 metrų ilgio čiuožimo lynu atkarpa, o dabar ji siekia šimtą metrų.“
Šiauliai juokavo, kad dabar turi darbo: ir toliau įgyvendina savo planus. Beržyne įrengta dažasvydžio aikštelė su 12 „šautuvų“, pavėsinė, baigiama tvarkyti tinklinio aikštė, akį traukia išpuoselėtas tvenkinys – irgi būsimų atrakcijų vieta.
Šį mėnesį šeimininkai pakvies lankytojus į pirmąjį Nuotykių parko Laugaliuose gimtadienį. „Jeigu nenorite sportuoti – mankštintis virš žemės įrengtose trasose, tai galite pasivaikščioti taku, pasigrožėti gamta, pasidžiaugti paukščių čiulbėjimu, – kvietė Jurgita. – Laukiame visų, geranoriškų, nešiukšlinančių žmonių.“
Ekstremalių pramogų erdvė veikia kasdien, išskyrus pirmadienį ir antradienį.
Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.