Nuvilnijo šventiškas ir viltingas Gargždų miesto gimtadienis

Iškilmingiausias Gargždų miesto šventės momentas vyko prieš vakarinį koncertą: iniciatyviausiems bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų, verslo, kultūros atstovams įteiktos rajono mero padėkos-nominacijos. Nominantus pasveikino ir vicemerės L. Liutikienė, V. Riaukienė. Nominacija „Metų jaunimo iniciatyva“ įteikta jaunimo organizacijai „Alterno“ (vadovė – Inesa Greivienė); „Metų verslas“ – UAB „Milviteka“; „Metų bendruomenė“ – Judrėnų bendruomenės pirmininkei Vilijai Norvilienei; „Metų kultūros žmogus“ – Dovilų etninės kultūros centro direktorei Lilijai Kerpienei (negalėjo dalyvauti renginyje, nominaciją atsiėmė etnologas Jonas Tilvikas).

Savaitgalį praūžė net geru oru palepintas ir tris dienas trukęs Gargždų miesto 769-asis gimtadienis. Liko tik prisiminimai. Nuo Jaunimo vasaros estradoje pirmuosius žingsnelius scenoje žengusių mažųjų rajono dainininkų, šokėjų iki Lietuvos dainiaus Marijono Mikutavičiaus užkurtos fiestos Gargždų Minijos slėnyje. Šventei išleista 40 tūkst. Eur, iš jų – 30 000 Eur – Savivaldybės lėšos, likusi suma – rėmėjų.


Programa – pagal planą
Pirmoji gimtadienio diena buvo dedikuota jaunimui. Gargždų jaunimo vasaros estradoje pasirodė kūrybiškumu, judesio laisve spinduliuojantys Klaipėdos rajono meno kolektyvai. Kartu paminėta ir Vaikų gynimo diena. Renginio režisierė, o kartu ir vedėja – Gargždų kultūros centro darbuotoja Kristina Kazlauskaitė-Kažukauskienė. Vakarop čia įvyko Lietuvos breiko čempionatas (apie jį išsamiau skaitykite šeštadienio „Bangoje“), taip pat surengtas „X faktoriaus“ dalyvių R. Guido ir merginų roko grupės „Bloom“ koncertas. Vakaro programą režisavo Milda Šeškevičienė.
Šeštadienį iš ryto žiūrovų aistras Mindaugo Karaliaus gatvėje kaitino dragai, aidėjo sporto varžybų pergalių šūksniai – Klaipėdos rajono sporto centras surengė įvairių rungčių. Apypiete režisieriaus Vaido Kvedaro režisuota šventė persikėlė į nuostabųjį Minijos slėnį, kur susirinkusiųjų laukė įvairios pramogos ir atlikėjai: tiek saviveiklos, tiek profesionalų. Gargždų kultūros centro direktorė Vaida Skuodienė džiaugėsi, kad gimtadienis praėjo sklandžiai, nebuvo jokių nesusipratimų. Komanda buvo detaliai išsiskirsčiusi darbus. Vakaro koncertas, kuriame pasirodė Dainotas Varnas, Karina Krysko, Jeronimas Milius ir Marijonas Mikutavičius, nevėlavo nė minutės. Visi išvardinti atlikėjai kainavo 15 tūkst. Eur. „Mums pasisekė, kad juos užsisakėme dar prieš metus. Tačiau gyvo garso grupei reikalingas galingas įgarsinimas, o tai kainuoja daug“, – pastebėjo V. Skuodienė. Ji akcentavo, kad yra labai dėkinga rėmėjams, iš kurių šiemet pavyko surinkti 10 000 Eur. „Didžioji dalis – nuolatiniai rėmėjai. Aišku, šiemet buvo daug tokių, kuriems paskambini, o jie maloniai atsisako paremti, nes yra nerimo dėl krizės, infliacijos ir pan.“, – pasakojo Gargždų kultūros centro direktorė.

Gargždų miesto bendruomenė pirmąkart surengė konkursą abiturientams „Laiškas Gargždams“. Šventėje miesto bendruomenės pirmininkė Vida Anužienė, „Bangos“ redaktorė Vilija Butkuvienė, rajono Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius pasveikino rašinių konkurso laureatus: „Vaivorykštės“ gimnazijos dvyliktokus Beatričę Idzelytė, Povilą Kvekšą, Emą Pačkauskaitę, taip pat kitus rašinių autorius Jazminą Preibytę, Aušrinę Anužytę, Patriciją Šiaulytę, Gabrielę Lankutytę, Medą Balionytę (viena autorė nedalyvavo renginyje).

Motyvą pavyko atskleisti
Miestiečius ir miesto svečius su švente sveikino ne tik Klaipėdos rajono savivaldybės vadovai – meras Bronius Markauskas, vicemerės Ligita Liutikienė, Violeta Riaukienė, bet ir Šilutės rajono, Klaipėdos miesto savivaldybių atstovai, Seimo narys Petras Gražulis.
Gimtadieniui pasirinktą ne tik 4 vandenų krašto, bet ir baltų bei vieningų motyvą, anot Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus patarėjos (kultūros politikai) Jolantos Polekauskienės, pavyko atskleisti. „Pirmiausia  – per dominuojančią baltą spalvą (balta scena, baltai apsirengę atlikėjai, šokėjai, kalbėtojai, kai kurie žiūrovai). Įspūdingas Gargždų miesto moksleivių visuotinis šokis-flešmobas „Balti ir vieningi“ suvienijo slėnyje susirinkusiuosius: ir mažus, ir suaugusiuosius. Vienybės ir vilties dvasia pleveno šokant Gargždų kultūros centro šokių kolektyvo „Trepsiukas“ šokėjoms. Vienybės ir pasididžiavimo Gargždų miestu jausmas neapleido klausantis abiturientų laiškų, skirtų Gargždams. Rašytojo, kunigo Mykolo Vaitkaus poezijos, kuri suskambėjo taip stipriai, taip šiuolaikiškai su tokia jaunatviška ekspresija. Vakariniame koncerte jaučiausi kaip gausioje, vieningoje ir draugiškoje gargždiškių šeimoje“, – įspūdžiais po šventės dalijosi J. Polekauskienė.
Paklausta, kas labiausiai iš renginių pasiteisino, atsakė, kad sunku išskirti: „Mano nuomone, tai buvo penktadienio renginyje vykęs Lietuvos breiko čempionatas, sutraukęs gausią vaikų ir jaunimo publiką. Didelį įspūdį paliko originali scena ir apšvietimas, kuris leido sukurti nepakartojamą muzikos ir šviesų misteriją, kiekviena daina virto mini spektakliu, o finalas buvo toks stiprus, kad pasidžiaugiau, jog nėra fejerverkų ir nereikia žiūrėti į dangų, o visą dėmesį galiu skirti nuostabiam reginiui. Dviejų dienų šventė buvo balta vidine būsena, kaip niekad vieninga, estetiška ir viltinga.“
Po Gargždų miesto šventės feisbuke komentatoriai išsakė įvairių minčių, nuskambėjo pasiūlymas kitiems metais šventės motyvu pasirinkti ne baltą, bet spalvotą kodą.

Gargždų šventėje – Vėžaičių kultūros centro ansamblis „Melodija“.

Mugėje pasigedo kokybės
Gausiai lankomi miesto gimtadienio renginiai liudijo, kad žmones išsekino pandemija, jie išsiilgę bendravimo, renginių. Didžioji dalis gyventojų džiaugiasi įvykusia švente, koncertais, pramogomis ir t. t. Tačiau, žinoma, yra ir pastebėjusiųjų tam tikrų trūkumų. Internetinėje erdvėje gyventojai atkreipė dėmesį į mugę, pasigedo tautodailės, meno dirbinių, esą per daug buvo kinų gamybos produkcijos. Komentatoriai svarstė, galbūt imamas didelis mokestis iš norinčiųjų dalyvauti mugėje? Gargždų seniūnė Indrė Žiedienė informavo, kad pagal Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos sprendimą iki birželio 30 d. prekybininkai atleisti nuo prekybos mokesčio, susimoka už mėnesį tik VšĮ „Gargždų švara“. Už prekybą maisto prekėmis – per 6 Eur, už prekybą ne maisto produktais – per 4 Eur. „Vieną kartą susimoka ir gali visą mėnesį prekiauti. Tikrai neskriaudžiame prekybininkų, sąlygos sudarytos geros“, – sakė I. Žiedienė. Gargždų kultūros centro direktorė V. Skuodienė atvirai pripažino, jog mugė išties buvo silpna, tačiau prekybininkai – tautodailininkai, menininkai – patys renkasi, kur prekiauti. Tą patį savaitgalį vyko daug renginių ir kitur, tad natūralu, jog jie važiuoja, kur jiems patogiau, arčiau. O registracija buvo skelbiama visomis įmanomomis priemonėmis.

Pirmąkart ir kitokia šventės scena – tarsi baltas angelo sparnas. Šventėje pradžiugino energingi linijinių šokių kolektyvai, tarp kurių buvo atvykusiųjų iš aplinkinių miestų svečių, taip pat vietos – Gargždų „Gargždė“ ir Trečiojo amžiaus universiteto „Skinijos“ kolektyvas (vadovė – Giedrė Malūnavičienė).

Kainos rėžė akį
Nestigo besiskundžiančiųjų ir dėl didelių pramogų vaikams kainų. Štai 15 min. pašokinėjimas ant batuto kainavo 5 Eur. Teiraujamasi, ar Savivaldybė negalėjo užpirkti batutų nemokamai rajono vaikams, esą tokių pavyzdžių kituose miestuose yra.
„Dažniausiai tokius klausimus kelia tie, kuriems ne gaila pinigų nusipirkti cigaretėms ir pan.“, – ironizavo V. Skuodienė. Anot jos, kad užsakytum nemokamus batutus visiems vaikams, tai beveik neįmanoma misija, tuomet nelabai įsivaizduojama, koks turėtų būti šventės biudžetas. Tiek teikusiesiems vaikų pramogų paslaugas, tiek maisto pardavimo nėra skelbiamas viešasis pirkimas. „Vyksta atranka. Šiemet kreipėsi trys batutininkai, siūlėme paslaugas teikti dviem, tačiau jiems taip neapsimoka. Tad buvo pasirinktas gargždiškis. O maistą šiemet pardavinėjo kauniečiai. Taip, kainos buvo didelės, girdėjome tokių atsiliepimų“, – sakė V. Skuodienė. Ji pridūrė, kad tiek teikusieji vaikų pramogų paslaugas, tiek prekiavusieji maistu yra vienareikšmiškai ir šventės rėmėjai, jie sumoka už apsaugą, apšvietimą parke, kas šiuo metu itin aktualu, kai vyksta parko tvarkymo darbai.
Policija: sąmoningumas didėja
„Vakariniame koncerte buvo neblaivių asmenų“, – skundėsi dar viena gargždiškė. V. Skuodienė pastebėjo, kad išgėrusiųjų, kaip ir kiekvienais metais, pasitaikė. Pačiai teko kviesti policiją dėl dviejų išgėrusių asmenų, baimintasi, kad šie neįkristų į Miniją. Šventėje nuolat budėjo du policijos ekipažai, tvarką prižiūrėjo ir Viešosios tvarkos skyriaus specialistai, tad saugumui užtikrinti buvo sutelkta daug pajėgų.
Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininkas Ramūnas Stasiulis „Bangą“ patikino, kad papildomai pačioje šventėje budėjo du ekipažai. Neblaivių asmenų kažkiek buvo, tačiau jokių didesnių, rimtų incidentų neįvyko. „Galime pasidžiaugti, kad gimtadienio šventė praėjo sklandžiai. Manome, kad žmonių sąmoningumas didėja“, – kalbėjo rajono Policijos komisariato viršininkas R. Stasiulis.
Sekmadienį miesto gimtadienis užbaigtas šv. Mišiomis Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje už Gargždų miestą, o automobilių sporto klubas „Žaibas“ šios sporto šakos mėgėjams surengė įspūdingą treniruotę.

Agnė ADOMAITĖ
Autorės ir A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių