Paauglių vasara: noras užsidirbti patiems

Vasarą dauguma paauglių ima sukti galvas apie galimybę užsidirbti patiems. Juk papildomi pinigai kišenės nespaudžia, o norint jų gauti, reikia dirbti. Taigi, dauguma jaunuolių savo atostogų laiką ryžtasi suderinti su darbu.

Vieniems lengva, kitiems – ne

Pakalbinti vyresnieji mokiniai vaikinai teigė, jog jiems yra nesunku rasti vasaros darbą. Esą tokiu metu darbdaviai daugiausia ieško darbuotojų, galinčių dirbti fizinį darbą, pvz.: statybose, autoservisuose, dideliuose ūkiuose. Priešingai, merginos tikisi darbą susirasti kavinėse, paštuose ar kurortiniuose miesteliuose, kur galėtų prekiauti kava, gaiviaisiais gėrimais, suvenyrais ar ledais.

Tačiau kartais patys paaugliai išsikelia aukštus darbo kriterijus, dėl kurių gali apsunkti darbo paieškos. Dažnas tikisi, jog darbas bus visai nesunkus, nereikalaujantis daug jėgų arba labai gerai apmokamas. Visgi manyti, jog toks trumpalaikis darbas sukraus daug turtų, naivu. Žinoma, norint įsidarbinti reikia įdėti nemažai pastangų ieškant darbdavio, kuris noriai priimtų jauną ir patirties neturintį darbuotoją. Bet greitai pasiduoti nederėtų – ieškantys darbo moksleiviai turėtų patys imtis iniciatyvos ir drąsiai kalbinti darbdavius.

Šeimyninė ranga

Puikia vasaros darbo patirtimi dalijasi Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijos mokinys Tautvydas Petruškevičius: „Dirbu kartu su mama ir broliu. Idėja įkurti šį verslą kilo prieš kelerius metus nesėkmingai bandant įsidarbinti vasarą. Deja, su šia problema susiduria daug mano pažįstamų. Todėl mūsų šeima nusprendė investuoti į lauko prekybos įrangą ir pradėti šeimos verslą. Didžiausia to nauda yra nereali patirtis, kai galiu pamatyti kitą švenčių pusę. Suprantu, kokį didelį ir sunkų darbą atlieka šventės organizatoriai ir savanoriai. Šio darbo dėka išmokau bendrauti su klientais, įgavau daugiau pasitikėjimo savimi, galiu patirti ir suprasti praktinę verslo pusę. Man tai labai svarbu, nes domiuosi ekonomika ir dalyvauju įvairiuose konkursuose, pavyzdžiui, mokinių mokomųjų bendrovių konkurse. Darbas vasarą paaugliams leidžia prasmingai praleisti šį laikotarpį.“

Šeimininkė priviliojo ir apgavo

Be abejonės, darbas vasarą ne visada būna sėkmingas. Savo patirtimi dalijasi Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos mokinė Agnė (vardas pakeistas – aut. pastaba): „Su drauge radome darbo skelbimą Pervalkoje. Nusprendėme paskambinti ir nuvykti. Pirmą kartą pakvietė bandomajam laikotarpiui, o vėliau, kaip supratome, darbui visam. Susidėjome daiktus, reikalingus visai vasarai, susitarėme susitikti „Akropolyje“ 10 val. Šeimininkė atvažiavo 11 val. ir nustebo, esą čia antras bandomasis laikotarpis, kam tiek daiktų kelioms dienoms. Pačios kaltos, kad neišgirdome, nors nė žodžiu mums apie tai užsiminta nebuvo. Ten dirbančios merginos teigė, kad jos bandomajame jau ketvirtą kartą. Darbas – tvarkyti kambarius 8 valandas per dieną arba ilgiau, o jeigu baigiama anksčiau, buvo liepta laistyti gėlynus, ravėti daržus net po darbo valandų. Pie-tų pertrauką gaudavome po maždaug 6 valandų darbo, o kartais visai jos nebūdavo, jei tą dieną sugalvodavo, kad būsi vežama į kitus apartamentus už 20 km. Gyvenome sename name be elektros, kuriame temperatūra buvo žemesnė nei lauke. Atlyginimas turėjo būti 10 eurų per dieną, bet, dirbusios tris dienas abi gavome tik 15 eurų. Šeimininkė dažnai skųsdavosi, kad kiek merginų beišbandytų, nėra tokių, kurios pajėgtų dirbti. Šiandien matome, kad ta pati moteris tebeieško darbuotojų, už kurių atliktą darbą galėtų mokėti pusę atlyginimo, teigdama, kad tai bandomasis laikotarpis. Sunku patikėti, kad iš pirmo žvilgsnio labai maloni moteris gali būti tiesiog eilinė nepilnamečių išnaudotoja.“

Taigi dirbdamas paauglys supras, ar darbas jam yra kančia, ar maloni veikla. Galbūt pagalvos, jog tai puikus būdas pažinti ir realizuoti save.

Rugilė ŽILEVIČIŪTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių