Pagarbos Žemaitijos krašto istorijai, kalbai ir kultūrai pamokos
Vėžaičių pagrindinėje mokykloje parengus etnoprojektą „Žemaitiu rokunda“ mokiniams buvo skiepijama pagarba šio krašto istorijai, kalbai ir kultūrai.
Šiandien greitai besikeičiančiame pasaulyje svarbu ne tik gerbti savo krašto tradicijas, bet ir jas puoselėti. Pagal Klaipėdos rajono savivaldybės iš dalies finansuojamą priemonę „Etninės kultūros plėtros programos įgyvendinimas“ etnoprojektą „Žemaitiu rokunda“ mokiniai dalyvavo edukacijose „Žemaičių raštas etninėje kultūroje“ ir „Raidynas medžio raižinių atspauduose“ Veiviržėnų amatų centre, o su rašymu žąsies plunksna susipažino Žemaitės memorialiniame muziejuje Bukantės dvare. Be to, Vėžaičių kultūros centre pradinių klasių mokiniams buvo vedamos įdomios pamokėlės apie Žemaitijos istoriją ir simboliką. Direktorė Diana Ciparienė atskleidė žemaičių kalbos, rašto ištakas, jos unikalumą. Projekto veiklų vykdymo metu mokykloje lankėsi Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos atstovai iš Varnių. Per užsiėmimą „Mokomės rašyti žemaitiškai“ trečiokai ir ketvirtokai buvo supažindinti su įdomia ir archajiška žemaičių tarmės istorija, abėcėle, gramatika, rašybos, tarties principais. Mokiniai spėliojo, ką galėtų reikšti vienas ar kitas žemaitiškas žodis. Pasitikrindami, ką išmoko ir kaip suprato, rašė diktantą žemaičių tarme.
5–10 klasių mokiniai susitiko su Antuano de Sent Egziuperi knygos „Mažasis princas“ vertėju į žemaičių kalbą Juozu Pabrėža. Tai unikali galimybė gerai žinomą literatūros kūrinį atrasti naujomis spalvomis, kurias išryškina žemaičių kalba, vertėjo filosofija. Vienas penktadienis mokykloje buvo skirtas Žemaitijai. Pradinukai susirinko į žemaitiškų dainų ir poezijos rytmetį. Jaunieji žemaičiai klausėsi ir patys dainavo, prisiminė mūsų protėvių palikimą, gyvuojantį iki šiol. Žemaičių kalba neįsivaizduojama ir be rašto, todėl mokiniai mokėsi skaityti žemaitiškai, aiškinosi žodžių reikšmes. Pamokose buvo akcentuojamas kalbos grožis ir svarba: sužinojo, kokie žodžiai ir frazės yra būdingos Žemaitijai, susipažino su vietos kalbos ypatybėmis. Paskutinė, tačiau ne mažiau svarbi dienos dalis – etnoprojekto baigiamasis renginys. Jame Vėžaičių mokyklos bendruomenė mėgavosi žemaitiškų dainų skambesiu, šokiais ir pasakojimais. Džiugu, kad mokiniai turėjo puikią galimybę daugiau sužinoti apie Žemaitiją, buvo skatinami domėtis savo tautos praeitimi, tradicijomis, sekti protėvių pėdsakais ir saugoti šį palikimą.
Lina LAPINSKIENĖ
Projekto vadovė, mokytoja