Pasiekti medikus per pandemiją – misija (ne)įmanoma?

„Bangos“ skaitytoja, daug metų dirbusi medike, kelia klausimą, ar Hipokrato priesaika vis dar galioja. Mat pasitaiko atvejų, kai sunegalavę pacientai atsitrenkia į gydymo įstaigų duris, juolab dabar, kai paskelbta koronaviruso pandemija, ir gydymo įstaigos apipintos įvairiausiais reikalavimais, tvarkomis.

Erkes ištraukia bet kuriuo paros metu

Pašnekovė pasakojo, kad praėjusį antradienį pavakarę jos giminaitė pastebėjo į dukrytės nugarą įsisiurbusią erkutę. Bandė ją ištraukti, tačiau dalis liko. Išsigandusi mama vežė dukrytę į Gargždų ligoninės priimamąjį, tačiau esą jokios paslaugos nebuvo suteiktos. Esą specialia apranga vilkinti duris atidariusi medikė tik pasiūlė atsargos dėlei gerti antibiotikus ir kreiptis į šeimos gydytoją. „Kur vakare rasti šeimos gydytoją? Tik kitą dieną susisiekus su šeimos gydytoju buvo išrašyti antibiotikai. Bet šeimoje įtampa vis tiek nepraėjo, ar tikrai viskas padaryta, kad mergytei vėliau nekiltų kokios nors komplikacijos. Erkės įkandimas labai pavojingas sveikatai“, – susijaudinusi kalbėjo į redakciją paskambinusi skaitytoja.

Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Virgina Ruškienė teigė, jog nėra buvę, kad pacientui neištrauktų erkės, juolab kad pasiūlytų tokį gydymą. Chirurgas budi visą parą. „Turime priemones, specialius įrankius“, – sakė ji. Anot V. Ruškienės, dieną dėl erkių įsisiur­bimo reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, Šeimos medicinos kliniką, tačiau, jei vis dėlto pacientai atvažiuoja tiesiai į priimamąjį, erkė yra ištraukiama. Šiuo metu, anot vyriausiosios gydytojos, nėra pacientų antplūdžio dėl erkių.

Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja išsiaiškino šį konkretų atvejį ir pakomentavo: „Išties mama buvo atvažiavusi su mergaite. Erkė jau buvo ištraukta, likusi tik kojytė. Tad buvo patarimas nieko nedaryti, tik dezinfekuoti, ir viskas. Likusi dalis turi pasišalinti pati. Mano žiniomis, apie jokius antibiotikus nebuvo kalbos.“ V. Ruškienė akcentavo, kad erkėms traukti yra specialios žnyplės ir, jei patys nemokate jų ištraukti, skubiai važiuokite į polikliniką ar priimamąjį ir jums ištrauks svetimkūnį. Šiukštu netepkite šios vietos jokiais taukais ir pan.

Pacientų aptarnavimas nesikeičia

Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas „Bangai“ taip pat teigė, kad chirurgai dirba ir traukia erkes, šeimos gydytojai taip pat geba tai atlikti, tačiau, jei reikia traukti, pavyzdžiui, likusią galvutę, gali prireikti ir chirurgo pagalbos. „Ar reiktų gerti antibiotiką, abejoju. Problemos sprendimas priklauso kažkiek nuo paties daktaro noro, sugebėjimų. Įstaigos požiūriu ši problema išsprendžiama – ir nesunkiai. Jei kyla problemų, reikėtų kreiptis į Administraciją“, – sakė P. Serapinas.

Jis pasakojo, kad Gargždų PSPC dalis personalo šią savaitę dar buvo atsargoje, tačiau kitą savaitę visi jau grįš į darbo vietas. Nepaisant to, pacientų aptarnavimas nesikeičia. Kilus poreikiui, pacientui pirmiausia su šeimos gydytoju būtina konsultuotis telefonu. Jei reikės, gydytojas paskirs konkretų laiką, kada bus galima saugiai priimti pacientą. Kraujo tyrimams taip pat yra paskiriamas konkretus laikas, kad kuo mažiau kryžmintųsi pacientų keliai ir nekiltų rizikos nei jiems, nei personalui.

Toliau dėl koronaviruso yra testuojamas rajono medicinos sektorius, slaugos, globos įstaigų darbuotojai. „Naujų atvejų nenustatyta“, – informavo P. Serapinas. Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja V. Ruškienė teigė, kad Slaugos skyrius tikrintas jau tris kartus – visi ligoninės darbuotojų testų atsakymai neigiami.

Paslaugos teikiamos, tik griežtesnė tvarka

Švelnėjant karantinui, nors ir atsargiai, bet vis plačiau praveriamos gydymo įstaigų durys. „Jau trečiadienį rentgene buvo 9 žmonės. Žinoma, tvarka kitokia, reikia užsiregistruoti, bus paskirtas laikas, tik tada bus galima įeiti. Teisingai pasakė Panevėžio ligoninės gydytojas, kad ligoninėse ir poliklinikose nebus tokių masių žmonių kaip per „Jamam“ akcijas. Reikia nusiteikti, kad gali tekti ir palaukti, tačiau dirbame, po truputį įsivedame pacientus. Tačiau planiniams ligoniams reikia būti atlikus COVID-19 testą, darytą ne vėliau kaip prieš 48 val. Dienos chirurgijai taip pat reikės būti atlikus testą. Jei atveža ekstrinį pacientą, guldome į izoliatorių, imame patys tepinėlį ir po paros matome rezultatą. Dirbame pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą“, – užtikrino Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja V. Ruškienė.


TAI ŽINOTINA

  • Erkės gyvena ten, kur gera augmenijos danga, vidutinis arba didelis kritulių kiekis, kur dirvožemio paviršius išlieka drėgnas net ir sausuoju metų laiku. Aktyvi erkė dažniausiai randama ant žolės stiebo 10–20 cm aukštyje. Erkių aktyvumo sezonas prasideda ankstyvą pavasarį ir tęsiasi iki vėlyvo rudens. Erkės aktyvios tampa tuomet, kai vidutinė paros temperatūra pasiekia septynis laipsnius šilumos. Visiškai neaktyvios erkės būna esant neigiamai aplinkos temperatūrai, sniegui.
  • Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento specialistai gegužės mėnesį atliko erkių aktyvumo ir gausos stebėseną Girulių miške (Klaipėdos m.) ir Raganų kalne (Neringa). Girulių miške buvo aptiktos 32 erkės, o Raganų kalne – 12 erkių viename maršruto kilometre.
  • Klaipėdos departamentas per 2019 m. Klaipėdos apskrityje užregistravo 253 erkių platinamų ligų atvejus, t. y. 49 erkinio encefalito ir 204 Laimo ligos atvejus. Iki 2020 m. balandžio 15 d. Klaipėdos apskrityje buvo užregistruotas 21 Laimo ligos atvejis ir 1 erkinio encefalito atvejis.
  • Lietuva priklauso padidėjusio pavojaus susirgti erkiniu encefalitu zonai, todėl visiems gyventojams rekomenduojama pasiskiepyti nuo erkinio encefalito. Vaikus rekomenduojama skiepyti nuo vienų metų amžiaus. Dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių