Patriotiškumo mokykla – jaunieji šauliai

Rasti mėgstamą veiklą, kurioje gali save įprasminti, tobulėti tiek fiziškai, tiek dvasiškai, yra labai svarbu jaunam žmogui. Ypač šiais technologijų laikais, kai, atrodo, niekas nebestebina, gyvenimas lekia šviesmečiais, pasirinkimų yra tiek daug, kad pradeda svaigti galva ir, norint sudominti jaunimą savanoriška, užklasine veikla, kyla sunkumų.
Dauguma jų nuo pasiūlos pertekliaus sutrinka ir nesirenka nieko, mieliau laiką leidžia socialiniuose tinkluose ir mobiliosiose programėlėse. Tačiau galime pasidžiaugti, kad tarp gimnazistų yra drąsių merginų, kurios laužo stereotipus ir renkasi pakankamai sudėtingą laisvalaikio praleidimo būdą – jaunųjų šaulių užsiėmimus. Todėl nusprendėme jas pakalbinti ir sužinoti daugiau apie šį intriguojantį pomėgį.
Viktoriją Taškūnaitę, būsimą 10 klasės Dovilų pagrindinės mokyklos mokinę, pasirinkti tokią užklasinę veiklą paskatino brolis. Pasak merginos, šis užsiėmimas lavina pilietiškumo ir tautiškumo jausmą. Veiklų metu jaunieji šauliai klausosi įvairių paskaitų, sportuoja lauke, važiuoja į įvairias stovyklas, laiko pakopas (iš viso yra keturių pakopų programa – aut. past.), eina į žygius, praktikuojasi, kaip suteikti pirmąją pagalbą. Viktorija labai džiaugiasi, kad dabar žino, kaip nustatyti buvimo vietą pagal konkrečią koordinatę, moka orientuotis žemėlapyje. „Tiems, kas norėtų prisijungti, patarčiau pasiryžti iššūkiams ir nebijoti naujovių“, – įspėja gimnazistė.
Su šia veikla antrąją pašnekovę Agotą taip pat supažindino šeimos narys. Merginos sesė pirmoji pradėjo lankyti jaunųjų šaulių užsiėmimus, kurie ją labai sužavėjo, todėl netrukus įsitraukė ir Agota. „Aš manau, kad jaunųjų šaulių veikla yra svarbi, nes ugdo patriotiškumą, kantrybę ir ištvermę“, – tikina Agota Vaičiulaitė, būsima Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijos III klasės mokinė.
Užsiėmimų metu jaunuoliai sužino daug naudingos informacijos apie mediciną, įvairias taktikas, žemėlapių, topografinių planų skaitymą, apie palapinsiaustes ir apie patį išgyvenimą miške. Kiekvieną trečiadienį vyksta teorinės paskaitos, o savaitgaliais dažniausiai – pratybos. „Būdama 309 jaunųjų šaulių kuopos kolektyve, aš pradrąsėjau, susiradau naujų draugų, išsiugdžiau dar stipresnį patriotiškumą Lietuvai, įgijau topografinių žinių, sužinojau, kaip elgtis karo atveju ar taktinėse situacijose“, – savo patirtimi dalijasi A. Vaičiulaitė. Mergina nemano, kad kiekvienas žmogus turi būti priverstas tapti jaunuoju šauliu. Tai savanoriška organizacija, į kurią žmonės ateina ketindami nuveikti kažką gero dėl tėvynės – ją ginti, išmokti naujų dalykų. „Dauguma žmonių bijo ateiti pas mus, todėl, manau, kad reikia tiesiog išdrįsti, ateiti, pasižiūrėti, kaip tau seksis, juk jeigu nepatiks, galėsi nebelankyti. Svarbiausia išdrįsti žengti pirmą žingsnį ir nebijoti bendrauti“, – maloniai skatina Agota.
Kita pašnekovė Elinga jau kurį laiką žavėjosi kariuomene ir aktyvia veikla, tad vieną vakarą nusprendė, kad reikia pasipriešinti neigiamoms mintims. Mergina sukaupė visą drąsą, parašė pažįstamam jaunajam šauliui ir taip įsitraukė į pilietišką veiklą. Elingai svarbu priklausyti Lietuvos šaulių sąjungai, nes čia išmokstama dalykų, kurių nemokoma mokykloje. Vienas iš tų dalykų yra topografija: kaip elgtis su žemėlapiu, eiti tam tik­rais takais, suprasti sutartinius ženklus. Elinga pasakojo, kad vasarą vyksta stovyklos, kuriose jaunieji šauliai „gauna pakopas“, panašiai kaip kiekvienais metais mokiniai keliauja į aukštesnę klasę.
Elinga mano, kad kiekvienas jaunuolis turėtų įsitraukti į jaunųjų šaulių veiklą, nes per užsiėmimus įgyjama tokių įgūdžių, kurių turėtų turėti kiekvienas žmogus. Iš pradžių mergina buvo nedrąsi, nebendraujanti, bijojo kalbėti viešai, tad ši veikla jai itin padėjo. Ji išmoko bendradarbiauti komandoje, susitarti dėl tam tikrų dalykų. „Pradedančiajam patarčiau nebijoti išbandyti save naujoje aplinkoje, nors tai atrodo labai baisu, bet kiekvienas jaunasis šaulys, kurį sutikau, iš pradžių buvo nedrąsus, lygiai toks pat, kokia buvau ir aš. Bet pamažu mes išmokstame ir bendrauti, ir daugybės kitų dalykų, kurių prieš tai net nebuvome girdėję“, – dalijasi savo patirtimi ir patarimais III gimnazijos klasės mokinė E. Jonutytė.

Juozas Tumas-Vaižgantas yra pasakęs: „Lietuviai, jei norime nepaliečiami būti, mes, maža tautelė, gyvendami ant tako, kuriuo iš visų keturių pasaulio šalių maklinėja, būkime visi šauliai, kad ir mūsų vaikai jau apsigimtų šauliais! Tegu visi žino, jog lietuvis, tylus ir lėtas, nepuls nieko; bet jį puolus, kiekvienas, nežiūrėdamas savo amžiaus, griebsis ginklų ir gins savo nepriklausomybę.“


Ieva PLIUŠKYTĖ
„Vaivorykštės“ gimnazijos sklaidos klubo narė, mokyklos laikraščio „Pasuolė“ autorė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content