Pavadinimo keitimas – ir beprasmis, ir žalingas

Veiksmas, kurį atlieka valdžios institucija, privalo turėti logišką paaiškinimą ir nešti naudą žmonėms

Įvels į reformų sūkurį

Nerandu atsakymo, kodėl reikia keisti Klaipėdos rajono pavadinimą į Gargždų savivaldybę? Kokią naudą iš to pajus rajono gyventojas, verslas? Atvirkščiai – naudos nebus, vien išlaidos ir rūpesčiai dėl dokumentų, spaudų, pavadinimų keitimo. Naudos negaus ir pati savivalda. Nei daugiau kelių bus asfaltuota ar žvyrkelių sutvarkyta, nei mokytojų ar tarnautojų atlyginimai didės. Vėlgi tik papildomos išlaidos dėl naujos savivaldos įvaizdžio kūrimo. Kodėl iki šiol neįvardinta, kokios bus rajono pavadinimo keitimo išlaidos? Procesas vykdomas kūlversčiais, be jokio ekonominio pagrindimo.

Tarkim, Klaipėdos rajonas pakeičia pavadinimą į Gargždų savivaldybę. Mes dėl to patiriame stresą. Už pavadinimų, dokumentų ir t. t. keitimą susimokame nemažus pinigus. Bet po kurio laiko šalies mastu sugalvojama naikinti sovietinę atgyveną – rajonus. Vyks nauja administracinė reforma. Kas garantuos, kad vietoje rajonų nebus pridedami regiono ar krašto pavadinimai? Galbūt bus sugrąžintos apskritys, nes jos yra minimos Lietuvos regioninės politikos Baltojoje knygoje, kuri apima darnios ir tvarios plėtros 2017–2030 metais laikotarpį? Galbūt bus smulkinamos savivaldos, nes toje pat knygoje nurodyta, kad jos Lietuvoje yra per didelės?

Klaipėdos rajono gyventojai vėl bus įtraukti į naują administracinę reformą. Todėl ir kyla logiškas klausimas, kam mums dabar bėgti pirma traukinio? Kam mesti pinigus, laiką, energiją betiksliam rajono pavadinimo keitimui? Ar nebėra rajone problemų? Kviesčiau žmones labiau vienytis, kelti problemas, reikalavimus rajono vadovams, nes, panašu, kad jie nebeturi darbo ir užsiima niekais.

Peticiją pasirašė keli šimtai

Siūlome šiuo metu nieko nedaryti. Palaukti, kada prasidės administracinė reforma ar rajonų naikinimas šalies mastu. Mes, Klaipėdos rajono pavadinimo keitimo priešininkai, paskelbėme peticiją, kuri vadinasi „Norime išsaugoti Klaipėdos rajono pavadinimą“. Ją jau pasirašė 248 asmenys raštu ir 490 asmenų – internetinėje erdvėje (peticijos.com). Su parašais ir laiškais kreipėmės į Seimą, Vyriausybę, Vidaus reikalų ministeriją, Etninės kultūros globos tarybą, Klaipėdos rajono merą, vicemeres, Tarybos narius.

Nemažai daliai Klaipėdos rajono gyventojų nuoskaudą kelia, tai, kad pavadinime atsisakoma ne tik „rajono“, bet ir Klaipėdos pavadinimo. Tai suprantame, kaip Klaipėdos krašto identiteto naikinimą. Apie pusę rajono sudaro seniūnijos, kurios yra buvusi Klaipėdos krašto dalis. Ar bus laimingesni gargždiškiai, jei jie savo miesto identitetą sukurs Klaipėdos krašto identiteto naikinimo sąskaita?

„Pavadinimo keitimas yra toks pat barbariškas kaip kapinių, istorinio paveldo griovimas ir naikinimas. Argi mūsų nejaudino, kai gražūs Mažosios Lietuvos kaimų vardai 1938 m. buvo galutinai nušluoti nuo žemėlapių ir pakeisti vokiškais? Ar mūsų nežeidžia, kai tų kaimų vardai buvo pakeisti rusiškais? Tačiau jie buvo užkariautojai ir elgėsi pagal kardo teisę… Nemanau, kad Gargždų miesto piliečiai norėtų elgtis panašiai kaip tie užkariautojai“, – rašė Klaipėdos krašto rašytoja, visuomenininkė, Gargždų miesto garbės pilietė Edita Barauskienė.

Nepadarykite žmonių nusivylusiais

Rajono pavadinimo keitimu nepatenkintų žmonių yra ne tik Priekulėje, bet ir kitur. Daugelis supranta, kad rajono pavadinimo keitimas nieko neduos.

Per socialinius tinklus pateikėme atvirą kreipimąsi į Klaipėdos rajono merą prašydami nekiršinti žmonių (žiūr. „Facebook“ socialinę grupę „Priekulės keleivius“).

Mere, dalis Jūsų kolegų sako, kad keisti rajono pavadinimą yra tik Jūsų įnoris, desperatiškas siekis išsilaikyti valdžioje. Sustokite, mere, pamąstykite, atvažiuokite į Priekulę, pasikalbėkite su žmonėmis. Paklauskite, ar jie nori būti Gargždų dalimi?

Net sovietiniais laikais buvo kompromisinis sprendimas palikti Klaipėdos rajono pavadinimą su centru Gargžduose. Kodėl dabar Jūs neieškote kompromiso?

Jei reikia naikinti rajonus, tai turi būti daroma ne vienos savivaldos, o visos šalies mastu, prieš tai moksliškai pagrindus ir išdiskutavus apie tas vietas, kur pavadinimai keičiasi iš esmės.

Sutiktume, kad vietoje Klaipėdos rajono būtų Klaipėdos krašto savivaldybė su centru Gargžduose dabartinio Klaipėdos rajono ribose. Tai būtų visus tenkinantis kompromisas.

Dėl rajono pavadinimo keitimo ypač smarkiai sunerimo Priekulės seniūnijos gyventojai. Nekeičiant rajono pavadinimo aistros greitai nurimtų. Pakeitus rajono pavadinimą į Gargždų savivaldybę, rajone bus daug nepatenkintų, nusivylusių žmonių. Yra nemažai žmonių, kuriems brangus Klaipėdos pavadinimas.

Priekuliškiai, kiti rajono gyventojai, kurie pasisako prieš Klaipėdos rajono pavadinimo keitimą, nėra Gargždų priešai. Jie padeda Klaipėdos rajonui susitelkti.

Išleisite džiną iš butelio

Kreipiuosi į rajono Tarybos narius – jei Jūs nesieksite kompromiso, atvesite rajoną prie suskaldymo. Yra nemažai žmonių, kurie norėtų, kad atsirastų atskira savivaldybė buvusio istorinio Klaipėdos krašto ribose. Jei Jūs neisite į kompromisus ir buldozeriniu principu stumsite Gargždų savivaldybės pavadinimą, turėsite Gargždus, išaugusius visos kitos rajono dalies sąskaita. Bet ilgainiui neteksite Klaipėdos krašto dalies. Su Gargždų savivaldybės pavadinimu Jūs atidarote butelį ir išleidžiate iš jo džiną. Dabar įmanomas kompromisas, bet vėliau gali vykti nestabdomi procesai. Baltoji knyga nurodo, kad dabartiniai rajonai yra per dideli. Kai rajonas taps Gargždų savivaldybe, visiškai teisėtas bus reikalavimas skaldyti ją į dvi dalis – viena liks Gargždams, kita taps Klaipėdos krašto savivaldybe su centru Klaipėdoje. Ar Jūs tokios perspektyvos norite?

Sovietmečiu Klaipėdos rajono centrą perkėlė į Gargždus, bet paliko kompromisą – centras Gargždai, o rajono pavadinimas Klaipėdos. Dabar siekiama tą balansą pažeisti. Rajono pavadinimo keitimas jau sukėlė nepasitenkinimą ir jis didės. Klaipėdos kraštas turi daug užtarėjų už rajono ribų. Jie pasisako už Klaipėdos krašto vientisumą. Yra ir praktinė pusė – Klaipėdos krašto seniūnijų gyventojams patogesnis susisiekimas yra su Klaipėda, jie čia turi daugiau reikalų.

Kilusiu nepasitenkinimu dėl rajono pavadinimo keitimo greičiausiai pasinaudos Klaipėdos miestas. Jis yra paskelbęs programą „Mėlynasis proveržis 2030“, kurios tikslas – per 10 metų susigrąžinti į miestą 50 tūkst. gyventojų.

Pamąstykite, ar Klaipėdos rajono pavadinimo keitimo į Gargždų savivaldybę šalininkai nedirba Klaipėdos miesto mėlynojo proveržio programos naudai? Pakeitus dabartinio rajono pavadinimą į Gargždų savivaldybę, dauguma žmonių lengviau sutiks pereiti į Klaipėdos miesto globą, o Vyriausybė dėl interesų, kurie susieti su uostu, patvirtins bet kokį Klaipėdos miesto norą.

Vidmantas MATUTIS

Klaipėdos rajono pavadinimo keitimo priešininkų vardu

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių