Permainos

Mokesčių inspekcija suinteresuota informacijos sklaida


Peržengus Naujųjų metų slenkstį, keitėsi daug mokesčius reglamentuojančių įstatymų. Nieko nuostabaus, kad daugelis žmonių jų dar nespėjo perprasti. Todėl ypatingas vaidmuo tenka Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos. Ji teikia paslaugas ir konsultacijas visais mokesčių apskaičiavimo, deklaravimo ir sumokėjimo klausimais. Šįkart apie mokestinių įstatymų pasikeitimus bei apie vykdomą Vyriausybės politiką Klaipėdos apskrities VMI darbuotojai kalbėjosi su Klaipėdos rajono žiniasklaidos atstovais.


Pakeitimus aiškina


 „Apie mokestinių įstatymų pakeitimus pradėjome aiškinti kaip niekad anksti – dar gruodžio pabaigoje. Visa informacija gyventojams apie būsimas mokesčių naujoves iškart pasirodė Mokesčių inspekcijos internetinėje svetainėje www.vmi.lt. Būtent čia gyventojai gali rasti atsakymus į aktualiausius klausimus, informacija yra nuolat atnaujinama. Rengiame seminarus gyventojams, kuriuose jau lankėsi apie per pusseptinto tūkstančio žmonių. Vaizdinę seminarų medžiagą galima rasti ir internetiniame puslapyje www.youtube.com. Be to, informaciją teikia apskrities Švietimo ir konsultavimo skyriaus darbuotojai – ir žodžiu, ir raštu, ir telefonu“, – sakė Klaipėdos apskrities VMI viršininko pavaduotoja Edita Cibienė. Ji akcentavo, kad VMI yra suinteresuota kuo didesne informacijos sklaida, todėl susitikimas su žurnalistais nėra atsitiktinis – jų dėka naujausia informacija pasiekia žmones. Susitikime dalyvavo Klaipėdos apskrities VMI viršininkas Audrius Morkūnas, jo pavaduotojas Virgilijus Beržanskis, Gargždų skyriaus vedėja Laima Kazlauskienė, Švietimo ir konsultavimo skyriaus specialistė Ingrida Maskolaitytė, atstovė spaudai Laima Domarkienė.


Iki šiol koreguojami


VMI atstovai sakė, kad kai kurie mokestiniai įstatymai bus koreguojami. Tačiau kol pakeitimai neįsigaliojo, yra vadovaujamasi šią dieną galiojančiais norminiais aktais. Pavyzdžiui, atlyginimai už sausį turėjo būti mokami pagal tą mėnesį galiojusius įstatymus. Nesvarbu, kad vėliau buvo priimti tam tikri pakeitimai.


Visi mokesčių mokėtojai skirstomi į tris grupes: dideli mokesčių mokėtojai, mokesčių mokėtojai ir nauji mokesčių mokėtojai. „Naujų mokesčių mokėtojų grupei nuo šių metų vasario 1 d. yra priskiriami ūkininkai. Jiems ruošiami specialūs seminarai, medžiagų paketai, skiriami konsultantai, nes būtent su jais susijusių pasikeitimų yra itin daug“, – sakė I. Maskolaitytė.


Skundžiasi dėl „vokelių“


Susitikime dalyvavę žiniasklaidos atstovai pastebėjo, kad smulkaus ir vidutinio verslo atstovų pečius prislėgę nauji mokesčiai gali būti nebepakeliami. Dažnai sunkiai besiverčiantiems verslininkams yra dvi išeitys: arba grįžti prie minimalių atlyginimų ir „vokelių“, arba skelbti bankrotą. Paklausti, ar imsis griežtų priemonių šiems procesams reguliuoti, VMI atstovai atsakė: „Pasitaiko atvejų, kai įmonės įstatymus pažeidžia dėl nežinojimo. Tuomet jos nėra baudžiamos, o įpareigojamos pašalinti trūkumus. Tuo atveju, kai įstatymai pažeidžiami piktybiškai, siekiant sąmoningai nuslėpti mokesčius, yra taikomos ir baudos, ir administracinės nuobaudos.“ Pasak V. Beržanskio, gyventojai vis aktyviau naudojasi pasitikėjimo telefonu. Lyginant praėjusius ir 2007 metus, apie Klaipėdos apskrityje pastebėtus galimus pažeidimus pasitikėjimo telefonu 1882 pranešta pusantro karto dažniau. Problemų pobūdis nesikeičia – pranešimai apie atlyginimus „vokeliuose“ sudaro 45 proc. visų skambučių. Kreipiamasi ir dėl čekių nedavimo, nelegalios veiklos.


Bankrotų banga ritasi


Ar radikalus mokesčių sistemos keitimas nepaskatins bankrotų bangos? Susitikime dalyvavusi Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ redaktorė Vilija Butkuvienė pastebėjo, kad pastaruosius aštuonerius metus laikraštyje beveik nebuvo skelbimų apie įmonių bankrotus. Tačiau dabar tokie skelbimai tampa kasdienybe. „Spalį, lapkritį, gruodį pranešimų apie bankrotus sulaukėme išties daugiau. Per paskutinį praėjusių metų ketvirtį jų paskelbta triskart daugiau nei užpernai tuo pat metu“, – patikino VMI Klaipėdos apskrities viršininkas Audrius Morkūnas. Pasak A. Morkūno, įstatymuose yra numatyta galimybė atidėti arba dalimis pagal tam tikrą grafiką išdėstyti mokesčių nepriemokos mokėjimą pagal individualiai sudarytą mokestinės paskolos sutartį. Tokia pagalba gali pasinaudoti ne tik verslo įmonės, bet ir gyventojai. Atidėti ir išdėstyti dalimis galima visus mokesčius, išskyrus nuo darbo užmokesčio mokamą gyventojų pajamų mokestį.


Vykdo „diržų veržimosi“ politiką


VMI atstovai, paklausti, ar patys vykdo griežtą „diržų veržimosi“ politiką, atsakė, kad taupant valstybės biudžeto lėšas 12 proc. sumažinti atlyginimai, taip pat sumažintas darbuotojų skaičius. „Premijų metų pabaigoje taip pat neišsimokėjome“, – sakė Klaipėdos apskrities VMI viršininkas A. Morkūnas.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių