Pieno supirkimo kainos nuvylė ūkininkus

Prie vienos iš didžiausių Lietuvos pieno perdirbimo grupių „Žemaitijos pienas“ vasario 6-ąją dėl vis mažinamų pieno supirkimo kainų rinkosi kantrybės netekę pieno ūkių atstovai, tarp jų buvo ir Klaipėdos rajono ūkininkų. Su jais susitiko bendrovės „Žemaitijos pienas“ vadovas Robertas Pažemeckas.


Viena Klaipėdos rajono pienininkė „Bangai“ teigė, kad už pieną dabar gauna vos 27 centus už kilogramą, o praėjusią vasarą dar gaudavo ir 44 centus. „Mus varo į neviltį, į bankrotą, mes neuždirbame nieko. Tuo tarpu parduotuvėse pieno produktų kainos itin didelės. Kas pelnosi iš mūsų triūso: perdirbėjai, prekybininkai? O mes vis paskutiniai toje kainų grandinėje! Kodėl žemės ūkio politika yra tokia neefektyvi“, – piktinosi į redakciją pirmadienį iš ryto skambinę Klaipėdos rajono pieno ūkių atstovai. Jie pranešė, kad iš nevilties važiuoja pareikšti savo pozicijos prie perdirbimo įmonės „Žemaitijos pienas“.
Nesutardami dėl mažinamų pieno supirkimo kainų su perdirbėjais ūkininkai griebiasi įvairių akcijų: viena jų – nebetiekti pieno. O štai viena judrėniškė, pieno ūkio savininkė, pakvietė žmones iki 11 val ., kol atvažiuos pienovežis, atvažiuoti į jos sodybą, kur veltui bus dalijamas pienas. „Norisi bent kiek pieno išsaugoti“, – FB paskyroje rašė ūkininkė.
2022 m. rudenį žiniasklaidoje buvo pranešama, kad viena iš didžiausių šalies pieno perdirbimo grupių „Žemaitijos pienas“ pirmąjį 2022 m. pusmetį gavo 122,7 mln. Eur pajamų – 31,5% daugiau nei 2021 m. per tą patį laikotarpį. 2022 m. pirmojo pusmečio preliminarus konsoliduotas neaudituotas grupės grynasis pelnas siekė 1,2 mln. Eur, per „Nasdaq“ Vilniaus biržą pranešė įmonė. Ataskaitiniu laikotarpiu įmonių grupės konsoliduotas pelnas prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą bei amortizaciją (EBITDA) buvo 4,91 mln. Eur, nors 2021 m. per tą patį laikotarpį siekė 7,18 mln. Eur. Grynasis pelningumas sudarė 0,99% ir buvo mažesnis nei 2021 m., kai siekė 4,46%.
Žemės ūkio ministerija vasario 6 d., reaguodama į ūkininkų priekaištus, išplatino pareiškimą spaudai, kuriame akcentuojama, kad dėl ženkliai kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų artimiausiu metu bus inicijuojami teisės aktų keitimai. Jais būtų siekiama, kad:
• žaliavinio pieno supirkimo kainos būtų indeksuotos pagal pieno produkcijos pardavimų kainas;
• kartu su bazine pieno supirkimo kaina mokami priedai būtų skaidrūs, sąžiningi ir visiems suprantami;
• žaliaviniu pienu būtų galima prekiauti pieno aukcionuose, kai pieno kainas būtų galima stebėti realiu laiku, o ne po mėnesio, kaip yra dabar.
Taip pat bus peržiūrimi pieno ūkių investiciniai projektai, kad dėl susidariusios padėties jie nebūtų stabdomi ir įgyvendinami numatytu laiku.
Šiuo metu lengvatinės paskolos iki 200 tūkst. Eur teikiamos kartu su investicinio projekto įgyvendinimu.
Parengtas įsakymo projektas, kad jau įgyvendinantys investicinius projektus ir su finansinėmis problemomis susiduriantys ūkiai galės kreiptis iki 200 tūkst. Eur lengvatinės paskolos apyvartinėms lėšoms.
Negavusiems investicinės paramos, galės būti teikiama iki 200 tūkst. Eur lengvatinė paskola investiciniams projektams įgyvendinti ar apyvartinėms lėšoms.
Įgyvendinantiems investicinį projektą – fermos statybas, numatyta galimybė bendrą statybų įkainį skaidyti į atskirus įkainius pagal atliekamus darbus, pavyzdžiui, panaudojus paramą ir įrengus pamatus, atitinkamai parama būtų skaidoma sienoms ar stogui įrengti ar kitiems darbams. Taip palengvinama galimybė pretenduoti į bankų paskolas.
UAB ,,Žemė ūkio paskolų garantijų fondas” jau teikia garantijas pieno gamintojams už paskolas ar lizingo paslaugas, kurie nuo 2022-02-01 iki paraiškos pateikimo patyrė sunkumų.
Svarstoma galimybė teikti garantijas veiklai palaikyti perfinansuojant jau paimtus kreditus investiciniams projektams įgyvendinti.
Artimiausiu metu pieno gamintojai galės pasinaudoti valstybės parama teikiant lengvatines paskolas apyvartiniam kapitalui papildyti. Paskolos trukmė – iki 6 metų, taip pat numatyta galimybė paskolos grąžinimą atidėti iki 1 metų, o metinė palūkanų norma nustatyta nuo 1,28 proc. iki 3,03 proc.
Jau šią savaitę Žemės ūkio ministerijoje numatyti susitikimai su modernizavimo projektus įgyvendinančiais ūkininkais – bus tariamasi dėl pagalbos priemonių, vykdant kreditinius įsipareigojimus, t. y. grąžinant paskolas ar atsiskaitant už lizingo paslaugas.


Vita VITAITĖ

„Telšių žinios“ nuotr.: vasario 6 d. Žemaitijos ūkininkai dėl mažų pieno supirkimo kainų protestavo prie AB „Žemaitijos pienas“, kai kurie pienininkai pieną veltui dalijo žmonėms prie prekybos centro.

Daugiau: vartojimo paskola


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių