Pirties šeimininkas „paslydo“ ant šiukšlių

Pirtis, kurioje nėra elektros, – toks paradoksas sukėlė įtarimą rinkliavą už šiukšles rajone administruojančiai viešajai įstaigai. Teoriškai šiukšlių neturintis vietos verslininkas iš tiesų nesislėpdamas kvietė pirtyje švęsti įvairias progas ir neįvertinęs rizikos įsileido tikrintojus. Demaskuotam šeimininkui teks sumokėti ne tik už puotautojų paliekamas šiukšles, bet ir aiškintis Valstybinei mokesčių inspekcijai, ar tikrai komercinę veiklą vykdė nelegaliai.

Atrado „Google Maps“

Jei pastate nėra elektros ir registruotų gyventojų, vadinasi, jis vargu ar gyvenamas. Tokia taisykle VšĮ „Gargždų švara“ vadovaujasi atleisdama rajono gyventojus nuo rinkliavos už komunalinių atliekų išvežimą. Pažymą, kad sklype esančiame paslaugų paskirties statinyje nėra sudaryta sutartis su elektros tiekimo bendrove, atnešė ir vienas Sendvario seniūnijos kaimo gyventojas. Jis pasirašė ir specialią sąžiningumo deklaraciją, jog pastate jokia veikla nevykdoma.

„Pernai per penkis mėnesius pirties šeimininkui buvo priskaičiuota 167,75 Lt suma už komunalinių atliekų surinkimą ir išvežimą. Tačiau jis atnešė elektros tiekėjų pažymą, kad pastate elektros nėra ir pastatas esą nenaudojamas. Jei veikla būtų registruota, šeimininkas turėtų teisę deklaruoti išmetamų šiukšlių kiekį ir per metus mokėti tik 193,46 Lt. Už šiukšlių išvežimą iš gyvenamojo namo šeimininkui priklauso mokėti 144,14 Lt. Vietoje nustatyta, kad šeimininkas name šiukšles šalina iš dviejų konteinerių, tad mokestis dvigubės“, – informavo „Gargždų švaros“ administracija.

Tačiau statiniu susidomėję rinkliavos administratoriai pasinaudojo naujausiu identifikavimo šaltiniu – „Google Maps“ virtualiu žemėlapiu internete.

Vaizdas buvo gerokai kitoks, nei skelbė pažymos. Ant pastato iš tiesų kabojo motelio, pirties ir kt. nuomos paslaugas siūlanti reklama. Atskleista, kad greta esančiame sklype stovi dar vienas namas, kurio Nekilnojamojo turto registre išvis nėra – jis neįregistruotas. Taigi akivaizdžiai gyvenamojo namo rinkliavos administratoriai irgi nebuvo identifikavę.

Persigalvojo

Nors rinkliavos administratorius labiausiai domino šiukšlės, į jų tyrimą įsitraukė ir Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyrius, žiniasklaida, vėliau – ir Valstybinė mokesčių inspekcija. Surengti patikrinimą komunalininkams nebuvo sudėtinga. Paskambinus viešai skelbiamu telefonu šeimininko pasiteirauta apie teikiamas paslaugas. Užsiminę, kad asmeninę šventę nori surengti būtent šioje pirtyje, „užsakovai“ įsiprašė ją apžiūrėti. Šeimininkas ne tik aprodė visą būtiną elektros įrangą, bet ir pasakė kainas – šventė „iki ryto“ kainuoja 500 Lt, pirtis – dar 50 Lt. Viduje įrengtos patalpos, indai ir kitas inventorius liudijo, kad šventės čia vyksta. Prie pirties pastato stūksojo vienas atliekų konteineris, o prie gyvenamojo – net du.

Tačiau pasirodžius uniformuotiems viešosios tvarkos sergėtojams šeimininkas persigalvojo – veiklos teigė nebevykdantis, o iškabos apie patalpų nuomą esą kabo dar nuo buvusių šeimininkų laikų.

Praras teisę į lengvatas

VšĮ „Gargždų švara“ vadovas Rimantas Martinkus akcentavo, kad verslo šeimininkas ypač išradingai slėpėsi nuo mokesčio už šiukšles. „Paaiškėjo, kad elektra į pirtį tiekiama per gyvenamąjį namą, kuris net neįregistruotas. Kadangi pastarojo registre nebuvo, net neįtarėme, kad galima taip apgaudinėti – stebėjosi jis. – Keisčiausia, kad abiejuose sklypuose buvo atliekų konteineriai. Šeimininkas prisipažino, kad prieš įvedant rinkliavą buvo sudaręs sutartį su iki tol šiukšles vežusia kita įmone, tad ir konteinerių turėjo.“ Kaip paaiškėjo, šiukšlės iš dviejų sklypų buvo vežamos, nors už tai šeimininkai nemokėjo. Tačiau kaip ir mokestį mokantys kaimynai, konteinerius šiukšlių vežimo dieną išstumdavo prie kelio. Anot R. Martinkaus, šiukšliavežiai neturi nei laiko, nei galimybių domėtis, ar kiekvienas konteineris oficialus. „Tačiau nuo kitų metų ant individualių konteinerių atsiras brūkšninis kodas, ir vežėjai juo nepažymėtų konteinerių netuštins“, – informavo įstaigos vadovas. Anot jo, tokių patikrinimų įstaiga rengs nuolat. „Siekiame ne bausti, bet nustatyti tuos teršėjus, kurie vengia mokesčio ir gyvena kitų sąžiningų mokėtojų sąskaita“, – teigė R. Martinkus. Asmuo, kuris jau kartą neteisėtai pasinaudojo lengvata ir jo pažeidimas buvo įrodytas, praranda teisę ateityje pasinaudoti lengvatomis.

Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Edgaras Kuturys vietoje nelegalaus verslo šeimininką informavo, kad jam gresia administracinė bauda už nelegaliai pakabintą reklamą.


  • Klaipėdos AVMI Kontrolės departamento direktorė Gražina Rimkienė:

    – Klaipėdos AVMI neturi duomenų apie šio asmens ar sklypo savininko įregistruotą veiklą konkrečiu adresu. Pagal įprastą bendradarbiavimo su apskrities savivaldybėmis tvarką tokiais atvejais kreipiamės į Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyrių dėl papildomos informacijos. Šiuo konkrečiu atveju taip ir bus padaryta. Informaciją įvertinsime ir taikysime atitinkamą administracinę atsakomybę. Esant poreikiui, bus atliekama rekontrolė.

    Su apskrities savivaldybėmis bendradarbiaujama nuolat. Tačiau tai pirmas atvejis, kai Savivaldybės įstaiga, įtarusi mokestinį pažeidimą, informavo Klaipėdos AVMI, parodė iniciatyvą aiškinantis pažeidimus ir į situaciją pasižiūrėjo pilietiškai. Tai yra sveikintinas dalykas.

    Klaipėdos AVMI šiemet nustatė 260 asmenų, vykdžiusių neregistruotą veiklą. Jiems buvo surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolai, taikytos baudos nuo 500 iki 1000 Lt.

  • Klaipėdos rajono turizmo informacijos centro direktorė Daiva BUIVYDIENĖ:

    – Klaipėdos rajone legalų statusą turi 38 kaimo turizmo sodybos ir 33 apgyvendinimo paslaugas teikiantys objektai. Jie yra registruoti Valstybinio turizmo departamento registre. Jei objekte teikiamos motelio paslaugos, šeimininkai turi turėti turizmo paslaugų teikėjo statusą. Tačiau jūsų nurodytoje gyvenvietėje, oficialiomis žiniomis, tokių paslaugų niekas neteikia. Kiek tokių nelegalių turizmo paslaugų teikėjų yra rajone, galime tik spėlioti. Mūsų praktikoje būna atvejų, kai žmonės teigia pirtį įsirengę tik sau, tačiau įvairiais būdais reklamuojasi teikiantys nuomos paslaugas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių