Plakimas

Plakimas per rankas anksčiau simbolizuodavo atbaidymą nuo vagysčių. Pas mus ilgą laiką buvo gajus stereotipas, kad esantieji valdžioje – vagys. Tačiau, manau, atėjo laikas su tokiu atgyvenusiu požiūriu atsisveikinti.

„Ne aš plaku, verba plaka! Nesirk, nemirk, šventų Velykų sulauk!“ – jau rytoj, kas anksčiau atsikels, tas galės nuplakti verba artimuosius. Tikėta, kad patapšnojant per galvą gulintysis daugiau proto įgis, jei plakama per pečius – tai norima suteikti jėgos. Ypač vaikams, kad jie nesisavintų svetimų daiktų – per rankas. Netekėjusioms merginoms kliūdavo per kelius, kad jos greičiau išeitų iš namų – ištekėtų. Kalbama dar ir taip, kad Verbų sekmadienį į bažnyčią be verbos eiti nedera, šmaikštaujama, kad tuomet velnias į rankas savo uodegą gali įbrukti.
Ką jau ką, bet lietuviai turbūt labiau nei savo artimuosius norėtų nuplakti Lietuvos valdžią, ypač patapšnoti per galvas, kad to proto daugiau būtų. Šiuo metu situaciją šalyje kaitina Finansų ministerijos ilgai paslaptyje laikyta, o visai neseniai viešai pristatyta mokesčių reforma. Joje numatyti pokyčiai, susiję su gyventojų pajamų mokesčio tarifu, naikinamomis lengvatomis, numatytas nekilnojamojo turto mokestis. Daugiausia permainų laukia individualiai dirbančiųjų. Mokesčiai ypač didėtų aukštesnes pajamas gaunantiems gyventojams, bet papildomų mokesčių būtų ir kitiems savarankiškai dirbantiems. Skelbiama, kad taip didinamos socialinės garantijos. Taip pat tų, kurie uždirba didžiules algas tik iš darbo santykių, lauktų mažesnis gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas. Šiuo metu dar galima pateikti pastabas dėl paruošto mokestinių siūlymų paketo. Vieni rėkia, kad po tokių reformų rasis tik dar daugiau šešėlio, esą taip žlugdomas smulkusis verslas, uždedamas apynasris dirbantiesiems savarankiškai. Kiti atkerta, kad ir iki šiol to šešėlio, „gyvulių ūkio“ buvo nemažai, todėl didesnis individualią veiklą vykdančių asmenų apmokestinimas bei jų prilyginimas samdomiems darbuotojams esą yra logiškas. Kad ir kaip ten būtų, akivaizdu, kad situacija šalyje nėra gera, jei tokia reforma „stumiama“ net artėjant 2024 m. Seimo rinkimams.
Klaipėdos rajono valdžiai dabar labiausiai norėtųsi verba per pečius paplakti, kad šie platūs būtų, pakaktų jėgos, ryžto. Juk naujai išrinktos Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos laukia tikras darbymetis. Rajono gyventojai su nekantrumu laukia naujos Gargždų autobusų stoties, Gargždų kultūros centro, o kur dar išsvajotas Gargždų daugiafunkcis sporto centras. Viliamasi, kad atšilus orams sparčiau judės ir darbai Gargždų miesto parke. Visko ir neišvardinsi, kiek darbų pradėta, svarbiausia, kad jie būtų tęsiami ir vis dažniau galėtume džiaugtis sėkmingomis didžiulių projektų pabaigtuvėmis. Aišku, projektų sėkmė dažnai priklauso ir nuo rangovo, tad ir jiems plakimas verba nepamaišytų. Beje, grįžtant prie smulkiojo verslo, Klaipėdos rajono savivaldybė 2022 m. Smulkiojo verslo rėmimo programai buvo numačiusi 67 tūkst. Eur. Tiek ir išleido. Per 2022 m. buvo gauti 44 prašymai suteikti finansinę paramą iš šios programos. Daugiausia prašyta iš dalies padengti įrangos ir darbo priemonių įsigijimo išlaidas, pavyzdžiui, kirpimo įrangos, baidarių, vandens dviračių, rinkodaros ir kt. išlaidas. Iš viso buvo pasirašyta 31 biudžeto lėšų naudojimo sutartis, kurių bendra vertė – 50 tūkst. Eur, kita programos lėšų dalis buvo numatyta „Verslumo manijos“ konkursui, verslo forumo organizavimui. Tad neverta apsiriboti tik dejavimu, galima ieškoti paramos galimybių. Žinoma, tam reikia įdėti pastangų.
Plakti per rankas nenorėčiau nei aukščiausiems šalies, nei rajono politikams. Kaip minėjau, plakimas per rankas anksčiau simbolizuodavo atbaidymą nuo vagysčių. Pas mus ilgą laiką buvo gajus stereotipas, kad esantieji valdžioje – vagys. Tačiau, manau, atėjo laikas su tokiu atgyvenusiu požiūriu atsisveikinti. Esame demokratinio pasaulio dalis, kur skaidrumas, sąžiningumas ir atsidavimas savo kraštui yra ir bus vertybė. Jei ir pasitaiko šaukštas deguto, neleiskime, kad jis visą statinę medaus sugadintų, dėl vieno ar kito politiko poelgio nejuodinkime visų politikų. Sakoma, kad stiprus tas, kas gali dalintis. O geriausia daugyba yra dalyba. Tad labai gera, kad ketvirtadienį vykusiame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo nuspręsta skirti 70 tūkst. Eur humanitarinę pagalbą Ukrainos Lymano miesto Donecko srities savivaldybei. Ten jos dabar tikrai reikia, tad džiaukimės galėdami dalintis.
Kaip rašiau, plakdavo anksčiau ir netekėjusias merginas per kelius, kad greičiau išeitų, jaunikį susirastų. Jei kam aktualu, galima išbandyti – nepamaišys. Svarbiausia, kad nuplaktasis jokiu būdu nepyktų, juk kalbama, kad taip pažadintas žmogus bus visus metus sveikas ir darbingas. Tad šį sekmadienį plakit ir būkit nuplakti!

Agnė ADOMAITĖ
„Bangos“ korespondentė, portalo www.gargzdai.lt turinio redaktorė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių