Po Gargždų bažnyčios skliautais klausytojų širdis suvirpins sakrališkoji „Stabat Mater“

Ch. Frattima nuolat diriguoja garsiausiose pasaulio operų scenose, koncertuoja su simfoniniais orkestrais, jį lydi publikos simpatijos ir kritikų pripažinimas.

Birželio 10-osios vakaras Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje bus ypatingas: joje Europoje žinomų, talentingų atlikėjų dėka klausytojų širdis suvirpins religinė kantata „Stabat Mater“. Šio prasmingo koncerto iniciatorius yra garsus Italijos dirigentas, įvairių festivalių Lietuvoje dalyvis ir organizatorius, charizmatiška asmenybė Christianas Frattima.


Tesi duotą pažadą
Priminsime, kad Italijos dirigentas, kultūros ekonomistas Ch. Frattima ir Japonijos operos solistė, kontraltas Mae Hayashi praėjusią vasarą viešėjo Gargžduose ir Gargždo festivalio dalyvius nustebino Minijos slėnyje pirmąkart atlikdami dar negirdėtą G. Rossini ariją. Žymūs muzikai ne kartą yra dalyvavę ir šiais metais dalyvauja įvairiuose Lietuvos muzikos festivaliuose. Pastaruoju metu juos galima išgirsti unikalia garso akustika garsėjančioje Paliesiaus dvaro koncertų salėje.
Ch. Frattima ištesėjo pernai duotą pažadą, kad į Gargždus jis sugrįšiąs su prasminga koncertine programa. Tad birželio 10 d. 18.30 val. Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje skambės bažnytinės muzikos klasika. Renginys yra nemokamas.
Religinė kantata „Stabat Mater“ – tai katalikiškam pasauliui gerai suvokiama kančios tema. Sakralinėje koncepcijoje glūdi nepaprasta reikšmė: „Stabat Mater“ atspindi ypatingą dvasinį Dievo Motinos ir į nukryžiuotą Kristų žvelgiančių žmonių ryšį. Kartu tai – Marijos šventumo įprasminimas ir įrodymas. Tad nenuostabu, jog nuo XVI a. „Stabat Mater“ tekstus kūrė kone visi įtakingiausi kompozitoriai, ši tema įkvėpė gausybę didingų nepaprasto grožio ir meninės vertės kūrinių.
Dievui garbinti skirtus kūrinius ilgą laiką rašydavo žymiausi ir labiausiai pripažinti kompozitoriai, kurių muzikos klausantis neįmanoma nepastebėti to nuostabaus pakylėjimo aukščiau kasdienybės ir materialumo.
Gargždų bažnyčioje koncerto programoje skambės Giovanni Battista Pergolesi „Stabat Mater“ (P.77), Antonio Lucio Vivaldi „Stabat Mater“ RV 621, Antonio Lucio Vivaldi „Nulla in mundo pax sincera“ RV630.

Mae Hayashi (Japonija, mecosopranas) baigė operinio dainavimo studijas Japonijos nacionaliniame universitete Tokijo menų universitete. 2016 m. persikėlė į Italiją, Hayashi studijavo baroko ir klasikinį dainavimą Milano Civica Scuola, o vėliau specializavosi pas pasaulinio garso sopraną Sonia Prina (Veronos baroko dainavimo akademija). Tais pačiais metais prestižiniame ,,Cimarosa“ dainavimo konkurse ji gavo pirmąją absoliučią premiją. Kritikas Fabio Tranchida apie ją rašė: „Hayashi yra retas pavyzdys gryno kontralto, su milžinišku išplėtimu ir giliu bei didžiuliu, lanksčiu balsu. Ji yra moderni Marilyn Horne su demonu viduje.“


Sąsajos su Bona Sforca
Birželio mėnesį Gargžduose trečiąkart viešėsiantis italas Ch. Frattima – charizmatiška asmenybė, kurio gyslose teka kilmingų palikuonių kraujas. Puikiai kalbantis lietuviškai pirmąkart mūsų mieste jis lankėsi prieš kelerius metus, kai jį pakvietė gargždiškė gidė Monika Vasylienė. Gargždų kultūros centre tuokart vyko vakaras, skirtas karalienės Bonos Sforcos atminimui, akcentuojant jos įtaką Lietuvos kultūros suklestėjimui, taip pat jos sąsajas ir su Gargždais. Manoma, kad pirmoji katalikų bažnyčia 1535 m. Gargžduose buvo funduota būtent Bonos Sforcos. Gargždų seniūnais tapus Radviloms, kurie buvo reformacijos šalininkai, bažnyčia buvo uždaryta ir neprižiūrima sunyko.
Kaip minėta, Ch. Frattima kartu su Japonijos operos soliste M. Hayashi pernai lankėsi Gargžduose, dalyvavo Gargždo festivalyje.
Pernai „Bangai“ duotame interviu Christianas sakė, kad labai myli Gargždus, nes jam itin patinka Gargžduose bažnyčią pastačiusi Lenkijos karalienė ir Didžioji Lietuvos kunigaikštienė Bona Sforca.
„Aš turiu šiek tiek Bonos Sforcos kraujo, mano mama, sakykime, kilminga“, – pasakojo interviu Ch. Frattima pridurdamas, kad Lietuva jam yra sielos dalis. „Vienaip ar kitaip negaliu gyventi be jos kultūros, istorijos ir žmonių. Galbūt tai buvo įrašyta į mano DNR, likimas ir karma“, – prisipažino žymus dirigentas.
Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios klebonas, kanauninkas Jonas Paulauskas įsitikinęs, kad tarptautinio lygio koncertas, kuriame skambės sakralinė muzika, prisidės lavinant klausytojų poreikį kultūros vertybėms, ugdant meninį skonį ir dvasingumą.

Bryndís Guðjónsdóttir (Islandija, sopranas) yra baigusi operos ir muzikinio teatro magistro studijas prestižiniame Zalcburgo Mocarto universitete Michèle Crider klasėje, pelniusi ne vieną tarptautinį apdovanojimą. Pasak kritikų, ji yra viena iš perspektyviausių Europos aukštosios koloratūrinės sopranų, turinti neįtikėtinai projekcinį balsą ir itin valdanti aukštą registrą.


Tarptautinio lygio koncertas
Gargždų bažnyčioje vyksiančiame koncerte kartu su Bryndís Guðjónsdóttir (sopranas, Islandija), Mae Hayashi (kontraltas, Japonija), Panevėžio muzikinio teatro kamerata Christianas atskleis bažnytinės muzikos slėpinius. Beje, žymus dirigentas smuiką į rankas paėmė būdamas vos ketverių ir jau tuomet visus stebino savo talentu. Pirmąjį koncertą surengė dvylikos metų, atliko N. Paganini Cantabile, op. 17 ir kitus sunkiai „lukštenamus“ kūrinius. Christianas vieną po kito skynė apdovanojimus konkursuose, 2003 m. gavo garbingą Italijos vyriausybės apdovanojimą.
2005 m. pradėjo dirigavimo studijas Sofijoje (Bulgarija) pas Deyaną Pavlovą. 2006 m. tęsė mokslus lydimas maestro Ennio Nicotros, dalyvavo įvairiuose tarptautiniuose tokių grandų, kaip Valerijus Gergijevas ir Jorma Panula, meistriškumo kursuose. 2007 m. pradėjo studijas pas profesorių Juozą Domarką. Ch. Frattimos dirigavimo orkestrui rezultatai buvo įvertinti maksimaliais balais. Netrukus pradėjo dirbti Nacionalinėje filharmonijoje Vilniuje dirigento padėjėju, 2010 m. tapo Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro dirigentu. Ch. Frattima yra dirigavęs W. A. Mozarto „Figaro vedybų“ (rež. Emilio Sagi) ir G. Verdi „Otelo“ (rež. Eimuntas Nekrošius) nacionalinėms premjeroms, su žymiais orkestrais koncertavo Vilniaus, Maskvos, Sankt Peterburgo, Rygos ir Kaliningrado muzikos akademijų auditorijose.
Šiuo metu Ch. Frattima – pirmosios ir vienintelės italų baroko operos kompanijos „Coin du Roi“ muzikos vadovas, Paliesiaus dvaro konsorto meno vadovas. Yra išleidęs daugiau kaip 10 monografijų anglų, italų ir lietuvių kalbomis.


Vilija BUTKUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių