Politinis gyvenimas rajone dvelkia permainų vėjais

Kitąmet pavasarį vyksiantys nauji savivaldos rinkimai politinių persirikiavimų vėjus kelia ir Klaipėdos rajone. Besikurianti Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ šalyje pergalingai surinko steigėjų skaičių, daugiau kaip pusant­ro šimto jų atsirado ir mūsų rajone. Kol naujokai trokšta dalyvauti politinėje arenoje, kiti politikai keičia „kailiukus“ arba atsiriboja nuo buvusios narystės politinėse partijose.

Per 160 steigėjų

Naujai besikuriančios Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ suvažiavimas vyksta jau šį šeštadienį Palangos koncertų salėje. Suvažiavimą surengė 14 Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narių, o pirmieji politinės partijos iniciatoriai yra Saulius Skvernelis, Vytautas Bakas, Zigmantas Balčytis, Rima Baškienė, Algirdas Butkevičius, Domas Griškevičius, Linas Kukuraitis, Rūta Miliūtė, Laima Mogenienė, Laima Nagienė, Lukas Savickas, Algirdas Stončaitis, Zenonas Streikus ir Tomas Tomilinas. Tapti Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ steigėjais šalyje užsiregistravo apie 3 tūkst. žmonių. Partijai įsteigti būtina, kad būtų 2 tūkst. steigėjų.

Klaipėdos rajone būsimos partijos steigėjų veiklą koordinuoja gargždiškis Edmundas Zbarauskas. Beje, jis yra buvęs ilgametis rajono policijos komisariato viršininkas. Edmundas „Bangai“ patvirtino, kad kai bus įsteigta partija ir formuojami nauji skyriai, jis kelsiąs savo kadidatūrą į Demokratų sąjungos partijos „Vardan Lietuvos“ Klaipėdos rajono skyriaus pirmininko vietą. „Tačiau tam, kad taptum vadovu, reikia turėti naujų partijos narių pasitikėjimą“, ‒ apie būsimos partijos narių apsisprendimą kalbėjo E. Zbarauskas. Jo teigimu, šiuo metu Klaipėdos rajone yra apie 160 Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ steigėjų. Šiandien, šeštadienį, jie dalyvaus ir balsuos Palangoje vykstančiame partijos steigimo suvažiavime.

Pirmininkas gretų nepaliks

Prie S. Skvernelio ir jo bendražygių kuriamos Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ jungiasi ir kai kurių rajonų tarybos nariai, anksčiau atstovavę „valstiečiams“. Štai kaimyninio Kretingos rajono savivaldybės taryboje įsteigta šios naujos politinės jėgos frakcija. Ją sudaro Tarybos nariai Vitalija Valančiutė, Stasys Kaniava ir Rimantas Macius. Tokį sprendimą jie priėmė nusprendę palikti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) skyrių Kretingoje ir jungtis prie steigiamos Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“.

„Banga“ domėjosi, kokia situacija yra Klaipėdos rajono „valstiečių“ gretose, nes gandų sklando visokiausių. Pasak Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininko, Tarybos nario Raimundo Daubario, kol kas nėra žinių, ar yra apsisprendusių išeiti į naujai kuriamą partiją. „Šiandien tebesam visi – tiek Tarybos nariai, nes mūsų sąraše yra daug ir nepartinių, tiek skyriaus nariai, ‒ trečiadienį „Bangai“ atsakė R. Daubaris ir patikino liksiąs su LVŽS. ‒ Jeigu skyriaus pirmininkas pradėtų braškėti, tai ko tada norėti iš kitų narių? Aš lieku su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga ir kitokių minčių man net nekyla.“

Seimo narys, ekspremjeras S. Skvernelis pernai gruodžio mėnesį pasidžiaugė, kad kai kurie Lietuvos savivaldybių merai nusprendė jungtis prie jo buriamos naujos partijos. Tarp jų – Šilutės, Lazdijų rajonų, Neringos merai. Tuo metu žiniasklaidoje buvo užsiminta, kad laukiama ir Klaipėdos rajono savivaldybės mero Broniaus Markausko apsisprendimo.

„Iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos gretų nesu pasitraukęs, į rajono Tarybą išrinktas kaip šios partijos atstovas ir ši situacija yra nepasikeitusi“, – sakė rajono meras B. Markauskas.

Meras nėra pasitraukęs

„Nėra jokia paslaptis, kad man buvo pasiūlyta prisijungti prie būsimos Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ partijos. Esu apie tai kalbėjęs ir su buvusiu premjeru Sauliumi Skverneliu. Teko dirbti jo vadovaujamoje vyriausybėje ministru, tad vienas kitą pažįstame ne pirmi metai ir natūralu, kad tokio pasiūlymo sulaukiau. Suprantu, kad sklando nemažai įvairių kalbų ir spekuliacijų, tačiau norėčiau pabrėžti, kad aš iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos gretų nesu pasitraukęs, esu jos narys, į rajono Tarybą išrinktas kaip šios partijos atstovas ir ši situacija yra nepasikeitusi“, – ketvirtadienį popiet, po rajono Tarybos posėdžio, „Bangai“ elektroniniu paštu į paklausimą atsakė rajono meras B. Markauskas.

Buvęs socialdarbietis – nebepartinis

Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP), kuriai anksčiau vadovavo Gediminas Kirkilas, pernai birželio mėnesį  išsirinko naują lyderį – Seimo narį Joną Pinskų. Naujasis vadovas  išsyk pažadėjo, kad po mėnesio bus keičiamas partijos pavadinimas – ji taps Lietuvos regionų partija. Taip ir atsitiko liepos pabaigoje Kernavėje vykusiame neeiliniame suvažiavime.

Buvęs ilgametis Klaipėdos rajono meras Vaclovas Dačkauskas 2019 m. į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą buvo išrinktas kaip Lietuvos socialdemokratų darbo partijos narys ir socialdarbiečių Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas. 2021 m. rajono Taryboje susiformavus naujai valdančiajai daugumai jis buvo pakviestas joje veikti kaip LSDDP grupės narys.

Tarybos narys V. Dačkauskas, valdančiosios Tarybos daugumos atstovas, savivaldos rinkimuose kandidatavęs kaip LSDDP narys, šiuo metu jau yra nepartinis: „Neperėjau į Lietuvos regionų partiją ir dabar esu nepartinis.“

Nors, kaip minėta, LSDDP jau nuo praėjusių metų vasaros pakeitė savo egzistenciją ir tapo Lietuvos regionų partija, tačiau iki šiol Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos frakcijų struktūroje, skelbiamoje Savivaldybės internetiniame puslapyje, V. Dačkauskas vis dar nurodomas kaip Lietuvos socialdemokratų darbo partijos narių grupės atstovas.

Tarybos narys V. Dačkauskas trečiadienį „Bangai“ atskleidė, kad šiuo metu jau esąs nepartinis. „Neperėjau į Lietuvos regionų partiją ir dabar esu nepartinis“, ‒ komentavo V. Dačkauskas.

Partijų narystės nebenori

2019 m. savivaldos rinkimuose LSDDP atstovai Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje iš viso laimėjo du mandatus. Antrąjį mandatą rajono rinkėjai buvo patikėję su LSDDP sąrašu ėjusiam Česlovui Banevičiui. Jis kaip ir V. Dačkauskas pernai balandžio mėnesį kuriantis naujai valdančiajai daugumai buvo į ją pakviestas kaip LSDDP grupės narys. Tarybos nario mandatą jis iškeitė į naujosios valdančiosios rajono Tarybos daugumos pasiūlytą Administracijos direktoriaus pavaduotojo vietą.

Šias pareigas Č. Banevičius pradėjo eiti nuo 2021 m. rugp­jūčio mėnesio. Ketvirtadienį ryte „Bangai“ pasiteiravus, kokį kelią pasirinko  Administracijos direktorius Č. Banevičius po LSDDP persikūnijimo į Lietuvos regionų partiją, jis atsakė taip pat dabar nepriklausąs jokiai partijai. „Ėjau į savivaldos rinkimus su LSDDP sąrašu. Dabar galvoju, užtenka jau, esu 7 kartus išrinktas“, ‒ „Bangai“ aiškino Č. Banevičius ir pridūrė nesiruošiąs stoti į kitą partiją. Anksčiau Č. Banevičius yra buvęs ir rajono meru, ir Administracijos direktoriumi, taip pat ir direktoriaus pavaduotoju.

Č. Banevičius 1996–2018 m. buvo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų narys.

„Ėjau į savivaldos rinkimus su LSDDP sąrašu. Dabar galvoju, užtenka jau, esu 7 kartus išrinktas“, – sakė Administracijos direktoriaus pavaduotojas Č. Banevičius ir pridūrė nesiruošiąs stoti į kitą partiją.

Vietoj Č. Banevičiaus į rajono Tarybą pernai rudenį atėjo Vidutis Petras Normantas, kuris 2019 m. savivaldos rinkimuose kandidatavo LSDDP sąraše. Pasak V. P. Normanto, jis aktyviai nebedalyvaująs partiniame gyvenime. „Toks jau ir amžius, ką aš ten beveiksiu. Tikriausiai, kad niekur nebeisiu. Jei eisiu, tai eisiu ten – aukštai, aukštai“, ‒ „Bangai“ ketvirtadienį juokdamasis kalbėjo rajono Tarybos narys V. P. Normantas.

Stengsis skyrių gausinti

Kaip jau minėta, pernai liepos mėnesio pabaigoje Kernavėje vyko Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) neeilinis suvažiavimas. Jame buvo patvirtintas naujas partijos pavadinimas ‒ Lietuvos regionų partija ‒  taip pat patvirtinta programa, įstatai, pristatyta partijos simbolika.

Lietuvos regionų partijos internetinėje svetainėje skelbiama, kad Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkė dabar yra Ramunė Semaškienė. „Mūsų skyriuje yra politika besidominčių ir patyrusių šioje srityje narių, turinčių naujų idėjų, pasirengusių bendrai dirbti ir siekti užsibrėžtų tikslų. Tai žmonės, kurie supranta, kad veikti reikia jau dabar, ‒ ketvirtadienį „Bangai“ pasakojo R. Semaškienė. ‒ Dėl narių skaičiaus, tai labai stengsimės, kad iki savivaldybių tarybų rinkimų partijos Klaipėdos rajono skyrius vienytų daugiau nei šimtą rimtiems darbams savo krašto labui pasiruošusių narių.“  Šiuo metu Lietuvos regionų partijos Klaipėdos rajono skyriuje jau yra per 20 žmonių.

Monika CALZONAITĖ

Nuotr. iš „Bangos“ archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių