Politinių debatų klausimynas

Ketvirtadienį Gargžduose įvyko kandidatų į Klaipėdos rajono savivaldybės mero postą politiniai debatai. Juose dalyviams buvo užduota daugiau kaip 100 klausimų, kuriuos organizatoriams laikraščiui „Banga“ ir interneto portalui „Mano Gargždai“ atsiuntė ar paskambinę žodžiu išsakė skaitytojai. Klausimai renginyje buvo suskirstyti į atskiras tematines grupes.

Žemiau pateiktame klausimyne nėra itin asmeniškų, kompromituojančių ir intymių klausimų.

KLAUSIMAI, KURIUOS KANDIDATAMS UŽDAVĖ „BANGOS“ SKAITYTOJAI

1. Paaiškinkite tik keliais sakiniais, kodėl kandidatuojate? Ką tokio reikšmingo rajonui, jo žmonėms esate nuveikęs ar pasiryžęs nuveikti, kad žmonės, atėję į rinkimų apylinkes kovo 1 d., balsuotų būtent už Jus?

2. Ar merui svarbios dorovinės savybės? Kaip žvelgiate į skyrybų skaičiaus augimą, prostitucijos legalizavimą? Ar naminukės gamyba tikrai yra kulinarinis paveldas?

3. Jei tapsite vadinamuoju karaliumi be karūnos: Jus išrinks meru, tačiau neturėsite Tarybos daugumos palaikymo, kokias išeitis matote iš tokios situacijos?

4. Klaipėdos rajone renovacijos procesas juda vėžlio žingsniu. Jūsų nuomone, kodėl? Ką reikėtų keisti?

5. Kaip vertinate kandidatų į rajono Tarybą pateiktas deklaracijas Vyriausiajai rinkimų komisijai? Kai kurie kandidatai akivaizdžiai gyvena pasiturinčiai: turi namus, važinėja gerais automobiliais, atostogauja užsieniuose, vaikai mokosi prestižinėse mokyklose, o jų turto bei pajamų deklaracijose skaičiai labai kuklūs? Kaip galima pasitikėti tokiais žmonėmis? Jei jie geba išlįsti per adatos skylutę – turiu omenyje, kad naudodamiesi įstatymų netobulumu, sugeba nuo valstybės nuslėpti savo tikrąsias pajamas ir nemokėti mokesčių?

6. Klaipėdos rajono savivaldybėje kone kasmet didėja etatų skaičius, ar matote galimybių sumažinti darbuotojų skaičių? Išvardinkite skyrius, seniūnijas – tuos, kam, Jūsų nuomone, pakaktų mažiau pajėgų? Juolab kad pačioje Klaipėdos rajono savivaldybės vadovybėje buvo vienas vicemeras ir vienas Administracijos direktoriaus pavaduotojas, dabar tokių etatų turime po du.

7. Vis dar opi rekreacinių zonų problema: tinkamai neišnaudojamas Karklės pajūrio ruožas, o Gargždų miesto parkas jau seniai laukia investicijų lygiai taip pat kaip ir Gargždų-Dovilų karjerų teritorija. Kaip prikelti šias teritorijas naujam gyvenimui? Pateikite konkrečią savo viziją.

8. „Yra dalykų, kurie nėra dzin“, − taip artėjančius rinkimus pasitinka Lietuvos jaunimo organizacijų taryba, organizuojanti informacinę pilietiškumo skatinimo kampaniją. Kokius Jūs matote kelius aktyvinti šiuolaikinį jaunimą, kad jis suprastų, jog pilietinis aktyvumas lemia jų ateitį?

9. Kiek išleidote savo rinkiminei kampanijai? Kokia forma tikitės susigrąžinti investicijas?

10. Į Drevernos prieplauką investuota keliasdešimt milijonų litų, tačiau ji „negyva“. Vienas kitas renginukas, ar muziejaus filialas – tai tik kruopelytė atgaunant investicijas? Kodėl tie milijonai neatsiperka, kodėl pas mus neplūsta turistų srautai, kodėl esame neįdomūs?

11. Per pastaruosius kelis mėnesius rajoną sukrėtė kelios kraupios moksleivių savižudybės. Tai kelia pagrįstą nerimą dėl jaunimo psichoemocinės būklės. Kas už ją atsakingas: tėvai, pedagogai, psichologai, kurie reaguoja tik po skaudaus įvykio. Pagaliau i ar politikai, neretai įvaldę veidmainystės meną, nejaučia ir savo atsakomybės, nes jaunimas nebetiki niekuo?

12. Ar ištiesiate pagalbos ranką elgetai, kiek esate paaukojęs labdarai iš savo asmeninių lėšų?

13. Ar mero atlyginimas pateisintų Jūsų lūkesčius? Ar darbas su rinkėjais po darbo valandų (dalyvavimas renginiuose, susitikimuos ir t.t.) dar papildomai turi būti apmokamas? Kaip vertinate Alytaus mero poziciją, kad reikia būnant poste „užsikalti“ milijonus, o po to tegu dangus griūva!

14. Ar patys tikite tuo, ką skelbiate rinkimų programose? Mano nuomone, sveiko proto žmonės suvokia, kad tiek įgyvendinti neįmanoma.

15. Kada bus rekonstruotas Dovilų etninės kultūros centras?

16. Kas, Jūsų manymu, turi užtikrinti ir kontroliuoti Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos priimtų sprendimų vykdymą  – meras ar administracijos direktorius?

17. Kaip elgtumėtės būdamas meru, jei Taryba sausio mėnesį priimtų sprendimą, kurio realus vykdymas galėtų prasidėti tik po metų (nuo ateinančių metų sausio 1 dienos), dėl  nepakeisto aprašo  ar nepatvirtintos  naujos tvarkos?

(Papildyta: Asmenys, kurie komunalines atliekas kaupia surinkimo konteineriuose privačiuose sklypuose. Tarybos sprendimas  2015 m. sausio 29 d. Nr. T11-36)

18. Kiek Klaipėdos rajone yra gyventojų deklaravusių gyvenamąją vietą?

19. Koks buvo 2014 metų Klaipėdos rajono biudžeto asignavimų dydis? 

20. Kokia biudžeto asignavimo dalis tenka vienam rajono gyventojui įgyvendinant Savivaldybės funkcijas?

21. Kokiomis procento dalimis yra paskirstomas rajono biudžetas: Žinių visuomenės plėtros, Ekonominio konkurencingumo, Aplinkos apsaugos, Sveikatos apsaugos, Socialinės paramos, Susisiekimo ir inžinerinės infrastruktūros plėtros, Kultūros paveldo puoselėjimo ir kultūros paslaugų plėtros, Kūno kultūros ir sporto plėtros, Savivaldybės valdymo ir pagrindinių funkcijų vykdymo programoms?

22. Esame turbūt viena iš tų „nelaimingų“ šeimų, kurios patikėjo eilę metų dalijamais pažadais (net ir spaudoje) ir įsigijo sklypą 176 gyvenamųjų namų kvartale Gargždų mieste. Pikčiausia, kad pinigai investuoti į sklypą skirtą namų statybai, tačiau šiai dienai net prošvaisčių nematyti, kada būtų galima tą sklypą naudoti pagal paskirtį. Kaip žinia, kvartalo sklypų savininkai negali savo žemėje vykdyti jokių statybų, nes negali net pasvajoti apie tai, kada galėtų gauti statybos leidimą. Klausimai kandidatams į mero postą:

22.1.  Ar atsiras pas kurį nors kandidatą politinės valios pabaigti amžinų pažadų maratoną ir inicijuoti realių darbų veiklą?

22.2.  Kada vistiktai žmonės turintys namų valdos sklypus 176 gyvenamųjų namų kvartale galės šiuos sklypus naudoti pagal paskirtį (namų statybai)?

22.3.  Ar tai, kad visuomenei pateiktame Klaipėdos rajono savivaldybės biudžete 2015 m. nenumatyta lėšų šio kvartalo darbams reiškia, kad žmonės eilini kartą buvo apgauti ir jokie darbai ten nebus vykdomi?

23. Švietimo sistemoje dirba daug pagyvenusių pedagogų ir jau net pensininkų. Kaip į rajoną pritraukti jaunų specialistų, kurie dirbtų šiuolaikiškais metodais ir gebėtų susišnekėti su jaunąją karta?

24. Ar įmanoma Gargždų PSPC įdarbinti daugiau gydytojų, kad mažėtų eilės pas šeimos gydytojus? Dabar talonų reikia laukti savaitę.

25. Žiemos dabar beveik be sniego, tačiau kai pasninga, net Gargždų nuošalesnės gatvės nevalomos, ką jau kalbėti apie kaimus. Seniūnai dejuoja dėl lėšų stygiaus, o gal tai tik apsileidimas?

26. Ar adekvačiai pagal gyventojų skaičių rajone nustatomas Savivaldybės darbuotojų etatų skaičius?


Piliečio klausimai kandidatams, perskaičius Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos Nr. 21 informacinį leidinį.

Audronei Balnionienei

1. Kurioje rajono seniūnijoje planuojama vystyti pramonės teritorijas?

2. Kokių studijų programų studentai bus remiami iš planuojamo formuoti studentų krepšelio?

3. Kokios bus sudarytos palankios sąlygos privataus verslo kūrimui? Kiek bus darbo vietų padidinta ir kokių?

Česlovui Banevičiui

1. Kokios yra tinkamos sąlygos oriai senatvei gyvenant Klaipėdos rajone?

2. Kur kreipsitės ir kiek kartų, kad rajonas gautų papildomą finansinę paramą iš Valstybės biudžeto?

3. Kas yra biurokratiniai trukdžiai?

4. Kiek rajone yra daugiabučių namų kiemų, kuriuos reikia sutvarkyti, kurie bus pirmiausia remontuojami?

Vaclovui Dačkauskui

1. Kokiu procentų buvo įgyvendintas 2004-2012 metų Klaipėdos rajono strateginis plėtros planas?

2. Kiek laiko reikės, kad būtų įgyvendintas 2009-2020 metų strateginis plėtros planas? Ar iššūkiams nepritrūks laiko?

3. Kokių turite naujų idėjų Klaipėdos rajono žmonėms?

Sigitui Karbauskui

1. Jums esat meru buvo sudaryta sutartis su „Snoro“ banku“ vaikantis didesnių palūkanų. Bankui bankrutavus savivaldybė prarado 2 mln. litų. Koks dabar likimas šių pinigų, ar nejaučiate asmeninės atsakomybės už neteisingą sprendimą pasikliauti banku, kuris jau tada turėjo nepatikimo reputaciją?

2. Kokiomis priemonėmis ir kokia bus kuriama sistema, kad kiekvienas būtų išklausomas?

3. Koks yra reglamentuotas laikas per kurį turi būti atsakyta interesantams rūpimais klausimais?

4. Kokiomis priemonėmis yra išreiškiama pagarba administracijoje dirbantiems specialistams? Ar adminitracijos specialistų atlyginimas priklauso nuo teikiamų paslaugų apimties?

Vaclovui Macijauskui

1. Kokie žmonės laikomi sunkiai gyvenantys ir kaip bus remiami sunkiai gyvenantys žmonės? Gal pradėti jau sunkiai gyventi?

2. Kokie yra žmogiškumo ir protingumo kriterijai?

3. Kokių teisių trūksta sodininkų bendrijose gyvenantiems žmonėms? Ką darysite, kad sodininkų bendrijose gyvenantys žmonės taptų visų teisių turintys rajono gyventojai?

4. Kokias problemas turi jaunimas?

5. Kaip skaičiuojamos didžiausios ekonominės ir socialinės naudos?

6. Kokio savarankiškumo reikia seniūnams?

7. Kaip reikia pakoreguoti rajono strateginį planą? Kokios bus kuriamos naujos programos, ir naikinamos esamos?

Broniui Markauskui

1. Kokiu vadovaujantis teisės aktu bus planuojamas seniūnijų savarankiškumas, kokias funkcijas vykdys ir teiks paslaugas seniūnijos gyventojams? Ar Judrėnų seniūnui reikės teikti tokias pačias paslaugas kaip ir Gargždų seniūnui?

2. Kokios mokestinės lengvatos ir kokio didžio bus taikomos įmonėms? Kokios teritorijos laikomos kaimiškomis teritorijomis?

3. Kiek rajone planuojama naujų mokyklų ir darželių?

4. Kokiais teisės aktais vadovaujantis rengiami teritorijų planavimo dokumentai? Kokių statybos techninių reglamentų nuostatomis išduodami statybos leidžiantys dokumentai.

5. Kokios gyvenvietės savivaldybėje laikomos stambiomis ir kokie rodikliai parodo jų ekonominę būklę?

Andželai Šakinienei

1. Kas parodo, kad viešieji pirkimai yra neskaidrūs? Kaip įtakosite Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatų taikymą ir jų laikymąsi? Kokios rajono įmonės galės dalyvauti viešųjų pirkimų konkursuose?

2. Kiek planuojama iš Savivaldybės biudžeto skirti Gargždų miesto turgui modernizuoti?

3. Iš kokių šaltinių bus traukiamos lėšos, skiriant viešosios fizinės aplinkos pritaikymui – neįgaliesiem ir t. t.

4. Kiek „Gargždų knygyno“ akcijų turi Savivaldybė?

5. Kokius aplinkos monitoringus organizuoja Savivaldybė? Kokius naujus reikia atlikti, kad būtų užtikrinta sveika aplinka?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content