Prakalbinti pavyksta ne kiekvieną krašto akmenį

Autorės nuotr.: MB „Prakalbink akmenį“ vadovas E. Beniušis: „Mūsų gaminiai unikalūs, bet pastebėjome, kad juos pradėjo kopijuoti kiti.“

Girkaliuose įsikūrusi mažoji bendrija „Prakalbink akmenį“ šiemet pateko tarp gražiausių šalies įmonių pavadinimų konkurso laureatų. „Tai mus įkvėpė tęsti akmens apdirbimo tradiciją, kuri perduodama iš kartos į kartą. Tai mūsų giminės kūrybiškumo išraiška, jos identitetas“, – kalbėjo šios įmonės savininkas Edgaras Beniušis.
Sukurta rankomis
„Žmonės, pamatę šį užrašą ant automobilio, nustebę klausia, kaip mes kalbiname akmenį“, – šypsojosi MB „Prakalbink akmenį“ savininkas ir vadovas E. Beniušis. Palangoje stintų šventėje vykusioje mugėje originaliais amatininkų darbais besidomintys žmonės su nuostaba žvelgė į akmenines skulptūras – obuolius, vyšnias, statinaites. Tryško vaikų emocijos išvydus granitinius vėžliukus, kuriuos lenkėsi paglostyti. Štai kuo mūsų laukų rieduliai, akmenys pavirto nagingų meistrų rankose. Skulptūrose, vidaus interjero ar aplinkos dekoro elementuose, taip pat funkcionaliuose daiktuose atsiskleidė natūralus granito grožis, jo spalvos ir atspalviai. Prie kai kurių kūrinių prisilietęs kūrybiškas kalvis padėjo jiems įgyti tam tikrą meninę formą. Gamtos kūriniai, apdailinti, patobulinti žmogaus rankų, traukė daugelio žvilgsnius.
E. Beniušis patikino, jog ne kiekvienas lauko akmuo gali pavirsti sraige, vėžliu ar statinaite. „Mūsų krašte akmenų daug, tačiau gali būti įtrūkę arba netinkami apdirbti – poliruoti, – atskleidė pašnekovas. – Tai mūsų rankomis sukurti darbai – norime parodyti, kas yra mūsų žemėje ir ką galime padaryti. Dabar naudojamos šiuolaikinės technologijos, pasitelkiamas dirbtinis intelektas, o mes dirbame šlifuokliu, kūju. Stengiamės išlaikyti tradicinę akmendirbystės kultūrą, bet reikia daug laiko, kantrybės, meilės.“
Giminės verslo istorijos tęsėjas
E. Beniušis, pagal profesiją statybos verslo paslaugų organizatorius, su akmens apdirbimu susipažinti pradėjo vaikystėje. „Mūsų giminė apdovanota kūrybiškumo gyslele. Močiutė, žinomo vienuolio Viliaus Orvido sesuo, mane veždavosi į kapines, kur ji akmenyje kalė raides. Dirbo ir šviesaus atminimo tėtis, kuris mane mokė, kaip reikia perskelti akmenį, – atskleidė verslininkas. – Antkapinius paminklus, skulptūras darė V. Orvidas, bet tik po keletą per metus.“
Giminės verslas, prasidėjęs nuo antkapinių paminklų, išsiplėtė – į mažąją bendriją subūrė gabius, meninį pasiruošimą turinčius Žemaitijos meistrus, skulptorius, kurie pradėjo gaminti skulptūras, vidaus ir aplinkos interjero elementus. „Mes renkamės, aptariame idėjas ir kuriame unikalius darbus. Ilgai sukosi mintis mažąją bendriją pavadinti „Prakalbink akmenį“ – pernai tai padarėme. Džiaugiamės, kad įvertino šį gražų lietuvišką pavadinimą – tai įkvėpė kurti“, – dėstė E. Beniušis.
Jis kalbėjo, kad MB „Prakalbink akmenį“ taip pat atlieka pastatų vidaus apdailą, iš granito kuria interjero, mažosios architektūros elementus, granito plokštėmis dengia kapavietes. Žmonėms atrodo, jog akmuo – amžinas, bet E. Beniušis patikino, kad jis skirtingas. „Kapavietėms, pastatų vidaus įrangai akmenį parsivežame iš Norvegijos, Švedijos. Nereikia ieškoti pigiausių plokščių kapavietėms, nes už keliolikos metų teks pakeisti. Geriau brangiau mokėti, bet turėti gaminį su didesne garantija“, – patarė pašnekovas.
E. Beniušis patikino, kad sulaukia išskirtinių darbų užsakymų ir labai džiaugiasi, kai pasiseka išpildyti lūkesčius. Išskirtinių granitinių darbų kainos įvairios, pavyzdžiui, sraigė kainuoja 700 eurų, statinaitės sultims, vynui ar vandeniui – 420 Eur, obuoliai, vėžliukai – 250 Eur. Pigiausi – padėkliukai puodeliams – 10 eurų, akmenyje įkomponuoti veidrodžiai – 20 eurų. Žmonės ieško kažko unikalaus, širdžiai mielo ir moka“, – šypsojosi akmens kalbinimo procesą koordinuojantis E. Beniušis.
Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content