Prie daugiabučių siūlo statyti saugyklas dviračiams

Tauragės rajono savivaldybės nuotr.: įgyvendintas darnaus judumo – dviračių ir paspirtukų – saugyklos projektas Tauragės rajono savivaldybėje. Žiniasklaidoje minėta, kad saugyklas tauragiškiai praminė auksiniais narveliais, mat vieno kvadratinio metro kaina – 704 eurai.

Į ketvirtadienį vyksiančio Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkę įtrauktas klausimas dėl pritarimo darnaus judumo priemonių – dviračių, paspirtukų – saugojimo vietų steigimo Klaipėdos rajone. Tokioms saugojimo vietoms daugiabučių kiemuose trejus metus kasmet reikėtų skirti 100 000 Eur, vienos saugyklos įrengimo kaštai Savivaldybės biudžetą patuštintų 11 000 Eur.


Skatintų judumą, o kur infrastruktūra?
Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Liberalų sąjūdžio frakcija siūlo imti pavyzdį iš Tauragės ir Vilniaus miesto savivaldybių ir įrengti tvaraus judumo priemonių saugyklas daugiabučių namų kiemuose. Kaip nurodoma aiškinamajame rašte, darnaus judumo priemonėmis laikomi dviračiai, elektriniai dviračiai, paspirtukai, elektriniai paspirtukai bei kt. Saugyklose turėtų tilpti ne mažiau kaip 8 dviračiai (dviejų aukštų saugyk­loje – 16 vnt. ir daugiau) ir 2 paspirtukai. Saugojimo vietos būtų automatiškai rakinamos, o gyventojai prie jų prieigą turėtų visą parą. Saugykloje būtų sudaroma galimybė įkrauti elektra varomas judumo priemones ar neįgaliųjų vežimėlius.
Prie tokių šalia daugiabučių įrengtų saugyklų turėtų būti ir apsaugos kameros, erdvė galėtų būti apželdinama. Tai, pasak pasiūlymo autorių, padėtų vystytis dviračių kultūrai, nes atsirastų patogesnių galimybių dviračius ar paspirtukus laikyti šalia namų, ypač daugiabučių namų kvartaluose. Be to, atsilaisvintų laiptinės, balkonai ar sandėliukai rūsiuose. „Šios priemonės – saugyklos įrengimas paskatintų gyventojus, kurie šiuo metu šiomis priemonėmis nesinaudoja arba naudojasi mažai, pereiti prie šių priemonių naudojimo“, – rašoma aiškinamajame rašte Tarybos nariams.
Tarybos narė, liberalė Audronė Balnionienė Vietos ūkio ir kaimo reikalų komitete praėjusią savaitę teigė, kad saugyklos priežiūros, valymo paslaugos gali kainuoti iki 5 Eur/mėn. vienai saugyklai, kamerų ir signalizacijos priežiūra – iki 6 Eur/mėn.
Vis dėlto toks projektas įtikino ne visus praėjusią savaitę keturiuose rajono Tarybos komitetuose minėtą klausimą svarsčiusius Tarybos narius. Nors svarstymuose pritarta, kad idėja graži, tačiau politikai atkreipė dėmesį, ar saugyklų įrengimas turėtų būti įgyvendinamas būtent dabar, kai nėra pakankamai išvystyta infrastruktūra, neatlikta rajono gyventojų poreikių analizė. Švietimo, kultūros ir sporto komitete LŽVS frakcijos narė Virgina Asnauskienė kalbėjo, kad rajone yra tik du nedideli miestai, tai yra skirtingai nei Tauragės savivaldybėje, o Vilnius – sostinė, kuriai negalime prilygti nei gyventojų skaičiumi, nei teritorija. „Priekulėje neįsivaizduoju tokio judėjimo nei paspirtukais, nei dviračiais. Mes neturime, kur važiuoti, nes nėra infrastruktūros tokioms judumo priemonėms. Kam tas judumo priemones saugoti, jei nėra kur jomis važiuoti?“ – svarstė Tarybos narė.
Klausimą liberalų siūlomam projektui kėlė ir minėto komiteto pirmininkė Loreta Piaulokaitė-Motuzienė, kuri domėjosi, ar įsigilinta į Klaipėdos rajono strateginį plėtros planą iki 2030 m., kas numatyta plane dėl judumo? Klausimas liko be atsakymo. „Rajone trūksta dviračių takų, gal ten pirmiausia investuokime? Poreikis saugykloms galbūt ir yra, Savivaldybė galėtų padaryti poreikio analizę, kad numatytų galimas statymo vietas. Tačiau pastatyti saugyklas ir dar jas administruoti būtų per didelė prabanga. Juk nėra valdiškų daugiabučių – visi jie privatūs“, – retoriškai samprotavo komiteto pirmininkė.


Kitas siūlymas – tvarkyti kiemus
Panašios diskusijos kilo ir Ekonomikos ir biudžeto komitete, kuriame Tarybos narys, Liberalų frakcijos atstovas Julius Pozingis teigė, kad paslauga kol kas būtų nemokama: „Problema, kad nėra kur laikyti dviračių, o tai skatina nejudumą. Šiuo metu tai būtų nemokama paslauga. Po to, kai atsiras didesnis poreikis, trūks vietų, galbūt bus galimybė apmokestinti.“
Klausimų apie projekto įgyvendinimą kilo minėto komiteto pirmininkės pavaduotojai, LŽVS frakcijos narei Eglei Jaugelavičei. Ji teiravosi, ar tai judumo skatinimo, ar saugyklos projektas, kaip vyks įrengimas, priežiūra: „Bet jei vieta saugyk­loje konkrečiam gyventojui yra nepriskirta, tai radai laisvą vietą – pasistatei dviratį, o jei neradai? Mūsų šiltasis sezonas neilgas.“
Vietos ūkio ir kaimo reikalų komitete taip pat pasipylė klausimų lavina. Minėto komiteto pirmininko pavaduotoja Regina Kernagienė iškėlė visiems aktualią nesutvarkytų daugiabučių kiemų problemą. „Mes tapsime žymiai laimingesni, kai galėsime įvažiuoti į tvarkingus daugiabučių namų kiemus, nes dabar duobės ir trūksta vietos parkavimui. Gal pradėkime nuo šių dalykų?“ – siūlė R. Kernagienė.
Komiteto narė, Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovė A. Balnionienė komentavo, kad saugyklų išlaikymas būtų nedidelis. „Jei mums nepavyksta kažkur išasfaltuoti kelių, gal galime pradėti nuo mažesnių išlaidų, kurios yra labai reikalingos. Mūsų prašymas kolegoms – išgirsti šį projektą ne emocija, o širdimi, pinigai tikrai nėra dideli. Visa informacija aprašyta, gaila, kad yra politikuojama“, – svarstė A. Balnionienė.
Tarybos narys J. Pozingis Sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos komitete komentavo, kad kalbėjosi su keliais daugiabučių gyventojais, jie nurodė, kad yra saugyklų poreikis. Komiteto nariai domėjosi, ar atlikta kokia analizė. „Rajone yra du miestai – Gargždai ir Priekulė. Jokia infrastruktūra, neįvertinta, analizė neatlikta, kur siūlote įrengti pirmąją saugyk­lą?“ – klausė minėto komiteto pirmininko pavaduotoja Rima Leonauskienė.


Tauragiškių auksiniai narveliai
„Banga“ pasidomėjo Tauragės pavyzdžiu. 2021 m. ten įrengtos 75 saugyklos, o prašymų gauti vietą jose trečdaliu daugiau nei yra vietų. Iš ES investicijų Tauragės rajono savivaldybei šių dviračių saugyklos kainavo 706 tūkst. Eur.
„Tauragės kurjeris“ publikacijose minėjo, kad dėl projekto buvo įvairių nuomonių ir praktinių patyrimų. Vieni tauragiškiai džiaugėsi saugojimo vietomis, tačiau kiti dviračių ir paspirtukų saugyklas praminė auksiniais narveliais. Mat vieno kvadratinio metro kaina – 704 eurai, o viena dviračio vieta atsieina per 1 000 eurų.
Preliminariai paskaičiavus maždaug tiek kainuotų ir viena vieta dviračių saugykloje Klaipėdos rajone. Mat jeigu iš Savivaldybės biudžeto būtų skiriama 100 000 Eur, o viena saugykla su įrengimo kaštais kainuotų apie 11 000 Eur, būtų galima įrengti 9 tokias saugyklas, skiriant lėšų likutį jų priežiūrai. Tačiau 9 vieno aukšto saugyklos talpintų 72 dviračius, tad vieno dviračio vietos kaina – daugiau nei 1 300 Eur.


Gabrielė ČIUNKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių