Priekulėje potvynis slūgsta, bet ramybė nesugrįžo

Didelį nerimą praėjusį savaitgalį išgyveno Priekulės seniūnijos gyventojai, rajono vadovai dėl apsemtų teritorijų, sutrikdyto gyvenimo ritmo. Pamažu vanduo slūgsta – Minija grįžta į savo vagą. Potvynio padaryta žala paaiškės jam atslūgus. Šioje seniūnijoje šeštadienį paskelbta ekstremali situacija, todėl nuostoliams atlyginti gali būti naudojamas mero rezervas.


Vieniems bėda, kitiems atrakcija
Priekulės seniūnijoje šeštadienio pavakare paskelbta ekstremali situacija, nes Minija neslūgo, vandens lygis Lankupiuose, prie Vilhelmo kanalo šliuzo, pasiekė stichinį lygį. Vandeniui prasiveržus per pylimą, būtų semiamas Lankupių kaimas. Nuspręsta šliuzo neatidaryti, kad nepasiektų žemiau esančių pylimų, o tai pakenktų AB „Klaipėdos vanduo“ vandenvietei, iš kurios tiekiamas geriamasis vanduo. Siekiant sumažinti vandens spaudimą, praverta tik šliuzo šone esanti galerija.
Šilininkų, Liaunų kaimuose vandenyje atsidūrė apie 10 sodybų, kurios buvo nepasiekiamos.
Sudėtinga situacija buvo Priekulėje: Žalgirio g. vanduo prie Vymerio tilto žemiausioje vietoje bėgo per pylimą – gelbėjantis buvo uždėti smėlio maišai. Šioje gatvėje buvo apsemti kelių gyvenamųjų namų pamatai. Vandenyje atsidūrė šiemet įrengta graži poilsio zona, joje esantys įrenginiai. Patvino kelias Šilutės link – buvo neišvažiuojamas. Stragnų II kaime per pylimą taip pat veržėsi vanduo – pirmadienį apžiūrėjo specialistai.
Minijos ir Parko gatvės daugelyje vietų buvo apsemtos – Priekulės seniūnės pavaduotoja Raimonda Narkienė pirmadienį kalbėdama su „Banga“ neprisiminė, jog kada nors per potvynį tai būtų atsitikę. Vingio parke tyvuliavo vanduo – pirmadienį tik nedidelėje dalyje jis buvo atslūgęs. Tačiau savaitės pradžioje kelias Šilutės link jau buvo išvažiuojamas. Pasak R. Narkienės, stichinė nelaimė Priekulės seniūnijoje vieniems buvo bėda, o kitiems – atrakcija: žmonės važiavo žiūrėti, kas čia vyksta.


Šauliai gelbėjo žirgus
Vakarų (jūros) šaulių 3-oji kuopa socialinėje erdvėje pasidalijo istorija, kai sulaukę pagalbos prašymo iš potvynio gelbėjo žirgus. „Šeštadienis mūsų šauliams buvo kitoks. 314-osios mokomosios jūrinės kuopos šauliai ruošiasi pratyboms – veiksmai vandenyje. Netikėtai suskamba telefonas ir kuopos vadas Valerijus sulaukia skambučio iš Priekulės seniūnijos gyventojos, kuri turi žirgyną. Planai keičiami ir šauliai nedelsdami išvyksta į pagalbą“, – rašo šauliai. Nuvykus į vietą paaiškėja, kad reikia gelbėti tris žirgus, kurie dėl Minijos upės yra potvynio paveiktoje teritorijoje. „Įveikus pusės kilometro apsemtą ruožą, kai kur ir plaukiant, žirgai buvo parvesti į saugią vietą. Gerai, kad ten ne drambliai buvo“, – juokaudami potvynio išdaigas prisimena gelbėtojai.
Tuo pačiu metu kiti Vakarų (Jūros) šaulių 3-iosios rinktinės 311 Priekulės Vėtros kuopos šauliai ir vietos gyventojai tvirtino vandens pralaužtą pylimą ir bandė gelbėti aplink gyvenančius gyventojus.
Būtina aukštinti pylimus
„Vanduo slūgsta, o jam traukiantis aiškėja padaryta žala, – pirmadienį feisbuko paskyroje rašė rajono meras Bronius Markauskas. – Kaip informavo AB „Klaipėdos vanduo“, Priekulėje nuotekų siurblinių darbas atkurtas. Akivaizdu, kad Priekulės seniūnijoje būtina aukštinti pylimus, per kuriuos savaitgalį veržėsi vanduo. Daviau nurodymą parengti planą ir numatyti lėšas – sutvarkyti, kad ateityje būtų saugiau ir ramiau.“
Mero teigimu, prastesnė padėtis Kulių kaime esančioje siurblinėje, kur sudegė du siurbliai, o kol sutaisys, praeis laiko, tačiau bendruomenė viliasi, kad bus suremontuota netrukus. B. Markauskas prašė bendroves įvertinti siurblines užliejamose teritorijose. Anot jo, panašūs atvejai kartosis ir ateityje, todėl privalu užtikrinti, kad gyventojai nepertraukiamai gautų paslaugas. AB „Klaipėdos vanduo“ atstovai pažadėjo peržiūrėti savo planus ir Kuliuose siurblinę „pylimuoti“ arba iškelti į aukštesnę vietą.
Pasak rajono vadovo, dar viena bėda – užlieti ir užteršti šachtiniai šuliniai, kurių vandens naudoti negalima. Ugniagesiai pažadėjo nuslūgus potvyniui juos išsiurbti. Išdezinfekavus teks daryti vandens tyrimus ir tik tada paaiškės, ar jį galima vartoti. „Turime suprasti, kad jokie lietaus tinklai nesusidoros su tokiu kiekiu vandens, kuris iškrito praėjusią savaitę. Potvyniai kartosis, nes vanduo neturi kur nubėgti – kanalai pilni, upės patvinusios, o vanduo jose pasiekęs stichinį lygį – turi praeiti laiko, kol gamta „suvalgys“ perteklių, – dėstė meras. – Gyventojai turi galvoti, kaip papildomai apsaugoti savo turtą, nes mūsų pagrindinė funkcija – saugoti žmonių gyvybes ir nebus galimybių tarnyboms budėti prie kiekvieno namo.“


Virginija LAPIENĖ
Klaipėdos rajono
savivaldybės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių