Priekuliškis neslepia gardžiųjų agurkėlių recepto

Priekuliškio pensininko Jono Algimanto Jucio podėlio lentynos pilnos jo paties virtų uogienių, obuolienės, konservuotų agurkų. Konservavimas – daržovių, uogų, vaisių atsargų ruošimas žiemai – tapo prasminga kasdienybe, kai prieš 16 metų amžinybėn palydėjo žmoną. Iki tol virtuvėje buvęs tik jos pagalbininkas, stojo prie puodų. Dabar apie šio vyro gardžiuosius agurkėlius žino ne tik kaimynai.

79-uosius metus skaičiuojantis priekuliškis J. A. Jucys pasakojo, kad daržoves užsiauginantis savo sklype, prie namų. Erdviame šiltnamyje veši pomidorai, o agurkai gerai užderėjo darže. Sode noksta slyvos, obuoliai.

„Vasaros pradžioje prasidėjo uogienių virimas, – šypsojosi vyras. – Iš serbentų, vyšnių, aviečių jas viriau. Stengiausi kuo mažiau cukraus dėti – kam jo reikia?“

Jas pilstantis į puslitrinius stiklainius. Ir šį sezoną jų pripylęs daugiau kaip 70.

Nepasibaigus uogienių virimui, jau teko konservuoti agurkus. J. A. Jucys akcentavo, jog šių skonis priklauso ir nuo to, ar jie neperaugę. Taigi stiklainiuose – nedideli, apetitą žadinantys agurkėliai.

Jis pasakojo kelerius metus auginantis tą pačią veislę – „Titai“. Šiemet derlius buvo geras. Agurkus paprastai konservuoja trilitriniuose arba litriniuose stiklainiuose. Jis pasakė savo receptą. Į trilitrinį deda skiltelę česnako, vyšnių, juodųjų serbentų lapų, krapų, krieno šaknies, o tuomet nuplautus agurkus. Įpila 6–7 šaukštus acto (9 proc.) ir marinatą. Pastarajam paruošti reikia 1,5 litro šalto vandens, į kurį įberiama 2 šaukštai druskos ir šaukštas cukraus. Ištirpinus užpilama ant agurkų, pridengus dangteliais, dedama į indą su vandeniu ir 20 minučių kaitinama. Po to sandariai užsukama.

„Tie, kurie ragavo, sakė, kad velnioniškai skanūs. Kaimynė recepto prašė“, – šypsodamasis pasakojo priekuliškis, pridūręs, kad agurkus taip konservuojantis jau seniai. Šių gėrybių turintis 22 trilitrinius bei 14 litrinių stiklainių.

Jis prisipažino nekonservuojantis pomidorų, nes šių skonis būna ne toks, kokio norėtų.

Dar laukia burokėlių konservavimas. “Šaltibarščiams, barščiams – su obuolių sultimis. Žiemai dar paruošiu mišrainės iš burokėlių, pomidorų, svogūnų“, – pasakojo J. A. Jucys.

Jis išviręs ir 80 indelių obuolienės. „Skaniausia – iš alyvinių obuolių. Ir mažiau cukraus reikia: 6 litrams – tik kilogramą dedu“, – šeimininkavimo patirtimi dalijosi vyras.

Anot jo, nuo paukščių nugriebtas 3 litrus trešnių užšaldė, taip pat ir savo užaugintų braškių.

Šį savaitgalį J. A. Jucys atsargas žiemai papildė slyvų kompotu. „Maskvos didžiosios“ veislės tikrai didelės slyvos. Jas perpjaunantis per pusę, išimantis kauliuką ir pridedantis pilnutėlius litrinius stiklainius. Užpila sirupu: 3 litrams vandens – 1 kg cukraus.

„Moterys manęs klausia, kaip aš nepavargstu“, – prisipažino priekuliškis. Stambios vyro plaštakos – ne stiklainiams plauti. „Turiu specialų įrankį“, – paaiškino. Ir pridūrė, kad nei uogienės, nei mišrainės nesugenda, nes sandariai užsukantis dangtelius.

Savo paruoštas gėrybes valgo ne vienas – dalijasi su sūnaus ir dukros šeimomis, gyvenančiomis Kaune. Vyras džiaugėsi turintis 6 anūkus. Vaikai su savo atžalomis dažnai svečiuojasi gimtajame Priekulės mieste ir namo sugrįžta su tėvelio nuoširdžiai paruoštomis dovanomis – uogiene, gardžiaisiais agurkėliais.

Uogienių virimas, daržovių konservavimas – ne tik prasmingas užsiėmimas. „Man malonu, kad galiu savo vaikams įdėti lauktuvių. Jaučiuosi reikalingas“, – nuoširdžiai ištarė priekuliškis.

J. A. Jucio burokėlių mišrainės receptas

4 kg žalių burokėlių, 1 kg pomidorų, 0,5 kg svogūnų, galvutė česnako, po pusę stiklinės acto (9 proc.) ir aliejaus, stiklinė cukraus, druskos pagal skonį.

Sutarkuotus burokėlius sudėti į puodą kartu su keptais svogūnais bei kitomis daržovėmis. Supylus actą, aliejų, cukrų, pagardinus druska, virti, kol išvirs. Supilstyti į indelius ir sandariai uždaryti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių