Prisijaukinti Svencelę padėjo levandos

Svencelė – vėjų kraštas, traukiantis ekstremalaus sporto mėgėjus.

Ant marių kranto Svencelėje pasistatyti namą vilnietei Aidai Paulauskienei pasiūlė vyras. Tai ją baugino, bet vėjų kraštą prisijaukinti padėjo levandų auginimas. „Iš pradžių buvo nyku – reikėjo rasti stiprų pomėgį“, – sakė ji.


Vėjų krašto atradimas
Čia turi patikti gyventi, nes dažniausiai nuo marių siaučia vėjas, ypač pavasarį. Šis kraštas labai traukia ekstremalaus sporto mėgėjus – jėgos aitvarų entuziastus ir buriuotojus. Sakoma, kad Svencelė – šių sporto aistruolių meka. Vilnietę Aidą Paulauskienę čia atviliojo vyras Ričardas, jau tris dešimtmečius dievinantis buriavimą. Ir ji kartais buriuoja, bet kai šilta, malonus orus – „minkštomis“ sąlygomis. Sutuoktiniai anksčiau atvykdavo ir apsigyvendavo Priekulėje, pas draugus. Svencelėje tada dar nieko nebuvo – buriuotojai, jėgos aitvarų mėgėjai gyveno kemperiuose ir negalvojo, jog kada nors šis pamario kaimas keisis – iškils šiuolaikiški poilsio pastatai, juos jungs ar skirs olandiški kanalai. Netikėjo, kad Svencelė taps poilsio zona, sutrauksiančia ekstremalaus sporto aistruolius ne tik iš Lietuvos.
„Kai vyras anuomet sugalvojo Svencelėje pirkti sklypą, man buvo baugu, – prisipažino A. Paulauskienė. – Mes 5 metus ieškojome, kur įsikurti. Vieta, kurią išsirinkome, buvo dykynė, apaugusi šabakštynais, telkšojo vanduo. Šalia esantis kanalas, vingiuojantis per Svencelę, buvo labai apžėlęs. Daug darbo, energijos reikėjo, kol čia įsikūrėme.“
Prieš 5 metus iškilo Paulauskų namas, ir vilniečiai šiltuoju laikotarpiu atsikrausto į Svencelę. Aida neslėpė: nyku čia buvo iš pradžių – reikėjo ieškoti stipresnio pomėgio. „Nieko neveikiant Svencelėje labai sunku išgyventi“, – sakė Aida, nelengvai prisijaukinusi šį pamario kaimą.


Pakerėjo fantastiškas kvapas
Aida, užaugusi „ant asfalto“, sugalvojo, kad prie namų reikia kažką sodinti. „Dzūkijoje turėjome sodybą, tai įsivaizdavau esanti kaimietė“, – šypsojosi Aida. Tačiau į šeimos sklypą atvažiavus traktoriui, ji nemokėjo paaiškinti, ką traktorininkas čia turi daryti. „Svencelėje prasidėjo savęs pažinimo etapas – apie kaimą mažai nusimaniau, – prisipažino pašnekovė. – Iš pasąmonės gelmių kilo idėja sodinti levandas. Internete ieškojau, kaip jas auginti, Telšiuose nusipirkau keliolika dešimčių levandų daigų ir pasodinau aplink valymo įrenginius. Iš menkų daigelių taip gražiai suvešėjo krūmeliai!“ O koks buvo džiaugsmas, kai nuskynė savo užaugintas levandas ir iš jų padarė pirmąjį hidrolatą.Tai augalų distiliavimo procese gautas produktas, kupinas jų bioaktyviųjų medžiagų.
Iš Paulauskų svetainės atsiveria marių vaizdas – kunkuliuojančių ar nurimusių. Priešais miegamojo langą vasarą mėlynuoja levandos – 600 krūmelių. Savo sumanytą projektą Aida pavadino „Svencelės levandos“. „Kiti savo ūkeliuose augina nuo tūkstančio iki trijų tūkstančių – menkas mano plotelis, – palygino pašnekovė. – Negalvojau, kad tiek darbo auginant levandas: per sezoną prie kiekvieno krūmelio reikia 5–6 kartus pritūpti. Piktžolės čia auga kaip ant mielių. Darbo daug, bet dirbti malonu: krūmelį pajudinus, jis skleidžia fantastinį kvapą – eterinio aliejaus turi ne tik žiedai. Levandos veikia raminamai. Sudžiovintų žiedų maišeliai dedami po pagalvėmis. Levandų puokštelės laikomos kambariuose.“


Iš savo užaugintų augalų – ne tik kremas
Paulauskų namai persismelkę levandų kvapu. Aida gamina veido kremą iš taukmedžio sviesto, kokoso aliejaus, abrikosų sėklų aliejaus, emulsinio vaško, levandų eterinio aliejaus, hidrolato su vitaminu E, taip pat natūralų dezodorantą su levandų eteriniu aliejumi, levandų kvapo natūralius muilus, turi džiovintų levandų maišelių.
Hidrolatą gamina ne tik iš levandų, bet ir šalavijų, mėtų, čiobrelių, juozažolių ir kitų žolynų.
Aida turi specialų aparatą, į kurį deda žolynus, pila vandenį ir garina. Distiliuojasi hidrolatas, kuriame yra vertingųjų augalo savybių. „Jis naudojamas veido odai drėkinti, plaukams. Aš visą žiemą pušų pumpurų hidrolatu purškiau gerklę. Dezinfekcinių savybių turi gailių hidrolatas, gydomųjų – čiobrelių, raudonėlių“, – dėstė A. Paulauskienė. Šį pavasarį jau pasigamino iš pienių, pušų pumpurų, o pražydus levandoms gamins iš jų. „Žmonėms labiausiai patinka levandų hidrolatas“, – patikino Aida.
Atradusi Svencelę, A. Paulauskienė atrado ir širdžiai mielą pomėgį. Savo rankomis pagamintais dezodorantais, kremais džiugina šeimą, artimuosius, draugus. Ji su visais mielai dalijasi levandų auginimo patirtimi. Pernai per feisbuką kvietė atvykti į jos ūkelį pasiskinti levandų.


Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių