Rajone išankstinis rinkimų balsavimas – be nutikimų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) trečiadienio vakare skelbė, kad per dvi išankstinio balsavimo dienas rinkdami Respublikos Prezidentą ir spręsdami referendume dėl pilietybės išsaugojimo, šalyje balsavo daugiau kaip 91 tūkstantis rinkėjų.
VRK duomenimis, tai buvo 3,82 procento nuo bendro visų Lietuvoje balsuojančių rinkėjų skaičiaus. Išankstinis balsavimas dar vyko ir ketvirtadienį. Šiemet, kaip įprasta, daugiausia rinkėjų iš anksto balsavo sostinėje.
Per dvi išankstinio balsavimo dienas didžiausią aktyvumą rodė Neringos savivaldybėje gyvenamąją vietą deklaravę asmenys. Jų balsavimo aktyvumas perkopė 18 proc. Aktyviai buvo balsuojama ir Birštone, Ignalinos bei Varėnos rajone, čia balsuoti atvyko daugiau kaip 7 proc. rinkėjų. Pasyviausi per dvi dienas buvo Šalčininkų, Šiaulių, Vilniaus, Kauno ir Kretingos rajonų rinkėjai. Rinkėjų aktyvumas čia nesiekė 2,5 proc.

„Stengėmės, kad nesusidarytų rinkėjų eilės“, – sakė komisijos pirmininko pavaduotojas R. Simonavičius.

Rinkėjai, kurie dėl įvairių priežasčių rinkimų dieną – 2024 m. gegužės 12 d. (pakartotinis balsavimas numatytas gegužės 26 d.) – negalės atvykti ir balsuoti rinkimų apylinkėje, turėjo galimybę balsuoti iki rinkimų dienos visose savivaldybėse. Klaipėdos rajone gegužės 7–9 dienomis balsavimas iki rinkimų dienos buvo organizuojamas rajono Savivaldybės pastate.
Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininko Zigmo Bitino duomenimis, šiuo metu rinkimų sąraše yra 53 342 rajono rinkėjai. Klaipėdos rajone gegužės 7 d. išankstiniuose rinkimuose balsavo 489 rinkėjai, iš jų – 68 iš kitų vietovių; 8 d. savo išankstinius balsus atidavė 809 rinkėjai, iš jų 100 buvo iš kitų vietovių, 8 d. iki 13 val. buvo balsavę 450 rinkėjų. „Manau, kad ketvirtadienį iki 20 val. bus nubalsavę apie 800“, – prognozavo Z. Bitinas. Kviesdamas visus rajono rinkėjus aktyviai balsuoti išankstinių rinkimų teise vakar pasinaudojo ir Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas.
Rinkėjai Respublikos Prezidento rinkimuose ir referendume dėl pilietybės išsaugojimo gali balsuoti bet kurioje išankstinio balsavimo vietoje, nepriklausomai nuo to, kur jie yra deklaravę gyvenamąją vietą. VRK primena, kad rinkėjams einant balsuoti reikia pasiimti tik asmens dokumentą.

Anot ilgamečio Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininko Z. Bitino, rajone išankstinio balsavimo dienomis jokių pažeidimų ar incidentų neužfiksuota. „Mūsų komisija dirba sutartinai, yra gerai pasiruošusi“, – įvertino Z. Bitinas. „Dirbame sparčiai, stengiamės, kad nesusidarytų rinkėjų eilės lauke“, – „Bangai“ pasakojo minėtos komisijos pirmininko pavaduotojas Raimondas Simonavičius.
Priminsime, kad dėl LR prezidento pareigų varžosi aštuoni politikai. Kandidatais į prezidentus registruoti Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ keliamas buvęs krašto apsaugos viceministras Giedrimas Jeglinskas, Darbo partijos pirmininkas Seimo narys Andrius Mazuronis, save išsikėlęs medikas Eduardas Vaitkus, advokatas Ignas Vėgėlė, partijos „Nemuno aušra“ lyderis Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, antros kadencijos prezidento poste siekiantis ekonomistas Gitanas Nausėda, valdančiųjų konservatorių keliama premjerė Ingrida Šimonytė ir Laisvės partijos iškeltas Vytauto Didžiojo universiteto Teisės fakulteto dekanas Dainius Žalimas.

Išankstinių rinkimų rezultatai Lietuvoje

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad, per tris išankstinio balsavimo dienas rinkdami Prezidentą ir spręsdami referendume dėl pilietybės išsaugojimo iš viso balsavo beveik 170 tūkstančių rinkėjų.

Preliminariais VRK duomenimis, rinkėjų aktyvumas pasiekė 7,1 proc. nuo bendro visų Lietuvoje balsuojančių rinkėjų skaičiaus.

Kaip vakar, taip ir šiandien, dėl itin didelio rinkėjų aktyvumo, dalyje balsavimo vietų ir po 20 valandos yra nusidriekusios balsuoti norinčių rinkėjų eilės. Tokiais atvejais rinkimų komisija užfiksuoja eilės pabaigą ir visiems į eilę iki 20 valandos atvykusiems rinkėjams yra leidžiama balsuoti.

Didžiausią aktyvumą išlaiko Neringos savivaldybėje gyvenamąją vietą deklaravę asmenys. Jau balsavo beveik 29 proc. neringiškių. 

Aktyviai balsuojama ir Birštone, balsavo 15,5  proc. šios savivaldybės rinkėjų.

Nedaug atsilieka Ignalinos rajono (12,5 proc.), Varėnos rajono (12,1 proc.), Palangos miesto (11,7 proc.), Lazdijų rajono (11 proc.), ir Kupiškio rajono rinkėjai (10,3 proc.).

Link 10 procentų aktyvumo priartėjo Utenos rajono, Rokiškio rajono, Zarasų rajono, Šakių rajono, Rietavo, Druskininkų ir Joniškio rajono rinkėjai.

Pasyviausiai kol kas balsuoja Šalčininkų rajono, Kauno rajono, Vilniaus rajono, Klaipėdos miesto ir Kretingos, Šiaulių bei Panevėžio rajonų rinkėjai. Šių savivaldybių rinkėjų aktyvumas dar nesiekia 5 proc.

Balsavimas iš anksto baigėsi

Gegužės 10-11 dienomis rinkimų komisijos lankys rinkėjus namuose. Balsuoti namuose gali neįgalieji, neįgaliuosius namuose slaugantys asmenys, dėl ligos nedarbingi žmonės bei rinkėjai, sulaukę 70 ir daugiau metų.

Iš viso balsavimo namuose teisę turi beveik  597 tūkst. rinkėjų. 91 tūkstantis iš jų išreiškė pageidavimą balsuoti namuose.

Gegužės 12 d. (sekmadienis) yra  pagrindinė Respublikos Prezidento rinkimų ir referendumo dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo diena, kai tikimasi sulaukti didžiausio balsuojančių rinkėjų skaičiaus. Rinkimų apylinkės duris atvers 7 valandą ryto ir dirbs iki 20 valandos vakaro. 

Rinkimų sekmadienį balsuoti Respublikos Prezidento rinkimuose ir referendume bus galima bet kurioje rinkimų apylinkėje, iš viso – 1895 vietose visoje Lietuvoje.

Rinkimų apylinkių sąrašas>>

VRK primena, kad rinkėjams einant balsuoti reikia pasiimti tik asmens dokumentą.

Balsavimas užsienyje esančiose Lietuvos diplomatinėse atstovybėse organizuojamas kiekvienos atstovybės nustatytu laiku. Dėl tikslių balsavimo valandų rinkėjų prašoma teirautis toje ambasadoje ar konsulate, kur jie pageidauja atvykti balsuoti.


Vilija BUTKUVIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių