Rajono įstaigoms – kosminės sąskaitos už elektrą

Asociatyvi nuotr.

15 kartų – tiek padidėjo Valdovų rūmų išlaidos elektrai, Lietuvos jūrų muziejui energijos kainos išaugo iki 14 kartų. Kosmines aukštumas siekiančios sąskaitos verčia peržiūrėti kultūros įstaigų resursus, trumpinti muziejų darbo laiką ir pan. „Banga“ domėjosi, kokia situacija Klaipėdos rajono savivaldybės kultūros centruose, bibliotekoje, Sporto centre.


Kultūros centras atvėrė langus
Priekulės kultūros centro direktorė Rūta Steponavičienė akcentavo, kad sąskaitas už elekt­rą gauna tiesiogiai Klaipėdos rajono savivaldybė. „Tačiau mes, kaip atsakingas Kultūros centras, žinoma, stebime situaciją. Praėjusiais metais už rugpjūčio mėnesį gauta 244 Eur sąskaita už elektrą, o už šių metų rugpjūtį – 1 392 Eur“, – palygino R. Steponavičienė. Tai yra beveik šešis kartus daugiau!
Drevernos filiale yra dujinis šildymas, per 2020–2021 metų sezoną iš viso mokėta 4 310 Eur, o per 2021–2022 metų sezoną, kuris dar nėra pasibaigęs, jau sumokėta 4 803 Eur.
„Gavome iš Klaipėdos rajono savivaldybės mero Broniaus Markausko raštą dėl efektyvaus ir taupaus energijos vartojimo. Atsižvelgdami į jį paruošėme tiek ilgalaikių, tiek trumpalaikių priemonių planą. Kur įmanoma, persukome LED lemputes. Mūsų Kultūros centras yra teatrinės paskirties, tad anksčiau vis stengdavomės užtamsinti salę, o dabar atvėrėme visus langus, kalbėjome su darbuotojais, kad elektra būtų taupoma. Iš vienos pusės – sąskaitos išties kosminės, iš kitos pusės kiekvienas gali pagalvoti, ką daryti, kad mažiau eikvotų“, – kalbėjo „Bangai“ Priekulės kultūros centro direktorė.

Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio bibliotekos direktorės pareigas laikinai einanti A. Norkevičienė informavo, kad sumos, kuri sumokėta už rugpjūčio mėnesio elektros sąskaitą, anksčiau būtų pakakę kone visam šaltajam sezonui.


Biblioteka apeliuoja į sąmoningumą
Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktorės pareigas laikinai einanti Aurelija Norkevičienė informavo, kad sumos, kuri sumokėta už rugpjūčio mėnesio elektros sąskaitą, anksčiau būtų pakakę kone visam šaltajam sezonui. Sąskaita padidėjo keturis kartus. Už 2021-ųjų rugpjūtį mokėta per 800 Eur, o už 2022-ųjų rugpjūtį – 3 300 Eur. Tai sąskaita tik už centrinį bibliotekos pastatą Gargžduose, be filialų.
Anot A. Norkevičienės, kur įmanoma, pakeistos LED taupiosios lemputės, tačiau labiausiai šioje situacijoje apeliuojama į žmonių sąmoningumą. Prie kiekvieno jungiklio priklijuoti lipdukai „Neužmiršk užgesinti šviesos!“ „Dabar jau niekas be reikalo nejungia elektros. Jei nėra žmonių skaityklose, šviesos nedega, tik stalinė lempa prie darbuotojo, koridoriuose taip pat įsijungiama, tik kai einama, bet niekas ištisai nebepalieka įjungtų šviesų. Šildytuvų taip pat be reikalo niekas nejungia, nebent kur visiškai šalta ir nebeįmanoma dirbti. Tai lemia pastatų būklė. Jei kiekvienas elgsis atsakingai, manau, galima sutaupyti“, – įsitikinusi A. Norkevičienė.

Anot kino teatro „Minija“ padalinio vadovo, inžinieriaus S. Budrecko, daugiausia elektros energijos eikvoja projektorius, ventiliacija ir pastato apšvietimas.


Kino teatre – keturis kartus daugiau
Gargždų kultūros centro kino teatro „Minija“ padalinio vadovas, inžinierius Simas Budreckas informavo, kad sąskaita už rugsėjį dar negauta, tačiau pateikė rugpjūčio duomenis. 2021-aisiais metais už rugpjūčio mėnesį suvartotą elektrą mokėta 652 Eur, o 2022-aisiais už tokį pat energijos kiekį – 2 962 Eur. „Padidėjo daugiau nei keturis kartus“, – konstatavo S. Budreckas. Anot jo, daugiausia elektros energijos eikvoja projektorius, ventiliacija ir pastato apšvietimas. „Jei kelias lemputes viduje išjungsime, tai didelės reikšmės neturės. Tačiau, žinoma, taupome, kiek įmanoma. Jei tik yra tarpas tarp filmų, salėje iškart išjungiame apšvietimą“, – užtikrino jis.
Paklaustas, ar neketinama kelti bilietų kainų, atsakė: „Po visų karantinų kino teatras tik pradėjo atsigauti, jautėme tikrai didesnį srautą žmonių, juolab kad filmų platintojai buvo pateikę dėmesio vertų juostų. Tačiau, kai žmonės gaus sąskaitas už šildymą, galime tik spėlioti, kaip bus. Jei keltume bilietų kainas, nežinia, ar tai padėtų. Pats Gargždų kultūros centras naują kainyną tvirtinti turėtų po renovacijos, tuomet ir mes, manau, galėtume peržiūrėti įkainius.“ Pačiame „Minijos“ kino teatre šiuo metu yra 6,5 etato.

Sporto centro direktorius V. Liutikas akcentavo matąs vienintelį apynasrį vis didėjančioms sąskaitoms – pastatų apšiltinimą.

Sporto centras ruošėsi seniai
Sporto centro direktorius Vaidas Liutikas „Bangai“ sakė, jog taupymui, kuo mažesniam energetinių išteklių suvartojimui ruošėsi jau seniai. Visuose Sporto centro objektuose jau yra įrengtas LED apšvietimas. „Dabar žengiamas paskutinis žingsnis – įvykdytas viešasis pirkimas ir LED apšvietimas bus įrengtas ir futbolo stadione. Iki lapkričio 5 d. darbai turėtų būti baigti“, – informavo V. Liutikas. Anot jo, daug kur jungikliai yra automatizuoti, veikia judesio daviklių principu. „Buvusioje policijos sporto salėje LED apšvietimas jau kokie dveji metai yra įrengtas. Visada ėjome ta linkme, kad suvartotume kuo mažiau elektros ir pan.“, – dėstė pašnekovas.
Sporto centro objektų elekt­ros energijos, šildymo sąskaitas centralizuotai apmoka Klaipėdos rajono savivaldybė – kaip ir daugelio kitų biudžetinių įstaigų. Tačiau už vadinamosios policijos sporto salės sąskaitas moka pats Sporto centras tiesiogiai Gargždų plytų gamyklai. „Galime palyginti: už minėtos sporto salės elektrą dabar gavome 1 403 Eur sąskaitą (1 980 kilovatų), o praėjusiais metais už šį laikotarpį mokėjome 439 Eur (1 620 kilovatų). Rugpjūčio mėnesį sąskaita buvo dar didesnė – 1 510 Eur (1 740 kilovatų). Kaina skiriasi kelis kartus“, – patikino pašnekovas. Jis pridūrė, kad dabar patalpomis naudojasi ir Gargždų kultūros centras, kuris iš savo pastato dėl vykstančios renovacijos yra išsikraustęs, tačiau elektros pats suvartojimas ženkliai neišaugo, nes veikia minėtos priemonės: LED apšvietimas, automatiniai jungikliai.


Apynasris – pastatų tvarkymas
Gąsdinančios ir sąskaitos už dujas, kurios naudojamos vandeniui pašildyti vadinamojoje policijos sporto salėje ir pastate prie stadiono. V. Liutikas informavo, kad rugsėjo mėnesį buvo išdeginti 453 kubiniai metrai dujų ir sąskaita siekė 1 351 Eur. „Šį mėnesį išėjo pigiau, o praėjusį mėnesį buvo dar baisiau: už 259 kubus sumokėjome tokią pat sumą. Pernai kaina už kubą buvo 0,42 ct, dabar 3 Eur, o rugpjūtį buvo 3,64 Eur už kubą“, – kalbėjo Sporto centro direktorius.
Jis akcentavo matąs vienintelį apynasrį vis didėjančioms sąskaitoms – pastatų apšiltinimą. „Kaip tik kreipiamės į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą su prašymu dėl vadinamosios policijos sporto salės. Kadangi tvarkyti pastato iš lauko pusės negalime dėl dokumentacijos ir t. t., tai ketiname šiltinti iš vidaus. Jei sutvarkysime sienas, stogą, gyvensime šilčiau ir mažiau mokėsime „Igničiui“. Apšiltinimui prašome 12 000 Eur, stogui – 36 000 Eur, tačiau pastarojo kaina bus tiksli tik po viešojo pirkimo. Ketiname užtempti specialų tentą, nes stogas iki šiol varva. Kitu atveju, jei nieko nedarysime, vien už objektų šildymą per metus sumokėsime 150 000 Eur, o kur dar elektra“, – skaičiavo Sporto centro direktorius V. Liutikas.


Agnė ADOMAITĖ
„Bangos“ archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių