Rajono politikai šiukšlių kainos bėdą perduos valstybei

Antradienį, Naujųjų metų išvakarėse, Klaipėdos rajono politikai rinkosi į neeilinį Tarybos posėdį, kuriame turėjo apsispręsti, ar nuo 2014-ųjų mokėtojams kils visuotinės rinkliavos už atliekas kaina. Tačiau metus pasitikti gyventojai gali ramiai – rajono valdžia šiukšlių mokesčio nepakėlė. Žadama pademonstruoti politinę valią ir nacionaliniu būdu išaiškinti, ar Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) nesavivaliauja keldamas šiukšlių įvežimo į sąvartyną mokestį.

Nagrinės papildomai

Politikai paskutinę metų dieną į posėdį rinkosi dėl vieno klausimo, t. y. rinkliavos už šiukšles dydžio 2014 m. nustatymo. Iš 27 politikų į neeilinį posėdį susirinko 23, tačiau jo pabaigos išlaukė ir galiausiai dėl sprendimo balsavo 19.

Kurį laiką politikai ginčijosi, ar prieš neeilinį posėdį jiems priklausė rinktis į komitetų posėdžius. Mat papildomai klausimą dėl galimai kilsiančios rinkliavos kainos apsvarstė tik Vietos ūkio, gamtosaugos ir plėtros bei Ekonomikos ir biudžeto komitetai. Paaiškėjo, jog į juos deleguoti Tarybos nariai rinkosi savanoriškai. Kiti komitetai nebuvo pakviesti oficialiai, tad asmeninės iniciatyvos papildomai aptarti rezonansinį klausimą neparodė.

Po pusantros valandos trukusių diskusijų, apsižodžiavimų ir barnių 19 politikų vienbalsiai sutarė nebalsuoti nei už, nei prieš kylančią rinkliavą. Priimtas protokolinis sprendimas, pagal kurį Administracijos direktoriui Česlovui Banevičiui pavesta sudaryti darbo grupę ir papildomai išnagrinėti susidariusią situaciją.

Dėl galimo viešųjų ir privačiųjų interesų konflikto meras Vaclovas Dačkauskas (buvęs UAB „Gargždų komunalinės paslaugos“ vadovas) nusišalino nuo klausimo svarstymo ir posėdyje nedalyvavo. Posėdžiui pirmininkauti jis paskyrė savo pavaduotoją Kęstutį Cirtautą. Tačiau opozicijos atstovai vis tiek neliko patenkinti. Esą merui nederėjo net teikti Tarybai rinkliavos įkainių keitimo klausimo.

Nepasitiki KRATC

Priežastis, dėl kurių galimai kiltų visuotinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą įkainis, politikams pristatė UAB „Jostra“ vadovas dr. Jonas Stravinskas. Ši įmonė rengė detalią studiją, kuri esą pagrindė dydžių augimą. Specialistus samdė rinkliavą administruojanti VšĮ „Gargždų švara“, o jų paslaugos kainavo 26 tūkst. Lt. Tačiau parengta studija politikų neįtikino.

Jie nusprendė savo ruožtu išsiaiškinti, ar KRATC padidintas „vartų mokestis“ (šiukšlių įvežimo į Dumpių sąvartyną mokestis už toną) yra pagrįstas.

Tarp posėdžiavusiųjų nuskambėjo siūlymas „vartų mokesčio“ pagrįstumą aiškintis valstybiniu lygiu, t. y. per Tarybos kolegas valstybės valdančiojoje daugumoje (Lietuvos socialdemokratų bei „Tvarkos ir teisingumo“ partijas) inicijuoti KRATC patikrinimą. Vienas iš būdų – pasitelkti Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją, kuri esą skaidriai apskaičiuotų, koks turi būti šiukšlių įvežimo į sąvartyną mokestis.

Priminsime, kad dėl aplinkosauginių įsipareigojimų Europos Sąjungai KRATC valdybos sprendimu nuo 2014 m. „vartų mokestį“ Klaipėdos rajono savivaldybei pakėlė 2,5 karto – nuo 56,07 Lt iki 135,41 Lt. Dėl išaugusių kaštų Savivaldybei esą tektų rinkliavą didinti 31,7 proc. visoms mokėtojų grupėms.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių