Rajono rinkimų komisijoje vyravo darbinga atmosfera

Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Z. Bitinas pasidžiaugė, kad šiuose savivaldos rinkimuose išaugo rinkimų dalyvių politinė kultūra.

Be incidentų ir be rėksmingų skundų savivaldos rinkimus baigusi Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisija akcentavo pagrindinius savo darbo principus: sutelkta komanda, rinkimų proceso nuoseklumas, skaidrumas ir darbinga atmosfera abiejuose rinkimų turuose.


Rajono rinkėjai vangūs
Klaipėdos rajono savivaldybėje 2023 m. savivaldos rinkimuose dirbo 34 apylinkės, viena apylinke daugiau palyginti su praėjusias rinkimais. Gausėjantį apylinkių skaičių lemia vis augantis gyventojų, o tuo pačiu ir rinkėjų skaičius rajone. Šiemet antrojo rinkimų turo sąraše buvo 52 874 rinkėjai, o rinkimuose kovo 19 d. dalyvavo 17 679 rinkėjai. Pagal rinkėjų skaičių Klaipėdos rajonas yra aštuntas Lietuvoje.
„Deja, negalime pasigirti Klaipėdos rajono rinkėjų aktyvumu jau ne vieneri metai. Kartu su kaimynais klaipėdiečiais velkamės Lietuvos mastu tarp paskutiniųjų. Priežastys čia gali būti įvairios, galbūt ir politinės, galbūt ir piliečių sąmoningumo stoka, galbūt ir naujakuriai neskuba susitapatinti su Klaipėdos rajonu“, – po antrojo savivaldos rinkimų turo svarstė ilgametis Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Zigmas Bitinas, vadovaujantis komisijai nuo 1996 m.
Ilgametėje rinkimų organizavimo patirtyje ir šalto, ir šilto matęs Z. Bitinas pasidžiaugė, kad šiuose savivaldos rinkimuose išaugo rinkimų dalyvių politinė kultūra. Jo nuomone, antrojo merų rinkimų turo abu kandidatai laikėsi santūriai, debatuose diskutavo dalykiškai, vienas kitą papildydami. „Tokią korektišką rinkimų kovą seniai bemačiau“, – stebėjosi ilgametis rinkimų organizatorius.


Rėksmingų skundų nebuvo
„Savivaldos rinkimuose mūsų rajonas Lietuvos mastu niekada nenuskambėjo neigiamai. Per abu rinkimų turus gavome 11 skundų, visus juos atidžiai išnagrinėjome, perdavėme Vyriausiajai rinkimų komisijai. Pirmajame ture mus pasiekė 10 skundų, manau, spėjo vieni kitus visi apskųsti. Šiais metais rinkimų agitacijoje įsivyravo nauja mada – didžiuliai plakatai, dėl kurių ir buvo labiausiai skundžiamasi: ar politiniai oponentai turi raštišką leidimą, ar pakankamu atstumu stendas pastatytas, ar jis gali likti rinkimų dieną ir t. t. Matavom tuos stendus ne kartą“, – pasakojo Z. Bitinas. Jo pastebėjimu, kai kurių nusiskundimų kilo todėl, kad žmonės neįsigilino į rinkimų agitacijos kai kurias naujas nuostatas: anksčiau nebebuvo galima agituoti dieną prieš rinkimus, t. y. šeštadienį, o dabar jau galima; anksčiau nereikėjo raštiško sutikimo, jei kabini stendą privačioje valdoje, o dabar jau reikia, stendai šiemet galėjo kaboti ir rinkimų dieną, tačiau jie turėjo išlaikyti 50 metrų atstumą nuo rinkimų apylinkės.
Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Z. Bitinas šypsodamasis pasakojo, kad „Baltosios pirštinės“ pasigyrė Lietuvoje užfiksavusios net 390 pastebėjimų, o rajone nė vieno! Tad antrajame ture iš „Baltųjų pirštinių“ visgi gavo vienintelį skundą. „Gal pamatė, kad neturime jokių pažeidimų, tai dėl statistikos gavome“, – juokavo Z. Bitinas. Skundžiamasi buvo, kad esą rinkimų dieną, kai jau nebegalima agituoti, socialinėje medijoje pastebėta politinė reklama. Tačiau, Z. Bitino nuomone, skundas mažareikšmis, jokios įtakos rinkimų rezultatams negalintis daryti, nes skunde neaiškios pirmojo turo politinės reklamos paskelbimo datos, stinga konkretumo.

Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijoje kovo 19-osios pavakare vyravo darbingos nuotaikos: buvo ruošiamos ataskaitos Vyriausiajai rinkimų komisijai.

Žmonės nori aiškumo
„Abiejuose rinkimų turuose buvo kai kurių neaiškumų rinkėjams, tačiau į visus klausimus apylinkių rinkimų komisijos ir mūsų komisija stengėmės rinkėjams tuoj pat atsakyti. Mūsų darbo nuostata buvo griežta: rinkėjas rinkimuose yra svarbiausias, o mes esame pašaukti organizuoti skaidrius rinkimus ir tarnauti rinkėjų valiai. Žinoma, kažkokių nenumatytų situacijų pasitaikė“, – neslėpė rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Z. Bitinas. Štai sekmadienį vienoje rinkimų apylinkėje atėjusi balsuoti gargždiškė pasipiktino esą radusi, kad už ją jau balsuota. Mat dabar saugant asmens privatumą ant rinkėjų sąrašo dedamas juodas aplankalas ir rinkėjas kitų pavardžių nemato, išskyrus savo, ir ties ja pasirašo. Tad iškart nebuvo pastebėta, kad yra dvi rinkėjos tokia pat pavarde ir vardu. Viena jau buvo balsavusi anksčiau, todėl ties jos pavarde jau buvo parašas. Komisijos nariai bendrapavardei rinkėjai situaciją vėliau išsamiai paaiškino: niekas kitas už ją nebalsavo. „Bet žmonės dabar labai jautrūs, tad reikia su visais kalbėtis, jiems smulkiai viską išaiškinti“, – įsitikinęs Z. Bitinas.


Nervai neatstoja atlygio
Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijoje dirbo 13 narių. Dar keli šimtai 34 apylinkėse. „Dauguma jų – naujokai. Tačiau pasiskirstę pareigomis veikėme sutelktinai, darniai ir profesionaliai, vieni pirmųjų pateikėme atsakingai parengtas rinkimų ataskaitas Vyriausiajai rinkimų komisijai. Mūsų rajono komisijos dirbo taip sklandžiai, kad kartais jau aš pats nebeturėjau ką jiems padėti, patarti, žinoma, kai ką tyliai pareguliuodavau“, – šypsodamasis apibendrino Z. Bitinas. Sklandančias kalbas, kad esą dirbant rinkimų komisijoje galima gerai užsidirbti, jis vadina nepagrįstomis. „Apylinkių komisijos nariai gauna apie 450 eurų „į rankas“, bet jei lygintume pinigine išraiška, tai nervų pasigadiname už du tris tūkstančius. Ir juk komisijų nariai dirba ne tas dvi rinkimų dienas, o kelis mėnesius“, – atkreipia dėmesį Z. Bitinas. Jis akcentavo, kad rinkimų komisijos darbui organizuoti šiemet iš valstybės biudžeto daugiau buvo skirta kanceliarinėms prekėms, transportui, kurui.
2023 m. savivaldos rinkimų Klaipėdos rajono savivaldybės apygardos komisijos ir apylinkių komisijų veiklai iš valstybės biudžeto pirmajam rinkimų turui buvo skirta 200 492 eurai, antrajam turui – 85 075 eurai.


Vilija BUTKUVIENĖ
Aut. nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių