Rinkimuose bus permainų

Dažnai žmonės savo nuomonės viešai neišsako, palinksi galvomis, taip politikams suteikdami iliuziją, kad jiems pritaria.

Kol mes laukiame vasaros šilumos, o sulaukę kaitresnio spindulėlio skubame sugerti birželio šviesos gėrį, Seimas dirba išsijuosęs. Pavasario sesijoje – ne tik interpeliacijos žemės ūkio ministrui svarstymas, aišku, pasibaigęs niekuo, bet ir nemažai įvairiausių įstatymų pakeitimų. Atrodo, jog šiuo metu mums tai neaktualu, dar lyg tie pokyčiai tolimi. Bet žinoti, kas keičiama ir kas keisis, aktualu. Tačiau parlamente ketvirtadienį pritvinkęs priešiškumo konfliktas tarp valdančiųjų ir opozicijos gali užtęsti kai kurių įstatymų pakeitimo procesus.
Štai ateinančių metų pavasarį laukia nauji savivaldos rinkimai. Kiek čia ir beliko: aštuoni mėnesiai. Kol rinkėjai vasaros darbais užsiėmę, kol braškes laisto, karjeruose maudosi, amarus naikina, vietos politikai irgi išsijuosę dirba. Ypatingai „darbas“ verda rajono Tarybos posėdžių metu: tiesiog varžytuvės vyksta, kas kokią aštresnę frazę ištars, kad oponentas gautų nokautą, kas kokią auksinę mintį išgvildens prieš tai net sprendimo projekto neskaitęs. Nors rinkimų kampanija oficialiai dar nepaskelbta, bet labai ryškus „darbas“ vyksta kai kurių politikų feisbuko paskyrose: ten ir keliai asfaltuojami, ten ir stogai dengiami, ten ir reformos sėkmingai įgyvendinamos. Bet rinkėjai turi gi ir savo akis, ir savo ausis: mato, girdi, vertina, diskutuoja tarpusavyje. Dažnai žmonės savo nuomonės viešai neišsako, palinksi galvomis, taip politikams suteikdami iliuziją, kad jiems pritaria. Tačiau yla iš maišo išlenda per rinkimus: neretai pasitaiko, kad rinkėjų palankumo nesulaukia tie, kurie buvo įtikėję savąja pergale. Na, o rajono rinkėjai vėl turės galimybę apsispręsti ateinančių metų kovo mėnesį. Tad bus aiškiau, kaip žmones veikia feisbuko vaizdeliai, bus aiškiau, ar žmonės skiria, kas yra kritika, ironija – tai normalios demokratinės išraiškos priemonės, o kas yra kai kurių politikierių vis labiau visuomenei brukama neapykantos kalba, paprasčiau sakant – patyčios.
Taigi, kol politikai vienaip ar kitaip pustosi padus artėjantiems naujiems savivaldos rinkimams, Seimas svarstomais Rinkimų kodekso projektais numato įvairias permainas, ypatingai – naujai ir detaliai reglamentuoti rinkimų komitetų įsteigimą, veiklą ir atsakomybę.
Rinkimų komitetai turėtų būti įsteigti kaip juridiniai asmenys, panašiai kaip politinės partijos. Ankstesniuose rinkimuose to nebuvo. Pagal siūlomą modelį komitetai būtų steigiami tik dėl savivaldos arba Europos Parlamento rinkimų.
Politiniam komitetui, ketinančiam dalyvauti tik savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose, įsteigti būtų būtina, kad jį steigtų 0,1 proc. toje savivaldybėje ne trumpiau negu pusę metų gyvenamąją vietą deklaravusių gyventojų, bet ne mažiau negu dvigubas tos savivaldybės tarybos narių skaičius (pvz., Vilniaus miesto savivaldybėje – 580, Kauno miesto savivaldybėje – 289, Klaipėdos miesto savivaldybėje – 149).
Užduotis skaitytojams: suskaičiuokime, kiek reikėtų Klaipėdos rajone sąraše surinkti žmonių, kad būtų galima įsteigti savivaldos rinkimams komitetą? Savivaldybės svetainėje skelbiama, kad gyventojų rajone yra 60 786 (deja, nurodyti duomenys 2020 m.), o rajono Taryboje yra 27 nariai.
Taigi, ankstesniuose rinkimuose įsteigti komitetą buvo nepalyginamai paprasčiau – užteko bendraminčių būrelio. Priminsime, kad 2019 m. savivaldos rinkimuose į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą buvo išrinkti trijų visuomeninių rinkimų komitetų „Kurkime kartu“, „Bendrai geriau“, „Klaipėdos rajono žemaičiai“ atstovai.
Antradienį vyks neeilinis Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdis, ypatingas dėmesys bus skiriamas Ketvergių aktualijai: bendruomenė priešinasi verslo siekiams įkurti karjerą, tam reikėtų net išmiškinimo procedūrų, o jei taip įvyktų, ketvergiškiams prieš akis atsivertų Dumpių pragaras. Šią savaitė vykę svarstymai rajono Tarybos komitetuose kuria prielaidą, kad tokiems drastiškiems ketinimams Taryba visgi nepritars. Tarp dešimčių kitų svarstomų klausimų numatytas ir galutinis naujai susiformavusios koalicijos postų paskyrimas – turėtų būti tvirtinamas Administracijos direktoriaus pavaduotojas.

Monika CALZONAITĖ
„Bangos“ korespondentė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių