Savivaldos rinkimai: rajono rinkėjams nemaža kandidatų pasiūla

Asociatyvi nuotr.

Savivaldos rinkimai susiję su viltimis, kad prie vairo stoję rinkėjų valia išrinkti Klaipėdos rajono lyderiai spręs opias problemas, turės naujų idėjų, nekartos praeities klaidų. Rajone jau vienur kitur matomi kandidatų plakatai, nuomonės ūžia socialiniuose tinkluose. O kokį pasirinkimą tiesioginiuose merų rinkimuose turės Klaipėdos rajono rinkėjai? Kandidatams į Klaipėdos rajono merus, kurių yra aštuoni, uždavėme keletą vienodų klausimų.
Kovo 5-ąją savivaldos rinkimuose dėl rajono rinkėjų palankumo ruošiasi kovoti 8 partijos ir vienas politinis komitetas, tiesa, ne visos politinės jėgos iškėlė kandidatus į rajono merus.

Kandidatų komandų penketukai
Tiesioginiuose mero rinkimuose dabartinis Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Karbauskas atstovauja Tautos ir teisingumo sąjungai (centristams, tautininkams) (TTS (ct). Jo vedamo sąrašo į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą pirmajame penketuke rikiuojasi trys Savivaldybės tarybos nariai: Viktoras Kura, individualios įmonės savininkas Martynas Pocius, Seimo nario Petro Gražulio padėjėja Regina Kernagienė, taip pat smulkiojo verslo savininkė Biruta Alšauskienė.
Lietuvos socialdemokratų partijos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkė, vicemerė Ligita Liutikienė šiemet yra vienintelė moteris, kandidatuojanti tiesioginiuose mero rinkimuose Klaipėdos rajone. Socialdemokratų pirmajame penketuke, pretenduojančiame į Savivaldybės tarybą, yra Gargždų plytų gamyklos vykdantysis direktorius, Dovilų seniūnaitis Antanas Skiotys, Savivaldybės tarybos narys, advokatas Raimondas Simonavičius, Savivaldybės tarybos narys, UAB „Gargždų komunalinės paslaugos“ direktorius Vaclovas Dačkauskas, pedagogas, sporto bazių administratorius Mindaugas Jonelys.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Klaipėdos rajono skyrių į savivaldos rinkimus veda Bronius Markauskas, dabartinis Klaipėdos rajono meras. Jis žengia su šiuo sąrašo penketuku: Savivaldybės tarybos nariu, LVŽS Klaipėdos rajono skyriaus pirmininku Raimundu Daubariu, vicemere Violeta Riaukiene, Administracijos direktoriaus pavaduotoju Vytautu Butkumi, Savivaldybės tarybos nare Loreta Piaulokaite-Motuziene.
Politinio komiteto „Bendrai geriau“ kandidatas į merus yra Savivaldybės tarybos narys, verslininkas Vaclovas Macijauskas. Jis paaiškina, kad kiti komiteto sąrašo kandidatai atstovauja tam tikroms sritims: Julius Gerlikas – ūkiui ir statybai, Rasa Mašurinienė – švietimui ir kultūrai, Alma Macijauskaitė – ekonomikai ir urbanistikai, Rolandas Gurauskas – inžinerinėms komunikacijoms.
Darbo partijos Klaipėdos rajono skyriaus sąraše pirmuoju numeriu yra rajono Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vyriausiasis specialistas Gediminas Radzevičius, toliau rikiuojasi ūkininkas žuvininkas Sergejus Ivanovas, kuris yra DP rajono skyriaus pirmininkas, trečias numeris, o ir kandidatas į merus yra Algirdas Virvičius, VšĮ Klaipėdos higienos ir sanitarijos centro Kenkėjų kontrolės skyriaus vadovas. Ketvirta sąraše – mokytoja Jurgita Šemetienė, penktas – Edvinas Donela, DFDS šturmanas.
Liberalų sąjūdžio Klaipėdos rajono skyriaus lyderis ir kandidatas į merus yra rajono Savivaldybės tarybos narys Justas Ruškys, buvęs rajono Savivaldybės administracijos direktorius. Partijos sąrašo pirmajame penketuke – rajono Savivaldybės tarybos narė, ekonomistė Audronė Balnionienė, vadybininkė Loreta Urbutė, rajono Savivaldybės tarybos narė, viešojo administravimo specialistė Aušra Gudauskienė, inžinierius Julius Pozingis.
Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus veda sąrašo lyderis, nepartinis kandidatas į merus Vytautas Tamašauskas, Dauparų–Kvietinių seniūnijos seniūnas. Partijos sąrašo penketuke – Margarita Charitonova, Plungės šilumos tinklų generalinė direktorė, teisininkė, energetikė, LR Seimo komunikacijos ekspertas Martynas Martišauskas, rajono Savivaldybės tarybos narė Rasa Petrauskienė, verslininkas Mindaugas Šunokas.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ Klaipėdos rajono skyrių veda kandidatas į merus Edmundas Zbarauskas, buvęs rajono Policijos komisariato komisaras. Pirmajame penketuke rikiuojasi rajono Savivaldybės tarybos narė Rūta Cirtautaitė, Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vida Valaitytė-Ivakhnenko, rajono Savivaldybės tarybos narys, UAB „Uliks“ valdybos pirmininkas, UAB „Baltic“ direktorius plėtrai Jonas Dumašius, Valstybinės maisto ir veterinarinės tarnybos vyresnysis veterinarijos gydytojas Audrius Kampas.
Laisvės partijos Klaipėdos rajono skyrius kandidato į merus neteikia. Sąraše į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą pirmasis yra partijos lyderis Šarūnas Balnys, dirbantis laboratorinės įrangos tiekimo srityje pramonei ir mokslo įstaigoms. Toliau rikiuojasi Raminta Pliugžmienė, LKVK teisės ir teisėsaugos studentė, transporto vadybininkas Andrius Skyrius, logistikos asistentė Rūta Kaunietė, pardavimų vadybininkas Aurimas Pakštys.

Šūkiai – dėmesiui atkreipti
Kiekvieną partiją ar komitetą savivaldos rinkimuose į priekį veda šūkiai. Štai Laisvės partijos Klaipėdos rajono skyrius akcentuoja ir šūkyje sako „Kartu su laisve“. Tautos ir teisingumo sąjungos (centristų, tautininkų) Klaipėdos rajono skyrius į naujus savivaldos rinkimus žengia su šūkiu „Kuriam kartu!“, o sąrašo vedlys S. Karbauskas turi asmeninį rinkimų šūkį „Rinkis merą pagal svorį!“ Lietuvos socialdemokratų partijos Klaipėdos rajono skyrius savo šūkyje teigia: „Pasirinksite mus – laimėsite Jūs“. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Klaipėdos rajono skyrius rinkėjus motyvuoja posakiu „Rinkis tuos, kuriems rūpi“. Politinio komiteto „Bendrai geriau“ šaukinys – „Tikime tuo, ką darome“, Darbo partijos Klaipėdos rajono skyriaus – „Man svarbu – aš čia gyvenu!“ Liberalų sąjūdžio Klaipėdos rajono skyriaus šūkis byloja „Jūsų bilietas į sėkmę!“, o Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Klaipėdos rajono skyrius ir lyderis teigia esantys „Toliau politikos – arčiau žmonių“. Štai Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ Klaipėdos rajono skyrius kviečia šaukiniu „Vardan Klaipėdos rajono. Darbais, ne žodžiais“.


Totalizatorius: viltys gražios
Ne visi partijų vedliai paklausti drįsta prognozuoti, kiek vietų pavyks laimėti Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje, kai kurie nesiryžo įvardyti ir stipriausių savo konkurentų į mero postą. Darbiečiai tvirtino iš principo neprognozuosią, tačiau sieksiantys maksimumo. Rajono socialdemokratų lyderė L. Liutikienė sako, kad jų komanda tikisi gauti 5–6 mandatus, o mero rinkimuose neišskiria nė vieno konkretaus konkurento, nes esą tik rinkėjai nuspręs, kas yra stipriausi šiuose rinkimuose. Jai antrina TTS (ct) rajono skyriaus lyderis S. Karbauskas ir pritaria, kad rinkėjai atsirinks stipriausią merą, o optimistiškiausi jo komandos nariai mano, kad į Tarybą bus išrinkti 5–7 sąrašo žmonės.
Liberalų sąjūdžio rajono skyriaus lyderis J. Ruškys akcentuoja, jog politikoje visi skirstomi į kairiuosius ir dešiniuosius, tad ir konkurentai yra valstiečiai bei konservatoriai. Jo nuomone, liberalai Taryboje laimės 4–6 vietas.
Politinio komiteto „Bendrai geriau“ vedlys V. Macijauskas teigia, jog stipresni yra LVŽS, nes esą naudojasi visais mero resursais, ir TS-LKD, turintys savo nuolatinį elektoratą. TS-LKD kandidatas į merus V. Tamašauskas išreiškė viltį, kad jų komandai pavyks laimėti rinkimus, tačiau prie mandatų skaičiaus neprisiriša, o kaip konkurentą išskirtų liberalų kandidatą J. Ruškį.
„Vardan Lietuvos“ rajono skyriaus lyderis E. Zbarauskas sakė, kad neverta dalyvauti rinkimuose nesitikint laimėti, o į politinius oponentus, jų partijas nesidairo: eina į priekį matydami rajono gyventojams rūpimus klausimus.
LVŽS Klaipėdos rajono skyriaus lyderis, 2019 m. laimėjęs tiesioginiuose mero rinkimuose, B. Markauskas samprotauja, kad visi kandidatai į merus pakankamai stiprūs, o spėlionėms ir totalizatoriui dar ankstoka. Tačiau mano, kad valstiečiai iškovos ne mažiau nei 7 vietas, o po naujų rinkimų formuos naują valdančiąją daugumą. Kaip jau minėjome, Laisvės partija savo kandidato į merus neteikia, tačiau kandidatų sąraše į Tarybą pirmasis numeris Š. Balnys sako, jog komanda žinanti, kad laimėsianti, nes Gargždai jau pribrendo pozityviems pokyčiams.


Politikai kaimynams kaimyniški
Kandidatai į merus paprastai įsivaizduojami kaip labai oficia­lūs žmonės, tačiau, norėdami šiek tiek išsklaidyti tą labai rimtą rinkiminę nuotaiką, kandidatų nuotaikingai paklausėme, o ką apie juos mano kaimynai. Be abejonės, sulaukėme kai kurių atkirčio, kad patys ir paklaustume tų kaimynų. „Vardan Lietuvos“ Klaipėdos rajono skyrių vedantis E. Zbarauskas pridūrė, kad būtų nekorektiška kalbėti apie save kaimyno lūpomis.
S. Karbauskas, TTS (ct) skyriaus atstovas, prisipažino, kad kaimynai jį vadina ir dosniu, ir bendruomenišku, ir bosu. LŽVS kandidatas, meras B. Markauskas paminėjo, kad artimiausi kaimynai gyvena už trijų šimtų metrų, atsikelia naujakurių, o jis visą gyvenimą stengiasi sugyventi su kaimynais, tad santykiai su jais geri.
Štai socialdemokratų lyderė L. Liutikienė save apibūdina kaip kaimynišką kaimynę. Liberalų lyderis J. Ruškys mano, kad kaimynai pasakytų, jog jis yra tylus, mandagus, tvarkingas.
Politinio komiteto „Bendrai geriau“ kandidatas V. Macijauskas atliko net trijų kaimynų apklausą, kurie teigė, kad kandidatas turi humoro jausmą, yra darbštus ir sąžiningas, netrukdąs gyventi ir visada bėdoje padeda. TS-LKD kandidatas V. Tamašauskas mano esąs kaimynams draugiškas, tikrai netriukšmingas, dažnai iš jų girdintis, kad esąs paslaugus, darbštus ir tvarkingas.

Patarimai norintiems tinkamai pasirengti balsavimui: pasižymėti savo kalendoriuje rinkimų datą; susipažinti su rinkimų programomis; kandidatų biografijomis bei kita apie kandidatus patikimuose informacijos šaltiniuose skelbiama informacija; stebėti ir aktyviai dalyvauti kandidatų debatuose. Rinkimų dieną eiti balsuoti ir pakviesti savo pilietinę pareigą atlikti savo šeimos narius, draugus, kolegas.


Parengė
Dana LUKAUSKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių