„Šeima – pati didžiausia dovana“, – neabejoja Gargždų globos centro kolektyvas

Gargždų globos centro kolektyvas. Vadovė I. Beržanskienė – priekyje. „Globėjais tampama dėl įvairių priežasčių: vieni nori užpildyti tuščią lizdą, kai vaikai užauga ar jų tiesiog nėra, tėvų netenka giminaičiai, kiti – jaučiasi vieniši, myli vaikus ir tokiu būdu siekia įprasminti savo gyvenimą“, – pastebi darbuotojos.

Gargždų socialinių paslaugų centro padalinyje Globos centre per šiuos metus suformuotas naujas kolektyvas, kuris ypač džiaugiasi, kad 2021-aisiais metais dar 7 vaikučiai, kurių amžius nuo 1,5 iki 10 metų, surado šeimas. Šiuo metu Klaipėdos rajone kiek daugiau nei 100 vaikų auga globėjų šeimose. Apie darbo specifiką ir rezultatus Globos centro darbuotojos sutiko papasakoti „Bangos“ skaitytojams.

Didžiulė pažanga

Globos centro vadovės pareigas laikinai jau pusmetį eina gargždiškė Indrė Beržanskienė. „Dar prieš 15 metų dirbau socialine pedagoge mokykloje, vėliau ilgą laiką gamybos įmonėje rūpinausi personalo sritimi. Dabar įvyko tarsi sugrįžimas į socialinį darbą. Maloniai nustebino vykstanti vaikų globos namų pertvarka, kai tėvų globos netekę vaikai vietoje didelių institucinių vaikų globos namų apgyvendinami kiek įmanoma artimesnėse šeimai sąlygose – globėjų, įtėvių šeimose arba nedideliuose bendruomeniniuose vaikų globos namuose. Smagu, kad šios reformos pasekmė – vos prieš keletą metų veikti pradėję globos centrai, kurie teikia paslaugas būsimiems, esamiems globėjams, globojamiems vaikams bei jų biologiniams tėvams. Didžiulė pažanga“, – neabejoja I. Beržanskienė. Ji pridūrė, kad dirbti vadove žymiai lengviau, kai suformuotas kolektyvas yra kompetentingas ir darbštus, pasiruošęs spręsti bet kokius iškylančius iššūkius.

Šiuo metu Globos centre be vadovės dirba 3 globos koordinatoriai, nuolat teikiantys pagalbą globėjų šeimoms, 2 specialistai, rengiantys globėjus, kurie konsultuoja žmones, norinčius tapti globėjais ar įtėviais, psichologė ir psichoterapeutė.

Kuprinė – su neigiama patirtimi

Globėjus rengiančiais specialistais dirba Odeta Preikšaitienė ir Ramunė Ramonienė. „Mūsų kompetencija – mokymų vedimas būsimiems globėjams, rūpintojams ir įvaikintojams, taip pat jų vertinimas, išvadų rengimas, globėjų savipagalbos susitikimų organizavimas, konsultavimas, globėjų paieška. Taip pat rūpinamės, kad būtų surasta geriausiai vaiko poreikius atitinkanti globėjų šeima“, – vardijo O. Preikšaitienė. Ji pasidžiaugė, kad per šiuos metus 18 asmenų pabaigė mokymus, skirtus būsimiems globėjams. Du iš jų nusprendė tapti budinčiais globotojais ir papildomai išklausė ne tik pagrindinius, bet ir specializuotus mokymus. „Dabar laukia, kol galės tapti mūsų bendruomenės dalimi“, – šypsodamasi sakė Odeta.

Anot Odetos, labai svarbu suprasti, kad į globėjų šeimas vaikai ateina su didžiule savo patirčių kuprine, kurioje yra prikaupę įvairiausių išgyvenimų. Didelė jų dalis – neigiami. Juk vaiko paėmimas iš šeimos neįvyksta šiaip sau. Tad globėjų pareiga yra tą kuprinę ištuštinti ir pripildyti žymiai gražesnių dalykų, kad vaikas išaugtų savarankiškas ir galėtų sėkmingai adaptuotis visuomenėje, kad jam sektųsi. „Ištuštinti tą kuprinę nėra lengva, susiduriama su įvairiais iššūkiais, todėl globėjams reikia nuolatinio palaikymo, pastiprinimo, jų problemų supratimo. Dar prieš tampant globėju ar įtėviu, labai svarbu įsivertinti savo galimybes ir pasirengimą šiam žingsniui. Tam ir yra organizuojami mokymai, kurių metu dalyviai gali pažvelgti į globojamo vaiko pasaulį, šiek tiek kitomis akimis pamatyti jo poreikius ir patirtį bei įvertinti, ar jie gali tapti globėjais, įtėviais. Mokymai padeda asmenims priimti galutinį sprendimą. Dalyvavimas mokymuose nereiškia, kad privalote tapti globėjais. Tiesiog „pasimatuosite“ savo galimybes“, – pabrėžė O. Preikšaitienė.

Pandemija apsunkino bendravimą

Pandemijos metu daugelis šeimų susidūrė su sunkumais ir patyrė iššūkių, ne išimtis ir globėjų šeimos. Tačiau Globos centro specialistų darbas nenutrūko, šeimoms buvo teikiama įvairiapusė pagalba, tik bendravimas dažniau vyko nuotoliniu būdu. Globos koordinatoriai, psichologė, psichoterapeutė bei globėjus rengiantys specialistai ir vaikams teikė konsultacijas telefonu ar vaizdo skambučiu, buvo organizuojami savipagalbos susitikimai, įvairūs mokymai, paskaitas skaitė psichologė ir žinomi lektoriai, tokie kaip Evaldas Karmaza, Jovita Anikinaitė. Laikantis visų saugumo reikalavimų buvo organizuojami vaikų susitikimai su biologiniais tėvais.

Globos koordinatorėmis centre dirba Monika Račkauskienė, Inga Užpurvė ir Rūta Kaziulienė. Jos atvirai sakė, kad darbas nėra paprastas, po vaiko apgyvendinimo šeimoje teikiamos tęstinės paslaugos: nuolat vertinami vaiko individualūs poreikiai, padedama palaikyti ryšį tarp vaiko ir jo biologinių tėvų, nuolat bendraujama su globėjais. Kasdien tenka daug emocinio krūvio. „Pavyzdžiui, mano sritis – ir budintys globotojai, pas kuriuos patenka dėl smurto, nepriežiūros ar kitų priežasčių iš biologinės šeimos paimti vaikai. Šiuo atveju vaikai naujuose namuose apsigyvena tik trumpam laikotarpiui, kol gali grįžti į savo biologinę šeimą arba jiems nustatoma nuolatinė globa, jei tėvai per šį laikotarpį nepadaro reikšmingų pokyčių“, – sakė I. Užpurvė.

Pajutęs saugumą gyja

Globos centre teikiama ir psichologinė pagalba vaikui, globėjui ar jo šeimos nariams. Psichologė Laura Viršilaitė įvardijo, jog globojamiems vaikams būna įvairių raidos, nerimo, valgymo sutrikimų. Globėjai dažnai konsultuojasi dėl auklėjimo metodų, nori atrasti sprendimą, kaip susitarti ir pan. Akcentuota, kad bendros globėjų ir globos centro specialistų pastangos duoda pastebimų rezultatų – vaikas, pajutęs saugumą globėjų šeimoje, atsitiesia, gyja jo fiziniai ir emociniai sužeidimai.

Globos centro vadovė I. Beržanskienė teigė, jog visada ieškoma geriausių išeičių: „Nesame visagaliai, ne visas problemas galime išspręsti, tačiau noras yra didelis. Teikiame kvalifikuotą pagalbą ir kartu su globėjais kuriame bendruomenę, kurioje nuoširdžiu ir glaudžiu bendradarbiavimu siekiama likimo nuskriaustų vaikų gerovės.“

Kviečia kreiptis

Šiandien vis dar yra vaikų, kurie laukia galimybės užaugti šeimoje. Norintieji tapti globėjais ar įtėviais, norintieji pasidomėti globos galimybėmis gali susisiekti su Globos centro darbuotojais tel. 8 664 32595 arba elektroniniu paštu bei atvykti į Globos centrą, Sodo g. 1, Gargžduose.

Gyventojai kviečiami sekti naujienas Globos centro feisbuko profilyje „Vaikai yra vaikai. Klaipėdos rajonas“. Taip pat visos aktualijos skelbiamos 66 visos Lietuvos globos centrus vienijančiame tinklalapyje www.globoscentrai.lt

Agnė ADOMAITĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių