Seimas po svarstymo pritarė siūlymams, kuriais siekiama pagerinti situaciją darbo rinkoje

Asociatyvi nuotr.

Seimas po svarstymo pritarė Užimtumo įstatymo ir lydimojo Sveikatos draudimo įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama sudaryti galimybes dirbti daugiau žmonių ir didinti aukštos kvalifikacijos darbuotojų darbo užmokestį.

Svarstomu Užimtumo įstatymo pakeitimų projektu Nr. XIVP-1399(2) siekiama tobulinti bedarbio statuso suteikimo ir panaikinimo bei tinkamo darbo nustatymo teisinį reguliavimą; derinti darbo jėgos pasiūlą ir paklausą, pritraukiant išvykusius aukštos kvalifikacijos Lietuvos Respublikos piliečius ir aukštos kvalifikacijos užsieniečius, paskatinant užsienio investuotojus perkelti savo gamybinę arba paslaugų veiklą į Lietuvą, sumažinant darbuotojui tenkančias atvykimo išlaidas, o darbdaviui – aukštos kvalifikacijos darbuotojo paieškos išlaidas; numatyti individualios užimtumo veiklos planavimo ir konsultavimo dėl pasirengimo dirbti paslaugų teikimą darbo rinkai besirengiantiems asmenims; suteikti galimybę užimtiems asmenims mokytis ir įgyti aukštą pridėtinę vertę kuriančias kvalifikacijas ir kompetencijas, mokytis pameistrystės organizavimo forma, įvertinti ir pripažinti neformaliojo švietimo ir savišvietos būdu įgytas kompetencijas, užsieniečiams mokytis valstybinės kalbos, didinti paramos judumui ir paramos darbo vietoms steigti priemonių įgyvendinimo veiksmingumą ir efektyvumą.

Pasak Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko Mindaugo Lingės, projektu sudaroma mažiau galimybių atsisakyti tinkamo darbo pasiūlymo: „Deja, realybė tokia, kad nemažai asmenų į Užimtumo tarnybą eina ne darbo, o bedarbio statuso, garantuojančio socialines garantijas. Todėl pakeitimai leistų užtikrinti, kad galintys dirbti neturėtų prabangos išsisukinėti nuo tinkamų pasiūlymų.“

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete patobulintas siūlomos naujos užimtumo rėmimo priemonės – atvykimo išmokos – reglamentavimas. M. Lingės teigimu, tik vieną procentą atvykstančios darbo jėgos sudaro aukštų technologijų specialistai. Todėl siūloma priemonė nukreipta pritraukti ir susigrąžinti aukščiausios kvalifikacijos talentus, Lietuvoje nedirbusius daugiau nei penkerius metus: „Darbuotojai galėtų pretenduoti į vienkartinę 4,1 MMA dydžio išmoką, o darbdaviai – į 7,2 MMA dydžio. Esminis momentas: šių darbuotojų atlyginimai dideli, kaip ir jų sumokami mokesčiai. Taigi, skaičiuojama, kad šios finansinės paskatos ne tik atsipirks, bet ir kurs daugiau naudos per mokamus mokesčius, vartojamą jų kuriamų produktų vertę.“

Vis dėl to, komitetas pasiūlė įtvirtinti ir tam tikrus saugiklius, taikant šią priemonę. „Siūlome įtvirtinti saugiklį atvykimo išmokai, kuri būtų taikoma skatinant į šalį atvykstančius aukštos pridėtinės vertės darbuotojus. Siekiant labiau paskatinti į Lietuvą atvykti aukštos kvalifikacijos specialistus, kurie tokio sprendimo dar nėra priėmę, siūloma apriboti galimybę vienkartines išmokas gauti šiuo metu jau relokuotų ar relokuojamų įmonių darbuotojams“, – sakė komiteto pirmininkas.

Taip pat siūloma nustatyti, kad šios išmokos būtų mokamos terminuotą laikotarpį – iki 2025 m. birželio 1 d.

Sveikatos draudimo įstatymo Nr. I-1343 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-1400(2) tikslas – sudaryti galimybę nedirbantiems asmenims, kuriems suteikiamas darbo rinkai besirengiančio asmens statusas, išlikti apdraustaisiais sveikatos draudimu valstybės lėšomis.

LR Seimo pranešimas žiniasklaidai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių