Sėlenų kaime išdygs savarankiško gyvenimo namai

Bendruomenės „Smilgynai ir kaimynai“ pirmininkas A. Žemgulis džiaugiasi, kad savarankiško gyvenimo namų projektas sparčiai juda į priekį.

Vienišiems seneliams ar socialinę atskirtį patiriantiems asmenims Sėlenuose bus pastatyti savarankiško gyvenimo namai. Projektas įgyvendinamas bendruomenės „Smilgynai ir kaimynai“ iniciatyva. Bendruomenės pirmininkas Algirdas Žemgulis neabejoja tokių paslaugų poreikiu ir sako dedantis visas pastangas, kad savarankiško gyvenimo namai duris atvertų kaip įmanoma greičiau.

Vicemeras V. Butkus teigia, kad visada džiugina tokie bendruomenių projektai, kurie yra skirti ne tik pramogai ar šventėms, bet ir sprendžia socialines problemas, supažindina su mūsų kultūra, skatina pasididžiavimą savo kraštu, turi išliekamąją vertę.


Įkvėpė Gudkaimio patirtis
Bendruomenės pirmininkas A. Žemgulis „Bangai“ pasakojo, kad idėja įgyvendinti tokio pobūdžio projektą kilo tuomet, kai su Vietos veiklos grupe „Pajūrio kraštas“ buvo išvykę į išvažiuojamąjį seminarą Vilkaviškio rajone ir lankėsi Gudkaimio kaimo bendruomenėje. Būtent čia pamatė jau sėkmingai veikiančius savarankiško gyvenimo namus, kuriuose yra 18 kambarių, dirba du personalo žmonės. Gudkaimyje buvo renovuotas senas pastatas ir įgyvendintas minėtas projektas. „Pagalvojome, kad mes taip pat turime vietos prie bendruomenės namų, žemė pagal panaudos sutartį čia priklauso bendruomenei. Tad, pasitarę bendruomenės valdyboje, nus­prendėme taip pat realizuoti savarankiško gyvenimo namų idėją. Projektą vykdome kartu su Nacionaline mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos, Vietos veiklos grupe „Pajūrio kraštas“, – pasakojo „Smilgynai ir kaimynai“ bendruomenės pirmininkas A. Žemgulis. Anot jo, su Klaipėdos rajono savivaldybės administracija buvo pasirašyta jungtinė veiklos sutartis. Bendra vietos projekto vertė 207 267,60 Eur. Pusę sumos pagal pasirašytą jungtinės veiklos sutartį dengia Klaipėdos rajono savivaldybės administracija, kitą pusę finansuoja Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos. Finansavimas buvo gautas pagal parengtą projektą.


Įsikurs aštuoniuose nameliuose
Projekto darbai sparčiai juda į priekį. „Mes pastato nestatome, o bus atskiri moduliniai nameliai kiekvienam gyventojui. 17 kvadratinių metrų namelyje bus kambarys, mini virtuvėlė, dušas, tualetas, yra boileris, šildymo sistema oras/oras. Viename namelyje gyvens vienas žmogus“, – akcentavo A. Žemgulis. Kuomet kalbėjome, sklype stovėjo dar tik vienas namukas, kuris numatytas personalui. Čia dirbs vienas socialinis darbuotojas ir socialinio darbuotojo padėjėjas. Suplanuotos bendros patalpos skalbimui, džiovinimui, kad gyventojai turėtų, kur išsiskalbti drabužius. Sklypo centre bus poilsio zona, bus įrengtas gražus parkelis.
Jau greitai, planuojama per porą savaičių, sklype bus pastatyti iš viso 8 moduliniai nameliai. Iki to laiko reikėjo pasirūpinti infrastruktūros sutvarkymu. Sklypas išlygintas, aptvertas tvora, sutvarkyti įvažiavimai, padarytas gręžinys, pastatyti valymo įrenginiai, atvesta elektra. „Būtent infrastruktūros įrengimas kainavo nemažai, dėl to pradžioje bus tik 8 nameliai, nors pagal projektą esame jų numatę 19. Tačiau pirmuoju etapu apsiribosime minėtais aštuoniais“, – dėstė iniciatyvos, idėjų nestokojantis bendruomenės pirmininkas A. Žemgulis. Paklaustas, kas projekto rangovas, šypsodamasis atsako: „Pats esu kaip darbų vykdytojas, kadangi mes nesame PVM mokėtojai, tai ieškojome, kas darbus atliktų pigiau, tai buvo ir dirbantieji pagal verslo liudijimus. Visur derėjomės, apeliavome į tai, kad čia socialinis projektas, reikia padėti seneliams, padaryti nuolaidas.“


Prašys papildomo finansavimo
Atvežtuose nameliuose beliks pasirūpinti baldais, virtuvės spintelėmis, lova, kriaukle, šaldytuvu, kaitlente, televizoriumi. Bendruomenės pirmininkas rašo projektą dėl įrangos įsigijimo, kad dar būtų skirtas finansavimas. „Projekto įvykdymas yra numatytas iki kitų metų liepos 24 d., tačiau aš norėčiau, kad būtų startuojama jau šį rudenį. Tam reikia papildomo finansavimo, dėl to kreipsiuosi į Klaipėdos rajono savivaldybę, mums trūksta lėšų kiemo takų išgrindimui, kad seneliams netektų vaikščioti žvyruotais takais. Ir, žinoma, minėtiems baldams, įrangai“, – sakė pašnekovas.
Tai bus pirmieji savarankiško gyvenimo namai mūsų rajone. Bendruomenės pirmininkas neabejoja jų poreikiu: „Yra labai didelis trūkumas tokių vietų. Pats kalbėjau su Klaipėdos rajono meru Broniumi Markausku, tai, jo nuomone, taip pat reikia kuo greičiau įgyvendinti tokio pobūdžio projektus.“
Pasak Klaipėdos rajono savivaldybės vicemero Vytauto Butkaus, iki šiol tokių bendruomeninių namų Klaipėdos rajone nebuvo, tad ir realų poreikį kol kas nustatyti sunku. Kai duris atvers savarankiško gyvenimo namai Smilgynuose, bus galima stebėti, kaip greitai jie užsipildo, ar susidaro eilė ir spręsti dėl tolimesnio poreikio.

Tai žinotina
Klaipėdos rajono savivaldybė bendruomenes remia per įvairias programas. Bendruomenių vykdomų projektų daliniam finansavimui Strateginiame veiklos plane yra skirta atskira priemonė, kuriai šiemet skirta 338,3 tūkst. eurų. Iš šios priemonės finansuotas ir bendruomenės „Smilgynai ir kaimynai“ projektas.
Taip pat atskira eilutė numatyta ir Klaipėdos rajono savivaldybės bei nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimui. Šiemet tam skirta 160 tūkst. eurų. Kultūros skyriaus patarėja Jolanta Polekauskienė informuoja, kad šios lėšos yra paskirstomos seniūnijoms pagal patvirtintą metodiką: bazinė suma seniūnijai – 3 000 eurų ir kintamoji – 1,50 Eur gyvenamąją vietą deklaravusiam seniūnijos gyventojui.
Konkursas šiam finansavimui yra skelbiamas metų pradžioje ir paraiškas gali teikti visos Klaipėdos rajone registruotos nevyriausybinės ir bendruomeninės organizacijos. Jos pretenduoja į tos seniūnijos, kurioje yra registruotos, lėšas.
2023-iasiais iš šios programos finansuojami 42 projektai, kuriems paskirstyta 138,8 tūkst. eurų. Projektų yra daug ir įvairių – nuo renginių organizavimo iki aplinkos gerinimo, nuo pažintinių išvykų iki bendruomenių patalpų komunalinių išlaidų apmokėjimo.
Kultūros skyriaus patarėja J. Polekauskienė kaip vieną iš įdomesnių projektų išskiria Gargždų bendruomenės projektą „Rene poezijos vakaras, kunigo Mykolo Vaitkaus metų paminėjimas“, kuris buvo pristatytas per Gargždų miesto jubiliejinę šventę.


Agnė ADOMAITĖ
A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių