Seniai įvykdytų muitinių nusikaltimų organizatoriai valstybės biudžetą papildys solidžia suma

Lietuvos apeliacinis teismas patenkino Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro apeliacinį skundą ir iš nuteistų už cigarečių kontrabandą bei neteisėtą disponavimą akcizais apmokestinamomis prekėmis asmenų Lietuvos valstybę atstovavusios Vilniaus teritorinės muitinės naudai priteisė virš 421 tūkst. eurų turtinei žalai, atsiradusiai dėl nesumokėtų mokesčių, atlyginti.

Vilniaus teritorinės muitinės civilinis ieškinys iš dalies buvo tenkintas po ilgų teisminio bylinėjimosi metų. Istorija prasidėjo dar 2009 metų vasarą, kai Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai netoli Lavoriškių kelio posto sulaikė du vilkikus su kontrabandinėmis cigaretėmis: viename jų buvo 800 dėžių rusiškų cigarečių „Imperial Classic“, kitame rastas panašus kiekis dėžių cigarečių „Jing Ling“. Sulaikyto cigarečių krovinio vertė siekė 1,16 mln. eurų. Prokurorų ir Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnų kruopščiai atlikto ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyti ir šio tuo metu vienų iš stambiausių muitinių nusikaltimų organizatoriai.

2017 m. Vilniaus apygardos teismas kaltais dėl dalyvavimo organizuotoje grupėje gabenant cigarečių kontrabandą bei neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis pripažino A. T. ir V. V. Jiems teismas skyrė 300 MGL (11 298 eurų) baudas. Kadangi vykstant ikiteisminiam tyrimui A. T. buvo suimtas 171 parą, laikyta, kad jis jau atliko bausmę. Tyrimo metu už grotų 27 paras praleidęs V. V. valstybei turėjo sumokėti 9904 eurus, iš jo teismas nurodė išieškoti ir beveik 62 tūkst. eurų – vieno vilkiko, kuriuo buvo gabenamos akcizinės prekės, vertę. Kiti du asmenys, kuriems buvo pateikti kaltinimai dėl kontrabandos ir neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis, pirmosios instancijos teismo buvo išteisinti. Vilniaus apygardos teismas atmetė ir Vilniaus teritorinės muitinės pateiktą 873 tūkst. eurų civilinį ieškinį, kuriuo buvo prašoma atlyginti dėl šių nusikaltimų atsiradusią valstybei nesumokėtų mokesčių (akcizo ir PVM) sumą.

Lietuvos apeliacinis teismas 2019 m. sausio 11 d. iš dalies tenkino prokuroro skundą ir dar vieną asmenį – D.B., pripažino kaltu dėl dalyvavimo organizuotoje grupėje gabenant cigarečių kontrabandą. Teismas jam skyrė 150 MGL (5649 eurų) baudą. Apeliacinės instancijos teismas paliko galioti pirmosios instancijos nuosprendžio dalį, kuria buvo atmestas Vilniaus teritorinės muitinės civilinis ieškinys.

Siekdamas, kad būtų tenkintas civilinis ieškinys ir išieškota valstybės dėl nesumokėtų mokesčių patirta žala, Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Lietuvos Aukščiausiajam Teismui pateikė kasacinį skundą. 2020 m. vasario mėn. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas prokuroro kasacinį skundą tenkino ir bylos dalį dėl civilinio ieškinio perdavė nagrinėti iš naujo apeliacine tvarka.

Š. m. lapkričio mėnesio pabaigoje Lietuvos apeliacinis teismas konstatavo, kad pirmosios instancijos teismas netinkamai išsprendė klausimą dėl Vilniaus teritorinės muitinės pateikto civilinio ieškinio. Teisėjų kolegija atsižvelgė į prokuroro apeliaciniame skunde nurodytus argumentus ir, be kita ko, konstatavo, jog, pagal Bendrijos muitinės kodekso nuostatas, skola muitinei atsiranda neteisėto prekių įvežimo momentu. Įvežtos cigaretės Lietuvos muitinėje nebuvo deklaruotos ir nebuvo sumokėti importo mokesčiai (akcizas, PVM), todėl valstybei buvo padaryta turtinė žala dėl negautų pajamų (mokesčių) ir tam neturi reikšmės aplinkybė, kad cigaretės buvo konfiskuotos ir vėliau sunaikintos.

Apeliacinis teismas iš dalies tenkino byloje pareikštą Vilniaus teritorinės muitinės civilinį ieškinį ir iš trijų už muitinius nusikaltimus nuteistųjų solidariai priteisė 421 tūkst. eurų turtinei žalai atlyginti. Civilinio ieškinio vykdymo užtikrinimas nukreiptas į nuteistiesiems ir jų sutuoktinėms priklausantį turtą, į kurį buvo apribotos jų nuosavybės teisės.

Prokuratūros informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių