Seniūnaičio atlygis – 8 eurai per mėnesį

Asociatyvi nuotr.

„Ar Jūs dirbtumėte už 8 eurus per mėnesį? O mūsų seniūnaičiai tą daro. Kuro ir telefono išlaidoms jie gauna vos 100 eurų per metus!“ – stebisi Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas, pateikęs Tarybai sprendimo projektą, kuriuo siūlyta didinti išmokas seniūnaičiams. Tarybos narių daugumos sprendimu praėjusį antradienį projektą pasiūlyta tobulinti.


Įžvelgia ambicijas
Klaipėdos rajono meras B. Markauskas savo feisbuko paskyroje atkreipė dėmesį, jog ne kartą ir seniūnai, ir patys seniūnaičiai, kurie dirba visiškai be jokio atlygio, akcentavo, kad 8 eurai per mėnesį nepadengia patiriamų išlaidų. „Tad <…> Tarybai pasiūliau jiems skirti 600 per metus arba 50 eurų per mėnesį. Panašias išmokas skiria ir aplinkinės savivaldybės, bet… Eilinį sykį valdantieji pademonstravo ambicijas. Socialdemokratai, liberalai ir konservatoriai atmetė siūlymą didinti išmokas. Ir jokių argumentų“, – po Tarybos posėdžio savo feisbuko paskyroje nuomone dalijosi meras B. Markauskas.
Anot jo, valdantiesiems esą reikia daugiau pasvarstyti, pagalvoti. „<…> reikia protokolinių pavedimų ir komisijų, nes kitaip negali ir negeba. Gaila, kai garbės troškimas būti projekto autoriumi, nustelbia sveiką protą“, – dėstė jis.
Tarybos posėdyje meras priminė, jog Tarybos narys Sigitas Karbauskas rajoną apibūdina kaip pasmerktą pinigams, o seniūnaičiams numatyti tik 8 Eur per mėnesį. „Negražu ir nepatogu. O pareigų seniūnaičiai turi daug. Turime gerbti šią instituciją, aplinkinėse savivaldybėse, pavyzdžiui, Klaipėdos mieste mokama 70 Eur per mėnesį, Palangos mieste – 50 Eur, Šilalėje – 50 Eur, Tauragėje – 30 Eur, o pas mus – 8 Eur“, – palygino jis.


Spręs speciali komisija
Tą pačią Tarybos posėdžio dieną oficialią poziciją internete išplatino ir Klaipėdos rajono savivaldybė. „Tarybos narių daugumos sprendimu projektą pasiūlyta tobulinti. Speciali komisija, sudaryta iš politikų, Administracijos darbuotojų, pasitardama su seniūnaičiais, nuspręs, kokio dydžio išmoka ir nuo kada turėtų būti skiriama rajono seniūnaičiams, kiek kartų per metus ją reikėtų mokėti“, – rašoma Savivaldybės informaciniame pranešime.
Informuojama, jog taip pat bus sprendžiami klausimai dėl seniūnaičių atskaitomybės, siekiant palengvinti jiems tenkančią administracinę naštą, tai yra – kiek ir kokių dokumentų jiems reikėtų pateikti, norint pagrįsti išlaidas.
„Tikimasi, kad jau kitame Tarybos posėdyje bus priimtas patobulintas sprendimo projektas, kuris paskatins ne tik didesnį susidomėjimą seniūnaičio pareigomis, bet ir leis geriau atstovauti gyventojų interesams“, – žadama Savivaldybės informacijoje.


Išmoka neadekvati
Ketvergių seniūnaitijos seniūnaitė Rasa Kuzavienė „Bangai“ sakė, jog seniūnaičiams vienareikšmiškai reikėjo padidinti išmokas. „Klaipėdoje seniūnaitijos nedidelės ir tokių atstumų nėra. O mums kartais tenka ir po keletą kartų per mėnesį važiuoti į seniūniją, susirinkimai būna. Taip pat važiuojame ir į Savivaldybę. Gaištame savo laiką, eikvojame degalus, kurių kainos tik kyla, tačiau niekam neįdomu“, – neslėpė nusivylimo ji.
R. Kuzavienė prisiminė, jog anksčiau buvo įtraukta į Etikos komisijos sudėtį ir nemaloniai nustebo, kai vienas iš vietos Tarybos narių pasiteiravo, ar politikams yra apmokamas šis darbo laikas, kai jie dirba Etikos komisijoje. „Mes buvome 3–4 visuomenininkai, kurie gaištame savo laiką, atvykstame, o juk būna, kad kartais net kvorumo nebūna – posėdžiai neįvyksta. Toks vietos Tarybos nario klausimas buvo labai neetiškas“, – kalbėjo pašnekovė. Ji pati seniūnaitės pareigas eina jau ketvirtą kadenciją. Darbas nėra paprastas. Juk bet kuris gyventojas bet kada gali paskambinti. „Klausimai, problemos būna įvairios. Vienas elementariai neranda seniūnijos numerio, o kitam problemos dėl kelio ir pan. Imi žemėlapį, analizuoji, stengiesi žmogaus problemas perteikti savivaldai, mūsų siekis atstovauti žmonių interesams“, – kalbėjo R. Kuzavienė. Jos nuomone, 50 Eur per mėnesį ir būtų optimali suma seniūnaičiui.


Gyventojai drasko akis
Buvusi Smilgynų seniūnaitė Ligita Uvarova atvirai sakė, jog į seniūnaitės darbą buvo įdėjusi visą širdį, atsidavusiai dirbo, tačiau skaudžiausia, kai čia atsikraustę iš miesto gyventojai jaučiasi turį teisę seniūnaičiui draskyti akis bet kuriuo paros metu. Jie įsivaizduoja, kad tai darbo vieta ir tu privalai viską mesti, iškart spręsti jų problemas. „Po tokių atakų jautiesi taip, kad tau pačiam reikėtų psichologo, priveda iki ašarų. Todėl, manau, bent jau mūsų seniūnaitijoje reikėtų, kad seniūnaitis gebėtų tinkamon pusėn pasiųsti neturinčius ribų asmenis“, – emocingai svarstė L. Uvarova.
Anot jos, žinoma, rankas nuleisti paskatina ir neadekvatus atlygis. Pats išleidi žymiai daugiau nei gauni: „Manau, leiskite tiems politikams, kurie nebalsavo šiame Tarybos posėdyje dėl išmokų seniūnaičiams didinimo, padirbti taip, kaip dirbome mes, seniūnaičiai. Tegul padirba iš idėjos už 100 Eur per metus <…>. Ir be savaitgalių ar šventinių dienų. Ne tik gavau 100 Eur už metus, dar teko iš savęs pridėti norint kažką suorganizuoti gyventojams. Juk gyventojai to nemato, dauguma galvoja, kad sėdim šiltai ir gaunam gerą užmokestį. Smagu, kai įvertina pastangas gyventojai gražiu žodžiu. Bet smagiau būtų, kai už darbą tinkamai sumokėtų. Atsisakiau šio seniūnaitės posto, mielai užleidžiu „linksmą“ vietą kitam ir linkiu sulaukti tokio atlygio, kuris motyvuotų dirbti.“


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių