Šeši asmenys lieka nuteisti už fiktyvius lietuvių kalbos ir Konstitucijos pagrindų egzaminus

Lietuvos apeliacinis teismas, išnagrinėjęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tirtą bylą dėl sudarytų galimybių užsieniečiams fiktyviai išlaikyti lietuvių kalbos mokėjimo ir Konstitucijos pagrindų egzaminus, paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo kaltais dėl prekybos poveikiu pripažino šešis asmenis. Buvusi Vilniaus rajono valstybinės kalbos mokėjimo ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminų kvalifikavimo komisijos pirmininkė A. M. taip pat pripažinta kalta dėl kyšininkavimo, o jai kyšį davusi J. P. – ir dėl papirkimo.

Lietuvos apeliacinis teismas, motyvuodamas tuo, kad paskirtos baudos buvo neproporcingai didelės ir neatitiko asmenybės pavojingumo, iš dalies patenkino dviejų nuteistųjų apeliacinius skundus ir sumažino buvusiai Komisijos pirmininkei A. M. skirtą baudą nuo 50 000 iki 21 400 Eur, o J. P. – nuo 40 000 Eur iki 18 150 Eur.

Anksčiau ne kartą teisto A. G., žadėjusio paveikti teisėsaugos pareigūnus, kad būtų nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl Komisijos pirmininkės veiksmų, apeliacinis skundas buvo atmestas. Jam teismas skyrė 3 metų realią laisvės atėmimo bausmę (subendrinus anksčiau skirtą nuosprendį, skirta galutinė 7 metų ir 6 mėn. laisvės atėmimo bausmė). Trims užsienio piliečiams, siekusiems fiktyviai gauti išlaikytų egzaminų pažymėjimus, kurių reikia teikiant prašymus dėl leidimų nuolat gyventi Lietuvoje, skirtos baudos nuo 5 tūkst. iki 12,5 tūkst. eurų.

Bylos duomenimis, buvusi Vilniaus rajono valstybinės kalbos mokėjimo ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminų kvalifikavimo komisijos pirmininkė per tarpininkus sudarė galimybę užsieniečiams neteisėtai išlaikyti lietuvių kalbos mokėjimo ir Konstitucijos pagrindų egzaminus, reikalingus norint gauti leidimą nuolat gyventi Lietuvoje. Teismas konstatavo, jog už neteisėtą atlygį užsienio piliečiams buvo sudarytos sąlygos fiktyviai, faktiškai nelaikant, išlaikyti lietuvių kalbos ir Konstitucijos pagrindų egzaminus – jų rezultatus vertinti teigiamai bei gauti šių egzaminų išlaikymo pažymėjimus, reikalingus teikiant prašymus Migracijos departamentui dėl leidimų nuolat gyventi Lietuvoje.

Ikiteisminį tyrimą šioje byloje atliko STT Vilniaus valdybos pareigūnai, tyrimui vadovavo, kaltinamąjį aktą surašė ir valstybinį kaltinimą byloje palaikė Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras. Šis ikiteisminis tyrimas buvo atliekamas bendradarbiaujant su Valstybės saugumo departamentu (VSD).

Apeliacinės instancijos teismo nuosprendis yra įsiteisėjęs. Sprendimas gali būti skundžiamas kasacine tvarka.

STT informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių