Šiais metais rajono biudžetas perlips 100 milijonų eurų

Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje ketvirtadienį bus svarstomas rajono savivaldybės biudžetas 2022 metams. Šiemet jis kaip ir praėjusiais metais bus tvirtinamas mėnesiu anksčiau nei įprastai. Visos biudžeto pajamos sieks rekordinę – 102 mln. Eur sumą.

Trečiadienį, sausio 19 d., nuotolinėje spaudos konferencijoje dalyvavo Savivaldybės administracijos direktorius Justas Ruškys, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Rasa Petrauskienė, valdančiosios daugumos atstovai – vicemerė Ligita Liutikienė, Savivaldybės tarybos nariai, frakcijų vadovai Vaclovas Dačkauskas, Nerijus Galvanauskas, Alfredas Šiaulys.

Pasak Administracijos direktoriaus J. Ruškio, džiugina tai, kad yra gerai surenkamas gyventojų pajamų mokestis, o tai reiškia, kad daugėja atsikraustančiųjų ir deklaruojančiųjų gyvenamąją vietą Klaipėdos rajone.

Optimistinės siekiamybės

Pasak Administracijos direktoriaus, džiugina tai, kad yra gerai surenkamas gyventojų pajamų mokestis, o tai reiškia, kad daugėja atsikraustančiųjų ir deklaruojančiųjų gyvenamąją vietą Klaipėdos rajone. „Tai ne tik optimistinis biudžetas, bet ir siekiamybė, ką mes turime nuveikti rajone. Tikimės įgyvendinti kuo daugiau biudžeto ir strateginio plano tikslų ir veik­lų, kad jų nebereikėtų nukelti į ateinančius metus“, ‒ viltingai kalbėjo J. Ruškys.

Biudžeto ir ekonomikos komiteto pirmininkas, Liberalų frakcijos pirmininkas N. Galvanauskas pasidžiaugė, kad pajamos auga labiau nei aplinkinėse savivaldybėse. „Nors iš praėjusių metų persikėlė net 7 mln. Eur, iš jų 4 mln. Eur nepanaudotų pinigų, kurie nebuvo perskirstyti, tačiau nepabaigti projektai bus įgyvendinti šiais metais. Stengiamės perteklines pajamas panaudoti teisingai. Geriau pasidžiaukime besikuriančiais verslais ir gyventojais rajone“, ‒ ragino N. Galvanauskas. Jo teigimu, atvykusiųjų į rajoną gyventi mokesčiai didina biudžeto pajamas, kas atsispindi rekordiniame biudžete, tačiau jaučiamas ir spaudimas, kad reikia žymiai sparčiau gerinti infrastruktūrą, plėsti viešųjų paslaugų teikimą gyventojams.

Administracijos direktorius užsiminė ir apie ženklų darbo užmokesčio didėjimą viešajame sektoriuje.

J. Ruškys akcentavo, kad bus daugiau viešųjų žaliųjų pirkimų, o taip pat skiriamas dėmesys viešinimui, ypač vykdomų projektų vizualicijai viešosiose erdvėse. Pasak Administracijos direktoriaus, bus siekiama parengtomis vizualizacijomis parodyti gyventojams kaip atrodys pabaigtas tvarkomas objektas.

Dėmesys švietimui ir socialinei apsaugai

Daugiausia lėšų – 41,6 mln. eurų arba 40,8 proc. viso biudžeto šiemet planuojama skirti švietimui. Už šias lėšas bus finansuojama mokyklų ir darželių veikla, kompensuojama dalis mokesčio privačius darželius lankančių vaikų tėvams, organizuojamas mokinių pavėžėjimas, užtikrinamas neformalus vaikų švietimas. Pasak J. Ruškio, šioms priemonėms užtikrinti planuojama skirti milijonu eurų daugiau nei praėjusiais metais. Administracijos direktoriaus pavaduotoja R. Petrauskienė patikslino, kad šiuo metu iš viso privačias įstaigas lanko 759 vaikai, iš jų 557 yra lankantys privačius darželius rajone, o dar 202 – Klaipėdos mieste.

„Džiaugiamės, kad sugebėjome suteikti paskatą verslininkams. Pakėlėme kompensaciją tėvams iki 250 Eur ir suteikėme galimybę vaikams lankyti privačius darželius“, ‒ kalbėjo Liberalų frakcijos pirmininkas N. Galvanauskas.

Socialinei apsaugai teks 11,6 proc. biudžeto lėšų arba 11,8 mln. eurų. Dalis lėšų numatoma socialines paslaugas teikiančių įstaigų finansavimui, socialinėms išmokoms, paramai mokiniams. Bus tęsiama Priekulės socialinių paslaugų centro infrastruktūros bei vaikų dienos centrų tinklo plėtra Klaipėdos rajone. Toliau bus skatinamas bendradarbiavimas su nevyriausybinėmis organizacijomis, prisidedama prie bendruomenių vykdomų projektų.

Savivaldybės vicemerė L. Liutikienė atkreipė dėmesį, kad suteikta savarankiškumo įvairioms sritims, kurios jau ir praėjusiais metais galėjo spręsti, kokiems ūkiniams reikalams skirti lėšas. „Pavyzdžiui, socialinei sričiai numatyta 144 tūkst. Eur, palyginimui – praėjusiais metais buvo skirta tik 25 tūkst. Eur. Švietimo sričiai numatyta skirti 800 tūkst. Eur, kultūros įstaigoms – 150 tūkst. Eur. Rodome pasitikėjimą, kad įstaigų vadovai geba spręsti patys, kur kokias lėšas panaudoti“, ‒ akcentavo L. Liutikienė.

Gerinama infrastruktūra

Spaudos konferencijoje akcentuota, kad nors gyventojai kartais ir neįvertina ženklių pokyčių, kasmet gatvių ir kelių asfaltavimui, remontui ir priežiūrai skiriamas vis didesnis dėmesys – tą parodo ir dviem milijonais eurų, palyginti su praėjusiais metais, išaugęs finansavimas šiai sričiai. Administracijos direktorius J. Ruškys minėjo, kad Savivaldybė prisideda ir prie Lietuvos automobilių kelių direkcijos projektų. Kaip ir praėjusiais metais, seniūnijoms skirta 50 tūkst. Eur kelių laistymui – dulkėtumo mažinimo priemonei.

Deja, kylančios kainos taip pat atsispindi šių metų planuojamame biudžete, lėšų sąskaitoms apmokėti planuojama skirti kone dvigubai daugiau. „Didėja išlaidos automobilių kurui, patalpų šildymui, gatvių apšvietimui. Vietoje praėjusiais metais planuotų ir panaudotų 250 tūkst. Eur, šiemet planuojame, kad minimaliai tai mums kainuos beveik 500 tūkst. Eur ir tai dar ne pabaiga, nes sąskaitos auga“, ‒ įsitikinęs J. Ruškys. Dėl šios priežasties Savivaldybė yra numačiusi per 400 tūkst. Eur biudžeto lėšų saulės elektrinių parkų įsigijimui, lėšų bus skiriama ir apšvietimo modernizacijai – kaitriąsias natrio lempas planuojama pakeisti LED apšvietimu.

Tikslas – baigti pradėtus darbus

Nuotolinėje spaudos konferencijoje Tarybos narys, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pirmininkas A. Šiaulys teiravosi, kaip bus gerinama Priekulės miesto infrastruktūra, ar bus rekonstruojami kultūros paveldo objektai. Administracijos direktorius J. Ruškys atsakė, kad planuojama pabaigti sutvarkyti jau išasfaltuotą Vingio gatvę Priekulėje, jau yra sutvarkytas šaligatvis, norima pabaigti sutvarkyti gatvės apšvietimą, o ilgalaikiame plane numatyta net nauja kelio atšaka.

10,9 mln. eurų arba 10,7 proc. biudžeto lėšų bus skiriama poilsiui, kultūrai ir sportui. Be kultūros ir sporto įstaigų finansavimo, lėšos numatytos ir sportininkų skatinimui, jaunųjų futbolininkų ugdymui, sporto bei kultūros infrastruktūros plėtrai, kultūros paveldo išsaugojimui ir tvarkymui.

„Dalis darbų yra palikimas iš praėjusių metų. Endriejavo kultūros namai, Gobergiškės darželis – mes turime pabaigti šiuos projektus. Man, kaip gargždiškiui, svarbu ir Gargždų parko sutvarkymas“, ‒ užsitęsusius darbus vardijo J. Ruškys. Administracijos direktorius minėjo, kad aktyviai diskutuojama ir apie daugiafunkcį centrą, vyksta posėdžiai, Kvietinių gatvėje vykdomos derinimo procedūros.

Planuojamo rajono biudžeto metmenys viešai yra paskelbti rajono visuomenei, diskusijos vyko ketvirtadienį, penktadienį  Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos keturiuose komitetuose. Savo kritišką poziciją apie planuojamą biudžetą yra pareiškęs ir rajono meras Bronius Markauskas.

Monika CALZONAITĖ

„Bangos“ archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių