Šimtadienio tradicija: stengiamasi pralenkti kūrybiškumu

A. VALAIČIO asociatyvi nuotr.

Abiturientų šimtadienio kalendorius sparčiai skaičiuoja laiką iki brandos egzaminų. Artėjant iškilmingai abiturientų šventei, kai dvyliktokai stengiasi vieni kitus pranokti įvaizdžiu, ruošiasi nuostabiam vakaro reginiui, vieni Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ pašnekovai dalijasi savo mintimis apie dar tik įvyksiantį šimtadienio renginį, o kiti – gražiomis akimirkomis iš jo.


Atkaklus pasiruošimas šventei
Pasak Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos metodininkės Rasos Rusteikienės, abiturientų šimtadienio šventė dėl pandeminės situacijos rajone iš vasario 11 dienos perkelta į kovo 18 dieną 17 valandą ir tradiciškai vyks Gargždų kultūros centre. Renginyje dalyvaus 6 abiturientų klasės ir trečiokai gimnazistai, jų klasių vadovai, administracija, mokytojai, keli pakviesti svečiai ir 10 antrokų gimnazistų. „Šįsyk numatyta nekviesti tėvų. Dėl to labai liūdna, bet gal situacija keisis. Norėtųsi, kad šventė būtų visiems“, – samprotavo mokytoja. Paklausta apie šimtadienio temą, R. Rusteikienė drauge su vienuoliktokais nusprendė jos neatskleisti: „Ketvirtokai įvairiai apgaudinėjami, „veliamos“ temos šventės laukimo metu. Tad dabar atskleisti negalime.“ Tačiau ne paslaptis, kad šių metų būsimo šimtadienio forma – spektaklis, o temos ir scenarijaus autoriai yra patys trečiokai. Jį režisuoti ir kurti vaidmenis padeda mokytoja, mokyklinio teatro režisierė Rasa Rusteikienė, o kurti dekoracijas, kalendorių, styguoti visus organizacinius šimtadienio reikalus tenka trečiokų klasių vadovams. „Tai nuostabiausia šventė. Visi jai ruošiasi, ketvirtokai skaičiuoja taip greitai lekiančias dienas iki pirmojo egzamino, trečiokai stengiasi savo kūrybingumu ir žaismingumu pranokti vieni kitus, nustebinti. Tai puiku. Mokiniai atsiskleidžia kaip asmenybės renginio repeticijų metu, klasės vadovai, mokytojai atsipalaiduoja, mėgaujasi reginiu“, – įsitikinusi R. Rusteikienė. „Vaivorykštės“ gimnazijos šimtadienio biudžetas, anot mokytojos, yra apie 3 000 Eur. Lėšos bus panaudotos dekoracijoms, aprangoms, aparatūrai, suvenyrams, pusatestačiams ir saldumynams.


Daina tebejaudina iki šiol
Vytautas Butkus, jauniausias Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys bei buvęs Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos prezidentas, pasakojo apie savo šimtadienio šventę, vykusią prieš 10 metų. Renginį, pasak jo, padėjo surengti visų vienuoliktokų auklėtojos, tarp jų ir pašnekovo klasės vadovė Zofija Vaitkuvienė, taip pat muzikos mokytoja Jūratė Surblienė. „Pats šimtadienio organizavimas yra vienas šilčiausių atsiminimų iš mokyklos laikų. Mokytojus įtikindavome, kad nespėjame po pamokų repetuoti, todėl reikia ir pamokų metu, tad aktų salėje praleisdavome didžiąją dalį savo laiko. Nuo ryto iki tol, kol ateidavo budėtoja ir pradėdavo varyti mus jau lauk iš mokyklos“, – prisiminė buvęs gimnazistas. Vieną prisiminimą V. Butkus išskyrė kaip patį brangiausią – jų kartos rengto šimtadienio finalinę dainą, skirtą dvyliktokams. „Ją parašė mano bendraklasė Eglė Cirtautaitė ir atliko ją kartu su Pranu Cirtautu, o muziką „pasiskolinome“ iš tuo metu žinomo atlikėjo Mika dainos „Happy Ending“. Neapsakomai geras jausmas ir momentas, kuris užplūsta prisiminus, kaip kartu iš visos širdies uždainavome“, – jaudinančiomis akimirkomis pasidalijo buvęs „Vaivorykštės“ gimnazistas. Tarybos narys dėstė, jog ši šventė yra tradicija, kuri turi būti tęsiama. „Tai yra mokyklinių laikų svarbiausia šventė, kurioje susidraugauja skirtingos tos pačios mokyklos klasės, įvyksta pirmieji rimti vakarėliai, prisipažinimai meilėje ar galimybė pirmąkart pašokdinti patinkantį žmogų mokykloje. Deja, bet po savo šventės daugiau neteko dalyvauti nė viename gimnazijos šimtadienyje. O išties labai norėtųsi“, – prisipažino Vytautas.


Kuriami ypatingi prisiminimai
Prieš trejus metus „Vaivorykštės“ gimnaziją baigęs Robertas Macius šiuo metu yra Vilniaus universiteto žurnalistikos specialybės trečiojo kurso studentas ir mielai dalijasi prisiminimais iš savo šimtadienio, kurio tema buvo kosmosas. „Man brangiausias atsiminimas yra bend­ra šventės atmosfera – kiek daug buvo išsipusčiusių abiturientų, kaip ypatingai atrodė gimnazijos trečiokai! Prisimenu, kiek daug jėgų skyrė moksleivių, tėvų, gimnazijos darbuotojų bendruomenė, o ypač scenarijaus kūrėja, režisierė, pedagogė Rasa Rusteikienė“, – sakė Robertas. Buvęs „Bangos“ jaunųjų korespondentų klubo narys teigė, jog ši šventė yra itin svarbi moksleiviams, nes šitaip abiturientai save įprasmina laike: susivokia, kad visai netrukus bus laikomi brandos egzaminai, o po jų teks dėlioti planą, kuo užsiimti toliau – studijuoti, dirbti, keliauti ar imtis kitos veiklos. Jis taip pat pabrėžė, kad šią tradiciją verta puoselėti: „Šitaip mes kuriame ypatingus gyvenimo prisiminimus. Be to, bent trumpam galima atitrūkti nuo konspektų, įvairių užduočių ir tiesiog švęsti jaunystę.“


Neįgyvendinta svajonė
2020–2021 metų Gargždų „Vaivorykštės“ abiturientai tradicinės šimtadienio šventės neturėjo. Šios gimnazijos dvyliktokė Eva Vismantaitė prisimena ir pasakoja, kokie sunkumai buvo iškilę dėl šimtadienio renginio pandemijos metu. „Ilgą laiką nežinojome, ar galėsime daryti renginį gyvai, ar teks jį kelti į virtualią erdvę. Buvo daug klausimų, kaip reikėtų jį perteikti kuo įdomiau nuotoliniu būdu ir kaip sudominti mūsų „krikštatėvius“, – pasakojo Eva. Gimnazistė pabrėžė, jog ne visi vienuoliktokai tuo metu buvo pakylėti tos idėjos – rengti šimtadienį internetu, labai trūko vieningumo: „Sunkiausia buvo su motyvacija ir idėjomis. Daugelis buvo nuleidę rankas ir neprisidėjo visai, tačiau mūsų, pagrindinių organizatorių, tikslas buvo bent šiek tiek nustebinti dvyliktokus, tad žinojome, kad ir kas benutiktų, kažką sugalvosime.“ Apskritai kalbėdama apie abiturientų šventę, E. Vismantaitė samprotavo, jog tai be galo graži tradicija, kuri vyksta ne kelerius metus, o net dešimtmečius. „Kaip ir kiekvieną tradiciją su gražia žinute reikia puoselėti, todėl nesinori būti karta, kuri ją užbaigė. Visgi paskutiniais metais reikia džiaugtis kiekviena proga ir švente, nes tai vyksta tik kartą gyvenime“, – įsitikinusi Eva. Šio virtualaus šimtadienio tema, pasak moksleivės, buvo Haris Poteris. „Šis filmas yra neatsiejamas vaikystės prisiminimas ne vienam, todėl sukelia nemažai teigiamų prisiminimų ir šilumos. Turėjome labai daug gražių idėjų, jeigu būtų šventė vykusi gyvai, tačiau planai griuvo, todėl labai svarbios žinutės taip ir neteko perteikti“, – dėstė gimnazistė. Anot jos, dvyliktokai vis dėlto liko nustebinti dovanėlėmis į namus.

Egidija JOKUBAUSKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių