Spektaklyje „Sudie, idiotai!“ – akistata su šiuolaikine kasdienybe

Jaunas žmogus dažniausiai ieško savojo kelio tarp šio pasaulio vertybių. Jis mėgina pasipriešinti dviveidiškumui, apgaulei, išdavystei, tačiau susiduria su neišvengiama tikrove, kuri skaudina ir abejingai žvelgia jam į veidą. Tai puikiai parodė jaunimo teatras „SM’art“ Gargždų kultūros centre ketvirtadienio vakarą Gargždų kultūros centre pristatydamas spektaklį „Sudie, idiotai!“

Perteikė savo patirtis

Spektaklyje, kuris buvo parengtas pagal Justo Tertelio pjesę, buvo šifruojami šių dienų išgyvenimai ir konfliktai. Jau pirmoje scenoje pristatytas įvairialypis Martyno gyvenimas vertė susimąstyti apie šiuolaikinio jaunimo realybę. Impulsyvus, emocingas ir ironiškas pagrindinis veikėjas kovojo su neteisingomis taisyklėmis ir įsišaknijusia sistema. Jis tiesiog pavargo nuo gyvenimo vėjų ir ieškojo prieglobsčio griebdamasis ironijos.

Anot spektaklio režisieriaus Laimono Dirškaus, jauniems žmonėms atrasti kūrinius itin sunku. „Dažnai jaunuoliai turi vaidinti tėvus ar senelius. Toks vaidmuo niekuomet širdyje neuždegs aistros vaidybai. Juk jauniesiems aktoriams šie gyvenimo tarpsniai dar ateityje, tad emocijos scenoje būtų dirbtinos. Esame įsitikinę, kad emocijas perteikti galime tik tuomet, kai tai esame jautę patys. Mes tikime organišku, realiu teatru. Tad kruopščiai analizavome, interpretavome, kaip pjesę supranta kiekvienas trupės narys. Priėjome išvadą, kad 21-ojo amžiaus žmonės koncentruojasi tik į rezultatą, o į jį lemiančius veiksnius numoja ranka. Šią žinutę ir siekėme perteikti žiūrovui“, – pasakojo Gargždų jaunimo teatro „SM’art“ vadovas.

Antrus metus gyvuojančio teatro nariai nuoširdžiai tiki tuo, ką daro, o svarbiausi jiems yra žiūrovai. „Širdis atrodė iššoks, kuomet stebėjome besirenkančią minią. Mums daug brangiau yra ne aidintys aplodismentai, o susirinkę žmonės“, – aiškino ką tik nuo scenos nulipę aktoriai.

Į spektaklio premjerą susirinko kone pilna Gargždų kultūros centro salė. Žiūrovai įdėmiai ir susimąstę stebėjo vaidinimą, o po jo vienas su kitu dalijosi įspūdžiais ir patirtomis emocijomis. „Mūsų pačių vaikai jau užaugę, tačiau stebėdamos įvairias scenas, prisiminėme savo jaunystę ir tada slėgusias problemas ar vidinius konfliktus. Atrodo, kad anksčiau viskas buvo daug paprasčiau. Visgi sunkus šiuolaikinio jaunimo gyvenimas“, – mintimis dalijosi Danutė Malinauskienė ir Rita Kundrotienė.

Lyg vienas kumštis

Nors jaunųjų aktorių atliekami vaid­menys buvo gana skirtingi, scenoje karaliavo harmonija ir vientisumas, o dėmesį kaustė emocijų kaita. „Dirbome daug ir sąžiningai. Prieš premjerą repetavome iki išnaktų. Esame ir kolegos, ir draugai: vienas kitą suprantame, papildome, kartu augame ir tobulėjame. Didžiausiu autoritetu laikome savo vadovą Laimoną Dirškų. Žavimės ne tik jo aktoriniais sugebėjimais, tačiau ir talentu užkrėsti meile teatrui ir įkvėpti vaidybai“, – atvirai kalbėjo aktoriai.

„SM’art“ komandos šūkis yra „svarbiausia ne kliūtis, kliūtis mums netrukdys, emocija valdys“. „Mūsų tikslas pasitelkiant emocijų kaitą įtraukti žiūrovą. Jei spektaklio metu kiekvienas žiūrovas kuriame nors epizode galėjo atpažinti save – mums tai didžiausias pasiekimas ir įvertinimas“, – pridūrė L. Dirškus.

Pagrindinį Martyno vaidmenį atlikęs Karolis Norvilas tikino, kad teatras jį lydi kiekviename žingsnyje. „Eidamas namo iš repeticijų dažniausiai mokausi savo žodžius. Tai ne prievolė, o malonumas. Geriausias jausmas, kuomet atsistoju ant scenos ir įsikūniju į kito gyvenimą. Neabejoju, kad aistra vaidybai liks visuomet“, – pasakojo jaunuolis.

Kitas „SM’art“ aktorius Nojus Jašmontas tikino, kad įdomiausia yra galvoti, kaip perteiks savo personažą, o labiausiai jį įkvepia prieš pat spektaklį atsirandantis jauduliukas.

O štai spektaklyje vaidinusi Neringa Lankutytė teatrą prilygino psichologiniam seansui: „Sunku net įvardyti, ką man reiškia teatras. Esu labai emocionali, vaidindama išlieju susikaupusias emocijas, jausmus. Uždariusi teatro duris jaučiuosi rami, harmoninga.“

Nuo rugsėjo spektaklį „Sudie, idiotai!“ jaunieji aktoriai planuoja vaidinti įvairiuose festivaliuose. Artimiausiuose planuose – pasirodymai Klaipėdoje Žvejų rūmuose.


  • „SM’art“ vadovas užsiminė, kad ši premjera – tai tik sėkmingas startas. „Per vasarą planuoju parašyti pjesę „Kastingas“. Vaidinsime atranką į kuriamą lietuvišką filmą, kurio herojais besąlygiškai tapti geis visi atrankos dalyviai. Į kūrybinį procesą įjungsiu ir visus komandos narius, kurių toli gražu nelaikau naujokais teatro pasaulyje. Jie talentingi, profesionaliai žiūrintys į teatro padanges, tad kiekvienas turės susigalvoti savo personažą. Tai bus mūsų visų bendras rezultatas“, – užmojais dalijosi L. Dirškus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių