Švęskime saikingai

Kol vieni dievagojasi, kad karantinas numarins juos badu, kiti nebežino, kur dėti santaupų. Nuo amžių amžinųjų lietuviams kaip vienas iš patikimų investavimo variantų – nekilnojamojo turto įsigijimas. Tad laukusieji, kol koronaviruso pandemija atpigins butus ir namus, karčiai nusivylė. Mat įvyko priešingai: Vilniuje ir Kaune butai pabrango maždaug dešimtadaliu, Klaipėdoje šiek tiek kukliau.

Klaipėdos regione nekilnojamojo turto pardavimų agente dirbanti Jurgita Ašmonienė atvirai sako, kad butai pastaruoju metu yra tiesiog graibstomi. Naujai pastatytame Mindaugo Karaliaus kvartale dviejuose naujuose daugiabučiuose įrengta 70 butų, kol kas liko tik 6 neparduoti. Šalia jau pilami pamatai dar vienam Karaliaus Mindaugo kvartalo daugiabučiam, jame taip pat jau rezervuoti penki butai. Agentai stveriasi už galvos – perkančiųjų yra, tačiau parduodamų butų tiek Klaipėdoje, tiek Gargžduose kiekis labai ribotas. Dėl to randasi vis daugiau galimybių kainoms kilti.

Iš kur tiek santaupų? Ekonomistas Nerijus Mačiulis pastebi, kad 2020-aisiais grynoji imigracija siekė 20 tūkst., buvo rekordinė ir dėl jos pirmą kartą po kelių dešimtmečių Lietuvoje didėjo gyventojų skaičius. Atsiranda vis daugiau tokių, kurie grįžta iš užsienio Tėvynėn. Be to, nors kai kuriems sunku tuo patikėti, ekonomisto duomenimis, vidutinis darbo užmokestis per 2020 m. padidėjo net 9,6 procento, po mokesčių – net 10,6 procento. Žmonės, skirtingai nei ankstesniais metais, tiek nekeliavo, tad automatiškai liko daugiau pajamų.

Aišku, buvo dalelė ištrūkusiųjų į Maldyvus. Štai viena uostamiesčio mokytoja papiktino tėvus, vesdama nuotolines pamokas iš šio salyno. Tolerancijos ribas išbandė ir vieno žurnalo viršelis, kuriame taip pat iš Maldyvų rožiniais kostiumais pasipuošę pozavo pora tapę nuomonės formuotojas Naglis Bierancas ir fotografas Lukas Gricius. Šis viršelis greitai pasklido ir Klaipėdos rajone, tačiau čia prie tatuiruotų žinomos poros kūnų jau buvo primontuotos vienu atveju mero Broniaus Markausko ir Administracijos direktoriaus Artūro Bogdanovo galvos, kitu – parlamentaro Petro Gražulio ir Tarybos nario Sigito Karbausko. Administracijos direktorius A. Bogdanovas pašmaikštavo socialiniame tinkle, kad pirmąkart papuolė ant žurnalo viršelio, o rožinė spalva jam tinkanti. Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktorė Diana Ciparienė replikavo, kad toks humoras ypatingai tinkantis įžangai į Užgavėnes ir į šv. Valentino dieną, o dar prieš akis – Vasario 16-oji – laisvės, demokratijos šventė.

Sakot, gali šmaikštaut ir geros nuotaikos nestokot tie, kam pajamos didėjo? Nebūtinai! Taip jau sutapo, kad artėjant Vasario 16-ajai pasklido ir dar viena gera žinia. Europos Parlamentas pritarė ES atsigavimo po pandemijos varikliui – 672,5 mlrd. eurų Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonei! Iš jos Lietuva 2021–2026 m. gaus daugiau nei 2 mlrd. eurų dotacijų. Norėdama pasinaudoti šiomis lėšomis, Lietuva turi paruošti reformų ir investicijų planą. 37 proc. šio plano investicijų turės būti nukreipta kovai su klimato kaita, o 20 proc. – skaitmeninimui. Taip pat Lietuva galės pasinaudoti daugiau nei 3 mlrd. eurų paskolomis. Neabejojama, tai unikali galimybė ES šalims atsigauti ir pertvarkyti savo ekonomiką didinant atsparumą ir pereinant prie labiau skaitmeninės ir žalesnės ateities. Tikėkimės, kad kaip greit iš Kinijos iki Lietuvos atkeliavo koronavirusas, taip greit ir ekonomikos atsigavimui skirti Europos milijardai pasieks eilinį žmogų.

Optimizmo šią savaitę įpūtė ir švelninamas karantinas. Tačiau švęsdami šv. Valentino dieną, Vasario 16-ąją per daug neatsipalaiduokime – švęskime saikingai.

Agnė ADOMAITĖ

„Bangos“ korespondentė

Naujos statybos butai Klaipėdoje SaulesButai.eu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių