Šviesai gatvėse – taupymo režimas

Rudens dienos sparčiai trumpėja, vis ilgėja vakarai ir jau dairomės, ar šviečia mūsų gatvių žibintai. Populiarios dainelės laikai, kai „šviečia naktį, šviečia dieną Elektrėnų žiburiai“ jau seniai praėjo. Vietoje apšvietimo pastaraisiais metais buvo įjungtas taupymo režimas. Ar vakarėjančiose gatvėse jausimės pakankamai saugūs, ar mintysime, kad velnias koją gali nusilaužti tokiose tamsybėse? Apie tai, kiek šviesos turėsime savo miestelių ar kaimų gat­vėse, kalbamės su rajono seniūnijų vadovais.

Veiviržėnų seniūnijos seniūnė Edita Sluckienė:

– Mūsų seniūnijoje gat­vių apšvietimas yra įrengtas Veiviržėnų miestelyje, Balsėnų, Šalpėnų, Pėžaičių, Šukaičių, Skomantų, Daukšaičių kaimuose. Nuo gegužės iki rugsėjo gatvių apšvietimą išjungiame, tačiau jau nuo rugsėjo 1 dienos įjungėme Veiviržėnų ir Pėžaičių pagrindinėse gatvėse. O nuo rugsėjo 16 dienos vakarais nuo 20 val. iki 24 val. apšvietimas jau įjungtas visose gyvenvietėse. Šiemet gatvių apšvietimui buvo skirta 27 000 litų, t. y. 3 tūkstančiais litų mažiau negu pernai. Dabar yra likę 7 400 Lt trims mėnesiams. Pinigų iki metų pabaigos, jei neįvyks koks rimtas gedimas, turėtų užtekti. Jei būtume švietę vasarą, tai tikrai būtų neužtekę. Beje, pinigai, kurie yra skirti seniūnijai gatvių apšvietimui, negali būti naudojami naujiems šviestuvams įrengti gyvenvietėse.

Vėžaičių seniūnijos seniūnas Liudas Laukaitis:

– Apšvietimo lėšas vasaros laikotarpiu taupėme. Centrinėje Vėžaičių gatvėje naktį švietė tik kas trečias žibintas. Tamsiuoju metų periodu nuo šios savaitės bus apšviesti ir kiti 14 seniūnijos objektų: ryte nuo maždaug pusės šešių iki kol išsijungs fotoelementai, o vakare iki 23 val. Žinoma, apšvietimą įjungti visai nakčiai nėra galimybių. Dabar iš šiems metams skirtų 40 000 litų apšvieti­­mui dar turime apie 15 000 Lt. Manau, kad su šiomis lėšomis ir išsiversime.

Dauparų–Kvietinių seniūnijos seniūnė Aušra Norvilienė:

– Šią savaitę įjungsime šviestuvus nuo sutemos (automatiškai pradeda veikti sutemus) iki 23 val. Rytais šviestuvai nebus jungiami iki spalio 1 d. Iš viso gatvėms apšviesti per metus buvo numatyta 17 700 Lt. Iš jų 15 315,82 Lt jau esame išnaudoję. Kiekvieną mėnesį mokame ir už apšvietimo priežiūrą UAB „Gargždų komunalinės paslaugos“. Išeina po 338 Lt. Iš minėtų 17 700 Lt liko 2 384,18 Lt, jų turėtų pakakti trims mėnesiams. Jei dar liks, galėsime pakeisti vieną kitą lemputę. Porą lempų jau esame pakeitę, visoje seniūnijoje turėtų šviesti 160 lempų.

Gargždų miesto seniūnas Saulius Bakšinskis:

– Šviestuvai veikia visus metus. Yra penkiadienis grafikas, pagal kurį šviestuvus prižiūri „Gargždų komunalinės paslaugos“. Prioritetas yra teikiamas Klaipėdos gatvei. Gatvė bus apšviesta 10–15 min. anksčiau nei visos kitos. Beje, Klaipėdos gatvės pėsčiųjų take šviečia kas antras šviestuvas – pakanka. Tamsiaisiais mėnesiais – spalį, lapkritį – apšvietimui kas mėnesį išnaudojame apie 20 000 Lt. Sprendžiant pagal praėjusių metų duomenis, turimų lėšų nepakaks iki metų pabaigos, reikės kreiptis dėl papildymo į Administracijos direktorių. Visi sutinka, kad miestas turi būti apšviestas, tai veikia prevenciškai, yra saugiau.

Dovilų seniūnijos seniūnė Nijolė Ilginienė:

– Apšvietimas buvo įjungtas praėjusią savaitę. Iš viso seniūnijai apšviesti buvo skirta 30 000 Lt. Yra likę 12 000 Lt. Tikimės, kad daug gedimų nebus ir galėsime įsigyti daugiau šviestuvų. Pastarųjų labai trūksta, jie įrengti retai. Dabar yra per 190 šviestuvų.

Kretingalės seniūnijos seniūnas Vytautas Gūžas:

– Patikrinę techninę būklę, apšvietimą įjungsime už poros savaičių – keliomis dienomis anksčiau nei pernai. Mažai lėšų turime, todėl taupumo sumetimais per visą naktį nebus apšviestos gatvės nei Kretingalėje, nei Plikiuose, nei Girkaliuose ar Kalotėje. Apšvietimo laikas bus reguliuojamas visą šaltąjį sezoną. Manau, kad lėšų užteks porai mėnesių.

Endriejavo seniūnijos seniūnė Laimutė Šunokienė:

– Jau nuo rugsėjo 1-osios Endriejavo ir Žadeikių gatvelėse nuo 20.30 val. įsižiebia lemputės – tik čia įrengtas apšvietimas. Jis išjungiamas 24 val. Ryte dar neįjungiame. Iš 17 tūkst. Lt šiems metams skirtų lėšų rudeniui likę 3 800 Lt. Manau, kad užteks.

Priekulės seniūnijos seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė:

– Priekulės mieste gatvės apšviečiamos nuo rugpjūčio pabaigos, tačiau ne visą naktį: nuo 20.30 val. iki vidurnakčio. Patikrinus apšvietimo linijas, keturiose seniūnijos gyvenvietėse, įjungsime apšvietimą ir ten. Tam tikslui lėšų turime mažai.

Sendvario seniūnijos seniūnė Loreta Kuprienė:

– Šiemet gatvių apšvietimui organizuoti iš Savivaldybės biudžeto numatyta 36 500 Lt. Tačiau finansavimo nepakanka. Su seniūnaičiais net buvome sutarę, kad nuo Joninių iki rugpjūčio vidurio gatvių apšvietimą išvis išjungsime. Tai padėjo sutaupyti tamsiajam metų periodui. Iki metų pabaigos dar turime nepanaudotus 11 600 Lt. Prasto apšvietimo problema įsisenėjusi Baukštininkuose, plėsti šią infrastruktūrą reikėtų Kalnuvėnuose, Trušeliuose, Ginduliuose, Jakuose. Tačiau gatvių apšvietimo plėtros seniūnijoje seniai nebuvę. Išskyrus naujakurių kvartalus, kur apšvietimas – projektuotojų reikalas.

Agluonėnų seniūnijos seniūnė Laima Tučienė:

– Jau bene trejus metus naktimis gatvėse aklinai tamsu. Apšvietimą įjungiame tik vakarais ir rytais. Dėl lėšų stygiaus jis išvis buvo išjungtas dar gegužę – iki dabar. Gatvių apšvietimas įrengtas tik Agluonėnų miestelyje ir Vanagų kaime, jį greičiausiai įjungsime po kokios savaitės. Iš viso šiemet tam iš Savivaldybės biudžeto esame gavę ​12 200 Lt, jau panaudojome 8 500 Lt. Likusiems mėnesiams išlaidas dėliosime pagal mėnesius, kad lempos šviestų vakarais ir rytais po kelias valandas. Anksčiau iš lėšų apšvietimui dar ir eglutę papuošdavome, o dabar net pagalvoti apie tai negalime. Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyrius nepažadėjo, kad lėšų bus daugiau. Tačiau teko lankytis Aukštaitijoje – ten kaimai apšvietimą pamiršę, o naktį jo nėra net kai kuriuose miestuose. Dar turime kur ristis.

Judrėnų seniūnijos seniūno padėjėja Juzefa Bružienė:

– Šiemet seniūnijos gatvių apšvietimui skirta 14 400 Lt, panaudota 9 643 Lt. Likučio iki metų pabaigos užteksime, nes patys pasikoreguojame apšvietimą – išjungiame pagal situaciją lauke, įjungiame pagal žmonių pageidavimą. Pavyzdžiui, į mus jau kreipėsi gyventojai, kurie ryte 6 val. eina į darbą, todėl pageidavo įjungti apšvietimą – įjungiame, kol prašvinta. Sekmadienį jau pradėjome rudens sezoną – apšvietimą įjungiame 20.30 val., išjungiame 00.15 val.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių