Tarybos nario mandato atsisakiusieji: sprendimas buvo nelengvas

A. VALAIČIO asociatyvi nuotr.

Naujoji Klaipėdos rajono savivaldybės taryba pirmadienį rinksis į pirmąjį posėdį. Prisiekęs Lietuvos Konstitucija ant­rąją Klaipėdos rajono mero kadenciją pradės Bronius Markauskas, prisieks 27 rajono Savivaldybės tarybos nariai. Jų sąrašas keliais nariais skirsis nuo kovo 5-ąją išrinktųjų. Kai kurie politikai Savivaldybės tarybos nario mandato atsisakė dėl asmeninių priežasčių, kai kas – dėl nesuderinamų pareigų su Savivaldybės tarybos nario darbu.


Pasinaudojo teise atsisakyti
Priminsime, kad pirmoji naujosios rajono Savivaldybės tarybos nario mandato atsisakė pagal Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašą išrinkta Rasa Petrauskienė. Seimo nariui, konservatoriui Stasiui Šedbarui tapus Konstitucinio Teismo nariu, R. Petrauskienei, likusiai pagal TS-LKD sąrašą po Seimo rinkimų už sąrašo brūkšnio, atsirado galimybė tapti parlamentare. Tad ji pasirinko Seimo narės mandatą ir tuokart „Bangai“ komentavo, kad nenutrauksianti sąsajų su rajonu.
Naujai išrinkti Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos nariai pagal įstatymų nuostatas mandato dėl įvairių priežasčių galėjo atsisakyti iki balandžio 7 d. Šia teise iki nurodytos datos pasinaudojo dar trys politikai, išrinkti į rajono Savivaldybės tarybą. Vyriausioji rinkimų komisija mandatus panaikino pagal Lietuvos liberalų sąjūdžio sąrašą išrinktiems Aušrai Gudauskienei, Nerijui Galvanauskui bei pagal Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašą išrinktai Dianai Ciparienei.
Komentuodami „Bangai“ mandatų atsisakymo motyvus politikai akcentavo, jog priimti tokį sprendimą nebuvo lengva.

Liberalas N. Galvanauskas akcentuoja, kad sprendimas naujoje kadencijoje atsisakyti Tarybos nario mandato yra subrendęs, apgalvotas. Jo įsitikinimu, tarp Klaipėdos rajono savivaldybės liberalų auga nauji lyderiai ir jiems reikia politinės erdvės realizuotis.


Pertrauka buvo planuota
Vietos savivaldoje didžiausią patirtį iš praėjusią savaitę mandatų atsisakiusiųjų turintis liberalas Nerijus Galvanauskas Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos nariu buvo 2015–2023 metais. Tačiau, pasak jo, likimas į politiką atvedė dar 2011-aisiais. Tuomet pusmetį jis buvo Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius.
„Savivaldos gyvenime sutikau daug nuostabių žmonių – iš daugumos man reikėjo mokytis, kai kuriuos reikėjo įkvėpti, o kai kuriuos apvienyti. Tarybos veikloje charakteris neleido būti tyleniu, todėl siūlydavau sprendimo projektų pakeitimus, iniciatyvas, kuriomis tikėjau. Visada rėmiausi savo patirtimi, pasaulėžiūra“, – tvirtina N. Galvanauskas.
Nerijus neslepia, kad apie planuojamą pertrauką aktyvioje politikoje artimiausiems politiniams bendražygiams užsiminęs dar 2019 m. Jo nuomone, dvi kadencijos (kaip demokratijoje įprasta) yra pakankamas laikas realizuoti savo idėjas. „Ypatingai tokio charakterio žmogui kaip aš“, – prisipažįsta N. Galvanauskas. Pastaroji kadencija tikrai nebuvusi lengva: koalicijų pokyčiai, pandemija, kolegos Alberto Albertjano netektis, prasidėjęs karas Ukrainoje. „Visa tai pridėjo papildomą emocinį krūvį. Ir ne tik politikoje – kasdieniame gyvenime, versle, ir, svarbiausia, – namuose“, – neslepia politikas.
„Atsiprašau žmonių, kurie balsavo už mane. Suprantu, kad dalį pasitikėjimo kredito iššvaisčiau. Tad po ketverių metų man reikės dvigubai daugiau dirbti ir pasitikėjimą susigrąžinti“, – apibendrina N. Galvanauskas. Ateinančius ketverius metus Nerijus politinę veiklą ketina skirti Liberalų sąjūdžio rajono skyriui.

„Sprendimą daryti pertrauką priėmiau pasitarusi su šeima. Būtent šeimai, namams ir sveikatos stiprinimui šiuo metu skirsiu didžiąją dalį savo laiko“, – paaiškina rajono Savivaldybės tarybos narės mandato atsisakiusi liberalė A. Gudauskienė.


Svarbiausia – sveikatos būklė
2015–2019 m. Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narė, buvusi Dauparų–Kvietinių seniūnė, taip pat dalį 2019–2023 m. kadencijos buvusi Tarybos narė ir kovo 5-ąją savivaldos rinkimuose išrinkta į naująją rajono Savivaldybės tarybą Aušra Gudauskienė „Bangai“ komentavo, kad sprendimas atsisakyti mandato nebuvęs lengvas. „Svarbiausia mandato atsisakymo priežastis – sveikatos būklė. Sprendimą daryti pertrauką priėmiau pasitarusi su šeima. Būtent šeimai, namams ir sveikatos stiprinimui šiuo metu skirsiu didžiąją dalį savo laiko“, – paaiškina A. Gudauskienė.
„Esu labai dėkinga, kad rinkėjai pasitikėjo ir manimi, ir visa komanda. Liberalų sąjūdžio Klaipėdos rajono skyriuje turime puikių žmonių, kupinų entuziazmo, žinių ir noro dirbti Taryboje. Džiaugiuosi, kad į Tarybą ateina nauji žmonės, bet ne naujokai visuomeninėje, politinėje veikloje. Kuo didesnis naujų žmonių ratas dalyvaus sprendimo priėmimo procese ir praplės žinias apie savivaldą, tuo sparčiau ugdysis aktyvi pilietinė visuomenė“, – įsitikinusi Aušra. Jos nuomone, nėra gerai tie patys žmonės tuose pačiuose postuose keliolika metų. „Visose srityse kaita būtina. Reikia jaunimo, reikia naujų žmonių, šviežių minčių, naujos energijos, kitokio požiūrio. Tikiuosi, pamažu Taryba taps ne intrigų, ne pozavimo ir nerišlaus rėkavimo, o pasvertų sprendimų ir korektiško bend­ravimo vieta“, – linkėdama sėkmės opozicijai kalbėjo A. Gudauskienė.

„Suprantu, kad atsisakydama mandato tarsi nuviliu savo rinkėjus, bet mano sprendimą nulėmė tai, kad Tarybos nario mandatas atėjo man jau einant vadovės pareigas Vėžaičiuose. O tai reiškia, kad jau pradėti nauji darbai ir projektai, pelnytas žmonių pasitikėjimas“, – apsisprendimą paaiškina D. Ciparienė.


Pasirinko kultūros kelią
Savivaldos rinkimuose pagal LVŽS sąrašą pirmąkart rajono Savivaldybės tarybos nare išrinkta veikli kultūros darbuotoja Diana Ciparienė apsisprendimą atsisakyti mandato motyvuoja pareigos, atsakomybės suvokimu bei tam tikrų aplinkybių įvykimu beveik tuo pačiu metu. Jai teko dilema: mat jos dabartinės užimamos pareigos yra nesuderinamos su Tarybos nario pareigomis. Pagal įstatymą ji turėjo pasirinkti, ar likti Kultūros centro vadove, ar būti Tarybos nare.
„Nuo šių metų sausio 2 d. einu Klaipėdos rajono Vėžaičių kultūros centro direktorės pareigas, o kovo 5 d. savivaldybių tarybų rinkimuose buvau išrinkta į rajono Savivaldybės tarybą. Biudžetinės įstaigos vadovo pareigos yra nesuderinamos su savivaldybės tarybos nario pareigomis (Lietuvos Respublikos rinkimų kodekso 172 straipsnio 6 dalis 7 punktas). Kaip sakoma, kad sukrenta, tai sukrenta. Pasikartosiu primindama savo gyvenimo credo: „kas sakė, kad gyvenimas turi būti lengvas? Jis turi būti įdomus!“ – įsitikinusi D. Ciparienė. Pastaruoju metu jos gyvenimas kupinas įvairiausių pokyčių: sausio mėnesį naujos pareigos ir magistro laipsnio diplomas, o kovą – dar ir Savivaldybės tarybos nario mandatas.
„Esu dėkinga kiekvienam išreiškusiam pasitikėjimą, man tai labai svarbu ir vertinga, todėl pasirinkimas tarp mylimo kultūrinio darbo ir naujo kelio į politiką buvo labai nelengvas. Suprantu, kad atsisakydama mandato tarsi nuviliu savo rinkėjus, bet mano sprendimą nulėmė tai, kad Tarybos nario mandatas atėjo man jau einant vadovės pareigas Vėžaičiuose. O tai reiškia, kad jau pradėti nauji darbai ir projektai, pelnytas žmonių pasitikėjimas“, – apsisprendimo motyvus paaiškina D. Ciparienė. Ji akcentuoja, kad į rinkimus ėjo su stipria LVŽS komanda, kuri, jos įsitikinimu, įgyvendins kartu numatytus programoje planus ir darbus.


Parengė Augustė JAŠINAUSKIENĖ
„Bangos“ archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių