Taupymo vajus sukasi į rajono švietimo įstaigas

Asociatyvi nuotr.

Energetinių išteklių kainoms mušant rekordus, už galvos stveriamasi pagalvojus apie šildymo, elektros išlaidas švietimo įstaigose. Preliminariais skaičiavimais, augant energijos kainoms ir nesiėmus energijos taupymo priemonių, valstybės sąnaudos vien už šilumą ir elektrą šiemet gali siekti 250 mln. eurų. Palyginimui, Turto banko duomenimis, dar 2021 m. jos buvo 98 mln. eurų. „Banga“ teiravosi, ar taupymo režimu jau gyvena ir Klaipėdos rajono švietimo įstaigos.


Renovacijos kaip išganymo
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos direktorė Ona Sturonienė sakė, jog Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius per pasitarimus visada akcentuoja taupymo svarbą. „Žinoma, mes kaip išganymo laukiame renovacijos, tuomet šildymo išlaidos turėtų sumažėti“, – sakė pašnekovė.
Klaipėdos rajono savivaldybė paskelbė konkursą, ieškodama rangovo, kuris modernizuos „Vaivorykštės“ gimnaziją. „Vaivorykštės“ gimnazijos planuojamos rekonstrukcijos konkursą laimėjęs rangovas turės parengti ne tik darbo projektą, bet ir atlikti gimnazijos renovacijos darbus. Modernizuojant ugdymo įstaigą bus pakeisti langai ir išorinės durys, apšiltintos pastato sienos, grindys, stogas, perdangos. Mokykloje bus atnaujinta apšvietimo sistema ir įrengta mechaninė rekuperacinė vėdinimo sistema.
Anot O. Sturonienės, šiuo metu sutaupyti sudėtinga. Mat modernizuojamas Gargždų kultūros centras, o jo kolektyvai vakarais rengia repeticijas būtent gimnazijoje. „Tikiuosi, kad į tai bus atsižvelgta ir, jei labai daug nesutaupysime, nebūsime teisiami. Juk dabar kartu padengiame ir kitos įstaigos kaštus“, – kalbėjo „Vaivorykštės“ direktorė.


Sveikata svarbesnė
7 632 Eur – tai didžiausia suma už šildymą, kurią 2022-ųjų sausį mokėjo Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija. Vidurkis dažniausiai būdavo 5 500 Eur. 2021 m. už elektrą mokėta vidutiniškai 1 984 Eur, o šalčiausią mėnesį – 2 509 Eur. „Kaip bus šiemet, nežinome. Mokiniai jau dabar klausia, kada prasidės šildymas. Tačiau sakome, kad teks dar palūkėti, turime taupyti. Gerai, kad dabar oras lauke šiltesnis, tai ir patalpose smagiau. Yra susitarimas nejungti elektrinių šildytuvų. Apie elektros tausojimą kalbėsime ir per mokytojų tarybos posėdį, esame sustiprinę ir budėjimą, kad būtų nuolatinė priežiūra“, – dėstė gimnazijos direktorė.
Energetikos ministerijos parengtame energijos taupymo priemonių plane tarp siūlomų greitojo poveikio priemonių – temperatūros patalpose sumažinimas iki 19 laipsnių šildymo sezono metu, vasarą – kondicio­nierių temperatūros pakėlimas iki 27 laipsnių, karšto vandens išjungimas viešojo sektoriaus pastatuose ir kitos priemonės. Pasak O. Sturonienės, „Vaivorykštės“ gimnazijoje ir dabar šaltuoju metu nebūdavo labai šilta, pralaidūs langai, sienos nesulaikydavo šilumos. Yra šiek tiek šiltesnių ir yra labai vėsių kabinetų. „Jei sumažins temperatūrą iki 19 laipsnių, tai kai kuriuose kabinetuose liks 15 laipsnių“, – svarstė ji. Direktorė pabrėžė, kad taupyti mokytojų, vaikų sveikatos sąskaita taip pat nevalia. Jei rašant mokiniams šąla rankos, tai nėra gerai.


Rekomendacijas gavo
Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija informavo, jog 2021 metais gimnazijos ir darželio (bendrai) patalpų šildymas kainavo 88 443,40 Eur. Didžiausia suma 2021 m. buvo gruodžio mėnesį – 15 800,00 Eur. Elektros sąnaudos už tą patį laikotarpį – 36 638,00 Eur. Gruodžio mėnesį suma siekė 6 652,84 Eur.
Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos raštinės vedėja Vilija Pozingienė sakė, jog Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas pateikė rekomendacijas dėl energijos taupymo. Numatoma peržiūrėti apšvietimo lempas, keičiant jas į taupesnes. Šildymo sezonas kol kas dar neprasidėjo. „Efektyviausia priemonė siekiant sutaupyti – gimnazijos pastato renovacija, taip pat skyrių patalpoms reikalinga renovacija“, – teigė V. Pozingienė.
Klaipėdos rajono savivaldybė pranešime spaudai rašė, kad „Vaivorykštės“ gimnazija yra viena pirmųjų, kuri sulauks visiškos rekonstrukcijos. Planuose ir Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos pastato modernizacija, bus statomas priestatas prie Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos, kuriam taip pat jau ieškomas rangovas. 


Gelbsti saulės elektrinė
Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos direktoriaus pavaduotojas ūkio reikalams Jonas Lipskas „Bangai“ pasakojo, kad gimnazijos pagrindinis pastatas šildomas suskystintomis dujomis ir vidutinis šilumos suvartojimas būdavo 9–10 tūkst. Eur, brangiausias mėnuo 2021 m. buvo gruodžio mėnuo – sąskaita siekė 15,5 tūkst. Eur. „Elektros sąskaitos sumažėjo, nes iš ES struktūrinių fondų lėšų įsigijome 120 kW nutolusią saulės elektrinę“, – paaiškino J. Lipskas. Anot jo, rekomendacijos taupyti iš Savivaldybės gautos.
„Šią vasarą pakeitėme sporto salės apšvietimą, vietoje 12 vnt. 500 W kaitrinių šviestuvų sumontavome aukštų patalpų LED 70 W šviestuvus. Mokymo klasėse apie 60 proc. sumontuoti nauji LED šviestuvai. Naktiniam gimnazijos kiemo apšvietimui taip pat naudojami energiją taupantys šviestuvai. Šiluminės energijos taupymui 2019 m. gimnazijoje buvo įdiegta informacinės šilumos suvartojimo monitoringo ir valdymo sistema, kuri leido sutaupyti apie 10 proc. šildymo išlaidų“, – taupymo būdus vardijo J. Lipskas.
Jo teigimu, norint ir toliau taupiai naudoti energijos ištek­lius, gimnazijoje reikia pakeisti likusius 40 proc. liuminescencinių šviestuvų; atnaujinti sutartį su informacinės šilumos suvartojimo monitoringo ir valdymo sistemos aptarnavimo įmone; per mokinių atostogas atostogauti išleisti ir darželio grupes.

Tai žinotina
Klaipėdos rajono savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyrius informuoja, kad saulės elektrines ant stogų turi dvi įstaigos: Viliaus Gaigalaičio globos namai ir Gargždų ligoninė.
Savivaldybė perka nutolusius saulės parkus. Šiuo metu yra pasirašytos sutartys nutolusių saulės parkų pirkimui lopšeliams-darželiams „Gintarėlis“, „Ąžuoliukas“, „Naminukas“, „Saulutė“, taip pat Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijai, Sporto centrui, Gargždų „Kranto“ progimnazijai. Planuojama artimiausiu metu nutolusius saulės parkus pirkti Gargždų „Minijos“ progimnazijai ir Dovilų seniūnijai.

KOMENTARAS

Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius MARKAUSKAS:

„Augančios energijos kainos iššūkių kelia ne tik gyventojams, bet, be abejonės, ir savivaldybei. Todėl aš paprašiau mūsų įstaigų įvertinti esamą situaciją ir kartu su kolektyvu aptarti galimybes, kaip efektyviai ir taupiai naudoti energijos išteklius. Tuo pačiu esame pateikę ir rekomendacijas, kokiais būdais būtų galima taupyti. Pavyzdžiui, senas lemputes pakeisti LED, nepalikti budėjimo režime įjungtų kompiuterių ir kitų prietaisų, naudoti kitas priemones. Visa tai, pasak ekspertų, padeda sutaupyti apie 10−15 proc. išlaidų elektros energijai. Turime ieškoti būdų, kaip taupyti, nes sąskaitos auga sparčiai ir čia reikalingas visų indėlis, kad jos nebūtų dar didesnės.“ 


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių