Tenkintas viešąjį interesą ginančios prokurorės ieškinys dėl AB „Klaipėdos nafta“ akcijų suteikimo darbuotojams

Lietuvos apeliacinis teismas priėmė sprendimą panaikinti Šiaulių apygardos teismo sprendimą ir tenkinti Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorės, ginančios viešąjį interesą, ieškinį, kuriuo buvo prašoma pripažinti negaliojančiomis AB „Klaipėdos nafta“ akcininkų patvirtintas bendrovės akcijų suteikimo taisykles, vėliau priimtus AB „Klaipėdos nafta“ valdybos sprendimus dėl akcijų suteikimo bendrovės darbuotojams, kuriais pusę kiekvienam darbuotojui mokėtinos premijos sumos nuspręsta išmokėti bendrovės akcijomis. Ieškiniu taip pat prašoma pripažinti niekinėmis bei negaliojančiomis akcijų suteikimo sutartis, kurios buvo sudarytos su 357 bendrovės darbuotojais įskaitant ir vadovus.

Primename, kad remiantis surinktais duomenimis, AB „Klaipėdos nafta“ valdybos iniciatyva ir sprendimu buvo nuspręsta patvirtinti įmonės akcijų suteikimo darbuotojams programą, kuria siekta paskatinti ir motyvuoti darbuotojus – pusę kiekvienam darbuotojui mokėtinos premijos sumos išmokėti bendrovės akcijomis. Pažymėtina, kad daugiau nei 70 proc. bendrovės akcijų šiuo metu priklauso valstybei.

Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorei L. Paulikienei išnagrinėjus pareiškimą dėl galimų pažeidimų suteikiant AB „Klaipėdos nafta“ teisę neatlygintinai perleisti akcijas įmonės darbuotojams, nustatyta, kad priimti sprendimai prieštarauja imperatyvioms įstatymų normoms. Atlikto tyrimo metu nustatyta, kad bendrovės visuotinio akcininkų susirinkimo sprendimas ir juo patvirtintos taisyklės bei valdybos sprendimo dalys dėl premijų mokėjimo darbuotojams bendrovės akcijomis prieštarauja galiojančiam Akcinių bendrovių įstatymui. Pastarasis nesuteikia teisės neatlygintinai darbuotojams ir vadovams suteikti akcijų bendrovės, kurios daugiau kaip pusė akcijų nuosavybės teise priklauso valstybei.

Šiaulių apygardos teismas, išnagrinėjęs minimą ieškinį, 2022 metų balandžio 8 d. jį atmetė. Viešąjį interesą ginanti prokurorė L. Paulikienė šį Šiaulių apygardos teismo sprendimą apskundė apeliacine tvarka Lietuvos apeliaciniam teismui.

2022 metų gruodžio 1 d. Lietuvos apeliacinis teismas, išnagrinėjęs skundą, priėmė sprendimą panaikinti 2022 metų balandžio 8 d. priimtą žemesnės instancijos teismo sprendimą ir patenkinti viešąjį interesą ginančios prokurorės L. Paulikienės ieškinį. Lietuvos apeliacinis teismas sprendime sutiko su prokurorės pozicija, kad Įstatymo iniciatoriai nuosekliai ir kryptingai siekė netaikyti darbuotojų skatinimo akcijomis instituto valstybės ar savivaldybės valdomose bendrovėse.

LR prokuratūros informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių