Tvarios dovanos mielos artimiesiems, saugios gamtai
Vis didėjant vartotojiškumui aktualia tema visuomenėje tampa tvarus gyvenimo būdas (ang. eco-friendlyliving). Tai sąmoningas mažesnis energijos ir įvairių aplinką teršiančių dalykų vartojimas. Artėjančios didžiosios metų šventės ir dovanų pirkimas taip pat priverčia pamąstyti, kaip galime mažiau pakenkti gamtai. Jaunimo erdvė kalbina socialiniuose tinkluose „Tik Tok“ išgarsėjusią tvaraus gyvenimo būdo puoselėtoją Pauliną Kasčiukaitytę ir „Instagram“ nuomonės formuotoją, klaipėdietę Ameliją Kuzmarskę bei tvariu gyvenimu besidominčią moksleivę Gabrielę Petruokaitę.
Dekoracijos – iš aplinkos
Dažnai esame įpratę papildyti šventinių dekoracijų kolekciją naujais ornamentais. Tačiau ar susimąstome, jog galime patys pagaminti įspūdingų žaisliukų namams ir eglutei puošti? „Tik Tok“ išgarsėjusi dvidešimtmetė Paulina pasakoja, jog šeima nuo mažens mokė tausoti gamtą ir ją vertinti, kadangi patys gyveno jos apsuptyje. „Jei norime pakeisti pasaulį, reikia pradėti nuo savęs“, – akcentuoja Paulina.
Ji pasakoja, kad visada tvariausia yra naudoti tai, ką turime. „Pabandyčiau atnaujinti žaisliukus, kurie yra nusidėvėję. Norint papuošimus pagaminti nuo pat pradžių, priklauso nuo fantazijos: labai daug idėjų galima rasti „Pinterest“. Žaisliukus galima siūti iš senų drabužių ar kitokių medžiagų, nunerti, panaudoti citrusinių vaisių džiovintą žievelę, druskos tešlą, iš kurios galima daryti žaisliukus, suverti iš karoliukų, išlankstyti iš laikraščių, panaudoti medį (šakeles). Tai gali tapti nuostabiai praleistu laiku ir tradicija su šeima“, – akcentuoja P. Kasčiukaitytė.
„Instagram“ platformoje gyvenimo peripetijomis besidalijanti A. Kuzmarskė sako, jog dėl tvarumo idėjos nebūtina atsisakyti įprasto gyvenimo, svarbu į viską žvelgti sąmoningiau: „Svarbu pagalvoti, būti atidžiam, vartojant ir perkant paprasčiausiai savęs paklausti, ar man tikrai to reikia. Tai padeda! Baterijas naudoju įkraunamas, nes tai draugiškesnis gamtai pasirinkimas. O eglutę šiemet puošėm gyvą, augintą vazone, kad po švenčių galėtume pasodinti sode!“
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos moksleivė G. Petruokaitė tvariu gyvenimo būdu pradėjo domėtis prieš kelerius metus, perskaičiusi straipsnių apie vartotojiškumą, klimato atšilimą. Viską gimnazistė pradėjo nuo mažų žingsnelių. „Kur kas svarbesni tapo vėlesni pasiryžimai vengti greitosios mados ir naudoti daiktus iki tol, kol jie tinkamai atlieka savo funkciją, o jai sutrikus – sugalvoti dar vieną panaudojimo idėją. Tai, manau, yra tvaraus gyvenimo pagrindas“, – teigia G. Petruokaitė.
Moksleivė dalijasi, jog tvarumas šventiniu laikotarpiu asocijuojasi su ilgaamžiais daiktais ir neįkainojamomis patirtimis. Su šeima Gabrielė puošia eglutę žaisliukais, kuriuos mama išsaugojo iš vaikystės. „Manau, kad tokie papuošimai ne tik tvarūs, bet ir autentiški, unikalūs. Pati eglutė kasmet nukertama iš mūsų miško, kur eglutės suaugusios per tankiai. Taip ir mes džiaugiamės namų puošmena, ir eglutėms, likusioms miške, lengviau augti. Tačiau pagrindinė tvarumo taisyklė nepamiršti, kad vietoje daiktų kur kas svarbiau yra laikas sau ir savo artimiesiems, kurio taip dažnai pritrūkstame“, – švenčių svarbą akcentuoja gimnazistė.
Pakuoja į laikraštį
P. Kasčiukaitytė pasakoja, kad dažnas turime prikaupę įvairių dovanų maišelių, kuriuos galima perdovanoti. Apsipirkdama internetu prikaupė daug dėžių ir užpildų, juos taip pat galima panaudoti. „Jei turite iš seniau pakavimo popieriaus – sunaudokite jį, o mano pakavimo popierius šiais metais buvo laikraštis. Virveles galima sunaudoti jau turimas, o pirkti – natūralias, pavyzdžiui, linines. Jei vis dar norisi dovanų pakavimo popieriaus, geriausia rinktis iš perdirbto popieriaus. Įprastas pakavimo popierius ir juostelės nėra perdirbamos“, – akcentuoja Paulina.
Galima antram gyvenimui prikelti laikraščius, kitokį popierių, jį papuošti. „Dovanas jau ne pirmus metus vynioju arba į senus laikraščius, arba dedu į dėžutes, kurios liko nuo batų ar panašių pirkinių, ir jas dekoruoju. Taip pat šiemet ėmiausi kurti savo pakavimo popierių, kuriam panaudojau per karantiną užsisakomo maisto pakuotes“, – džiaugiasi G. Petruokaitė.
Dauguma žmonių jau turi reikiamų medžiagų dovanoms pakuoti. Panaudoti galima ne tik laikraštį, bet ir drobeles, skareles, senus tapetus. Taip tausojame gamtą, parodome dėmesį artimiesiems.
Vartojimas užgožia dėmesį
Kai dėl pandemijos negalime susitikti su artimiausiais žmonėmis, rankų darbo dovanos parodys rūpestį ir meilę bei dėmesį, kurį įdedame ruošdami dovanas. „Instagram“ platformoje A. Kuzmarskė dalijasi, kaip suvokė, kad dažnai Kalėdos vaikams asocijuojasi su dovanomis. „Ne pirmus metus daug mąstome apie perdėtą savo ir visuomenės materializmą, vartotojiškumą ir kas yra paprasta ir tikra laimė. Norim vaikams perduoti labiau dvasinę šventės reikšmę, mažiau akcentuoti Kalėdų Senį, palikdami jį kaip gražų Kalėdų simbolį. Todėl vaikai žino, kad po eglute dovanėles dedame mes patys vieni kitiems“, – tikrą švenčių svarbą akcentuoja moteris.
P. Kasčiukaitytė akcentuoja, jog per vartotojiškumą pamirštame tai, kas svarbiausia, – dėmesį vieni kitiems.
Tvarumą puoselėjanti gargždiškė gimnazistė G. Petruokaitė stengiasi dovanoti valgomas arba daugkartinio naudojimo, ilgaamžes dovanas bei akcentuoja kokybę. „Visada sakau, kad už daiktus daug labiau vertinu patirtis, tad bilietai į teatrą, koncertą ar kitą renginį man sukelia nepaprastą džiaugsmą. Deja, šiuo metu to padovanoti negalima, bet manau, kad vienas geriausių pasirinkimų išlieka visa, kas suvalgoma. Aš jaučiuosi dėkinga gavusi draugių pagamintų sausainių ar keksiukų. Tai ir naudinga, ir labai miela, nes suprantu, kiek savo brangaus laiko man skyrė kitas žmogus“, – akcentuoja moksleivė pridurdama, jog artimiesiems stengiasi dovanoti tai, ko tikrai reikia. Dovanų idėjos dažniausiai gimsta pokalbių metu.
Idėjų dovanoms ar tvaraus gyvenimo būdo patarimų galite rasti Amelijos „Instagram“ paskyroje (@amelijak) arba Paulinos „Tik Tok“ profilyje (@paulytepouu).
Gabrielė ČIUNKAITĖ