Tvarumo keliu: rajone daugiau dėmesio modernizacijai

Asociatyvi nuotr.

Pastaruoju metu žmonės aktyviau domisi ekologija ir ieško ne tik draugiškesnių aplinkai transporto priemonių, bet daugiau dėmesio skiria ir atsinaujinantiems energijos šaltiniams – ypač saulės elektrinėms. Juk atsinaujinančios energetikos vartojimas gali padėti sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, dėl kurių itin sparčiai keičiasi mūsų klimatas. Klaipėdos rajono savivaldybė taip žengia tvarumo link – planuose daugiau dėmesio skirti daugiabučių modernizacijai, įrengti daugiau ne tik saulės elektrinių, bet ir įkrovimo stotelių elektromobiliams.


Daugiabučių renovacija nespartėja
Daugiabučių pastatų modernizacija bei renovacija yra itin svarbi siekiant ekonominio efektyvumo – mažesnių šildymo kainų. Šiuo metu yra renovuoti 36 daugiabučiai iš 660, praėjusiais metais buvo modernizuoti 3 pastatai. Šiais metais planuojama pradėti 8 daugiabučių renovaciją.
Pagal Registrų centro duomenis, Klaipėdos rajone esančių 681 daugiabučių plotas siekė 442 172 kv. m, t. y. vidutiniškai vienas daugiabutis buvo apie 650 kv. m ploto. Savivaldybė strateginiame plėtros plane iki 2030 m. yra numačiusi skatinti daugiabučių namų modernizavimą, tik neaišku, kada ši priemonė bus pradėta įgyvendinti. Manoma, kad daugiabučių modernizavimas vyks panašiu tempu kaip 2015–2021 m., t. y. vidutiniškai bus modernizuojama po penkis daugiabučius kasmet.


Atnaujinamos rajono įstaigos
Iki 2030 m. planuojama atnaujinti keletą kultūros ir švietimo įstaigų pastatų: Gargždų „Vaivorykštės“ gimnaziją, Gargždų ir Veiviržėnų kultūros centrus. Sutartį su rangovu dėl „Vaivorykštės“ gimnazijos modernizacijos Savivaldybė pasirašė praėjusių metų gruodį, sutarties vertė – bemaž 2,5 mln. eurų. Gimnazijoje bus įrengta vėdinimo ir atnaujinta apšvietimo sistema, pakeisti langai, išorinės durys, taip pat bus apšiltintos pastato sienos, grindys, stogas ir perdangos. Gargždų kultūros centre šiuo metu vyksta vidaus griovimo darbai, tvarkoma ir pastato išorė. Gargždiškiai ir miesto svečiai galės mėgautis koncertais atnaujintoje salėje, bus sutvarkytos ir kitos erdvės. Modernizacijos darbų vertė Gargždų kultūros centre – 3,5 mln. eurų, iš kurių 1,1 mln. eurų – Valstybės investicijų programos lėšos. O štai Veiviržėnų kultūros centre darbai dar nevyksta, jiems tik ruošiamasi – vyksta projektavimo darbai. Planuojama ne tik sutvarkyti Kultūros centrą, bet ir rekonstruoti Veiviržėnų centrinę aikštę. Teigiama, kad rekonstravus pastatą pagrindinė scena taps didesnė net du kartus, bus perplanuotos vidaus erdvės.


Investuos į saulės energiją
Lietuvoje sparčiai populiarėja saulės elektrinės. Nepaisant praėjusiais metais išaugusių saulės fotomodulių ir padidėjusių saulės elektrinių įrengimo kainų, saulės elektrinių įrengimo tempai šalyje buvo rekordiniai. Europos Sąjungoje 2022 metais buvo įrengta 41 proc. daugiau saulės elektrinių nei 2021 metais, Lietuvoje – net 116 proc. Gyventojai, svarstantys įsirengti saulės elektrinę, gali trinti rankomis, nes saulė ilgiausiai spinduliuoja vakarinėje Lietuvos srityje, o Klaipėdos rajone saulė šviečia 1 900–1 950 valandų per metus. Klaipėdos rajono savivaldybė planuoja saulės elektrinių plėtrą, joms reikės skirti apie 4,7 mln. Eur.
2021 m. buvo išduoti leidimai gaminti elektros energiją saulės elektrinėse Savivaldybei priklausančiose įstaigose – Viliaus Gaigalaičio globos namuose ir Gargždų ligoninėje. 2021 m. pabaigoje Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazija ir Vėžaičių pagrindinė mokykla įsigijo saulės elektrinių parkų dalis, kuriuose nuo praėjusių metų pradėta generuoti elektros energija. Savivaldybė vis daugiau saulės elektrinių įrengs ant įstaigų pastatų stogų ar įsigis elektros iš saulės elektrinių parkų. Artimiausiais metais saulės elektrines turėtų įsigyti Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija, Gargždų „Kranto“ progimnazija, Sporto centras, Gargždų lopšeliai-darželiai „Saulutė“, „Ąžuoliukas“, „Gintarėlis“, „Naminukas“, Dovilų seniūnija ir Gargždų „Minijos“ progimnazija.


Daugės įkrovimo stotelių
Vos per metus elektromobilių skaičius Klaipėdos rajone išaugo dvigubai. 2021 metų rugsėjį rajone jų buvo registruota apie 180, 2022 m. – jau per 360. Klaipėdos rajone numatyta iki 2030-ųjų įrengti net 32 įprastos ir didelės galios elektromobilių įkrovimo prieigas, iš viso 15 viešųjų elektromobilių įkrovimo stotelių. Šiais metais nauja įkrovimo stotelė su dviem prieigos taškais bus įrengta Gargžduose, prie Sporto centro, o net su keturiais prieigos taškais – Klaipėdos gatvėje. Iki 2024 m. pabaigos stoteles planuojama įrengti Kretingalėje, prie seniūnijos pastato, ir Vėžaičių miestelio centre esančioje aikštelėje, iki 2025 m. pabaigos – automobilių stovėjimo aikštelėse Drevernoje ir Karklėje. Vėliau jos atsiras ir Ginduliuose, Dituvoje, Mazūriškiuose, Doviluose, Agluonėnuose, Veiviržėnuose, Ketvergiuose, Priekulėje ir Jakuose.
Šiuo metu nemokamai įkrauti elektromobilius galima Savivaldybės aikštėje, kur veikia vidutinio galingumo įkrovimo stotelė. Dar viena stotelė, priklausanti Lietuvos automobilių kelių direkcijai, yra Saulažoliuose, prie buvusios kavinės „Kilena“. Manoma, kad elektra varomų transporto priemonių skaičius dar sparčiau augs, todėl viešųjų elektromobilių įkrovimo prieigų rajone iki 2030 m. turės būti įrengta žymiai daugiau nei yra suplanuota.


Augustė JAŠINAUSKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių