„Vakarų spaustuvė“: laikraštis kaip ir laikrodis negali vėluoti

UAB „Vakarų spaustuvė“ vadovas Danielius Blažulionis.

Kretingoje įsikūrusi UAB „Vakarų spaustuvė“ atvėrė savo duris „Bangos“ korespondentėms ir leido susipažinti su įdomiu laikraščių spaudos gyvenimu. „Laikraštinė spauda yra specifinė, nereikia jos lyginti su kitomis“, – kalbėjo bendrovės direktorius Danielius Blažulionis.
Vakarų Lietuvos regioninė spaustuvė įkurta 2006 m. siekiant įgyvendinti Vakarų Lietuvos vietos laikraščių leidėjų kooperacijos idėją turėti savo spaustuvę ir būti nepriklausomiems. Beje, toks laikraščių leidėjų kooperacijos pavyzdys yra vienintelis Lietuvoje. Šiuo metu spaustuvėje spausdinami ne tik Vakarų, bet ir kitų Lietuvos regionų laikraščiai. Iš viso 25. Dabar bendrovėje dirba 11 darbuotojų.


Trys svarbūs etapai
Spaustuvė specializuojasi laikraštinėje spaudoje, naudoja aukštas spaudos plokščių gamybos technologijas, apie kurias detaliau papasakojo spaustuvės direktorius D. Blažulionis. Pirmasis laikraščių spausdinimo etapas – tai įvairi įranga, programos, kurios apdoroja laikraščių atsiųstus maketus ant plokščių. Antrame etape plokštės keliauja į spaudos mašiną, ten vaizdas perkeliamas ant popieriaus. Per mėnesį laikraščių gamybai išnaudojama 50 tonų popieriaus. Iš vieno popieriaus rulono padaroma apie 15–17 tūkst. puslapių. Paskutiniame etape vyksta laikraščių pakavimas, rūšiavimas, skaičiavimas ir išvežimas Lietuvos pašto prenumeratoriams, redakcijoms bei parduotuvėms. „Dažnai žmonės galvoja, kad spaustuvė ir rašo, ir maketuoja, ir spausdina. Tai yra klaidinga. Mūsų veikla yra tik spausdinimas, kuris susideda iš šių trijų esminių etapų, o laikraščių turinį kuria, juos maketuoja leidinių redakcijos“, – aiškino spaustuvės vadovas.


Jaučia nuolatinę įtampą
Pasak bendrovės „Vakarų spaustuvė“ direktoriaus D. Blažulionio, spaudos mašinoms jau apie 20 metų, tačiau jos puikiausiai veikia. Spaustuvės istorijoje dar nėra buvę taip, kad laikraštis neišeitų. „Dirbame labai kruopščiai, stengiamės, ruošiame kolektyvą, kad atsiradus problemų jie sugebėtų greitai sutvarkyti visus nesklandumus. Laikraštinė spaustuvė reikalauja didelio atsakingumo, deja, kartais technika genda, tad įtampos tikrai būna“, – mintimis dalijosi direktorius. Jis pastebėjo, kad žmonės neretai skundžiasi, kad rūgsta pienas, pelija duona, bet maistas vis tiek gali keletą dienų pastovėti, o laikraščio numeris visada turi būti naujausias. „Jei pasitaikius kokiam nors gedimui išspausdinsime laikraštį ne išleidimo dieną, tai tas numeris praras aktualumą. Trūks plyš laikraštį reikia spausdinti laiku“, – atskleidė D. Blažulionis. Taigi, laikraštis kaip ir laikrodis negali vėluoti.


Labiausiai tikima žurnalistais
Anot spaustuvės direktoriaus, laikraštinė spauda yra savita, jos negalima lyginti su kitomis. Įvairiems lankstinukams, brošiūroms ji nepritaikyta, čia visai kita kokybė, kitos medžiagos, pavyzdžiui, dažai, kurie ne išdžiūsta, o įsigeria į popierių. „Mano darbo praktikoje yra buvę įvairių istorijų. Kartą vieni užsakovai įsinorėjo duonos kvapo laikraščio. Pirmą kartą susidūriau su šiuo prašymu, bet iš tikrųjų tokie dalykai galimi, gamintojai tikrai gali padaryti dažus su kvapu“, – juokėsi direktorius. Tačiau taip pat pabrėžė, kad kokybę lemia kaina, o dabar spauda traukiasi, ateitis lieka neaiški. „Mes esam nedideli, taupiai dirbam, užsakymų yra, kol kas džiaugiamės. Kai turi po ranka spaustuvę, viskas vyksta labai greitai ir patogiai. Bet labiausiai tikime žurnalistais, kad jie dar ilgai sugebės pritraukti skaitytojus, o šie nenustos skaityti laikraščių“, – su viltimi kalbėjo spaustuvės direktorius.


Ieva MARTINKUTĖ
Vilniaus universiteto žurnalistikos specialybės praktikantė
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių